Sari la conținut
Forum Roportal
^Dorin

Mamicile vor primi indemnizatie doar pentru un an !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@Diela

Asta este o ipoteza utopica oricum.

Realitatea este alta, sau posibila realitate, si anume ca se taie indemnizatia si gata.

Din cate stiu, fara alte ajutoare, fara gradinite smechere cu ultimele dotari samd.

 

Permite-mi sa ma indoiesc ca vor exista in viitorul apropiat aceste crese si gradinite cu camera video.

De asemenea permite-mi sa ma indoiesc ca educatoarea care isi altoieste copilul acasa (ca de, in Romania asa se face educatia!) se va purta altfel cu al tau, pentru multa vreme. Mai ales daca acel copil este atat de mic incat nu poate spune acasa cum se poarta cu el. Daca aceste educatoare ar fi platite de la buget, adica vai de capul lor, cred ca niste copii pe care sa isi descarce nervii ar fi numai buni.

Oricum nu se va intampla. Statul e pus pe desfiintarea unitatilor de invatamant, nu pe crearea altelor noi.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P

 

Si mai fericiti sunt cei care au langa ei pe mama lor de cate ori au nevoie.

:search:

asa este...

 

uite caz concret...

cunosc bine familia...

si zic Doamne fereste de asa nenorocire!!

 

Mama in concediu maternal.

Tatal la serviciu

Familia angajeaza o bona timp in care mama inca se mai afla in concediu maternal.

O angajeaza mai devreme pentru a se obisnui cu cerintele familiei in ceea ce priveste ingrijirea si cu copilul..

Copilul are 1 an si s-a recurs la angajearea bonei timp in care mama inca era in concediu deorece s-a vrut ca sa se obisnuiasca copilul cu bona..

..ruptura sa nu fie brusca...

 

bunnn

Tatal la serviciu..mama pleaca dupa cumparaturi..

Copilul acasa cu bona..

Bona ii da sa manance...

Si in timp ce copilul manca, se inceaca cu mancare, se sperie, incepe sa planga si printre sughituri ii intra multa pasta ( mancare ) in plamani.

stop cardio respirator, salvarea nu vine repede, ...pana la urma vine salvarea, ..bona este speriata...nu a stiut cum sa reactioneze pe moment..

copilului i se incearca surescitarea..este intubat..intra in coma...este dus de urgenta la spital..

copilul a stat fara oxigen mai mult de 5 minute...

creierul este praf..

acum sunt in Austria...si inceraca imporsibilul...

dupa tratamente grele au reusit sa-l scoata din coma si sa-l stabilizeze...

face caca, manaca, respira..

are miscari involuntare...

 

deci?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vai de mine.... eu nu neaparat la asta m-am referit.... putea si mamei sa i se intample. Doamne fereste.

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vai de mine.... eu nu neaparat la asta m-am referit.... putea si mamei sa i se intample. Doamne fereste.

stiu ca nu la asta te-a referit...

 

dar unii spun ca daca unele familii isi permit bone sau au bani de gradinite scumpe, au rezolvat problema..

uite ca nu!!

 

adevarat..este un caz rar si foarte rar se intampla asa ceva..( sa te ineci pana apare axfisia )

 

pericole sunt peste tot atata timp cat copilul este mic..

 

de la o farama de mancare pana la coltul mesei de care se izbeste..

nu mai vorbim de ace ingurgitate, cuie prin prize si cutite la indemana...basca, oale cu ciorbe clocotite pe aragaz...

 

dar nu-i putem creste in globuri de cristal...

si nici nu este indicat asta..

 

btw.

 

pentru mamici si tatici...

 

in astfel de cazuri...scuturi copilul cu capul in jos ca pe sacul de cartofi..

ii dai cu podul palmei in spate tare..

mai bine ii rupi o coasta decat sa moara..sau si mai grav..sa ramana ..cumva..( mi-e si frica sa scriu cuvantul)

procedeul Heimlich este valabil si la copii...mai usor..dar se poate aplica..

Editat de *YODA*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La stat? Da-mi voie sa ma indoiesc.

Iar la particular cine isi permite sa ii dea?

 

la stat nu există acum

 

dar eu asta vreau să zic - statul nu trebuie doar să scadă, ci să şi ofere pt ca pe termen lung situaţia să fie mai bună

 

să rezolve cele două probleme (lipsa de bani a statului pt maternitate şi nevoia de populaţie activă pe piaţa muncii cu lipsa de alternative a părinţilor muncitori cu copii mici)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e mai bine

- să aibă toate mamele echivalentul unui salar mediu - cam 1.200 ron parcă e la moment - timp de 1 an şi apoi să revină la servici?

- să primească 400 ron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar eu asta vreau să zic - statul nu trebuie doar să scadă, ci să şi ofere pt ca pe termen lung situaţia să fie mai bună

să rezolve cele două probleme (lipsa de bani a statului pt maternitate şi nevoia de populaţie activă pe piaţa muncii cu lipsa de alternative a părinţilor muncitori cu copii mici)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata luna noiembrie a fost promovata faza cu reducerea concediului maternal. Mintiile luminate de la putere s-au gandit ca daca este sa se faca economie la buget, este mai bine sa taie de la copii decat de la ei. Zis si facut. Si au trecut la treaba cu legea respectiva, fiind dusa spre votare.

Ieri am ascultat pe Europa FM o emisiune dedicata acestu subiect si ascultatorii sunau si isi dadeau cu parerea in emisiune.

Au fost puse mai multe intrebari de catre realizatorii emisiunii:

- Ce suma lunara ar fi acceptabila pentru cresterea copilului sub 2 ani?

- Sunteti de acord cu modificarea acestei legi?

 

La prima intrebare s-a stabilit ca pentru copil este nevoie de aproximativ 600 de lei pe luna, suma in care se inclus pampersii, laptele praf, vaccine si alte tipuri de alimente specifice celor mici.

Dar daca luam in calcul ca aceasta suma este doar pentru copil si mama in aceasta perioada nu mai are un alt venit, ce facem?

In concluzie apreciez ca suma ar trebui sa fie de minim 1000 lei pe luna. Dar la o astfel de suma minima, nascutul de copii ar deveni o meserie pentru multe din mamele ce le-ar multumi acest venit. Sa nu uitam ca o mama de la oras si una de la sat au un trai diferit. La sat intr-o gospodarie poti sa cresti pasari, porci, sa cultivi diverse, deci aceasta suma ar fi binevenita.

 

- Sunteti deacord cu modificarea acestei legi?

Majoritatea parintilor au raspuns ca primii doi ani din viata copilului sunt cei mai importanti si este necesar ca mama sa fie cu el in aceasta perioada. La afirmatiile acestea au fost mame care au sunat si care au in prezent copii mari si au reamintit ca in perioada comunista stateai acasa cu copilul doar 3 luni. Si daca comparam generatia PRO cu ceea comunista, vedem ca a doua categorie este mult mai ancorata in realitate si realizata.

Dar daca se scurteaza perioada de la 2 ani la 1 an se mai pune problema creselor, care lipsesc cu desavarsire, iar in cazul in care iei in calcul sa mergi la privat, trebuie sa dispui de o suma.

 

Vreau sa va adresez cele doua intrebari si voua:

- Ce suma lunara ar fi acceptabila pentru cresterea copilului sub 2 ani?

- Sunteti de acord cu modificarea acestei legi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×