Jump to content
Forum Roportal
fitzroy

Toamna prin parcurile nationale ale Americii

Rate this topic

Recommended Posts

Poze din septembrie-octombrie 2010, din cateva parcuri nationale: Glacier, Yellowstone, Grand Teton, Mount Rainier.

Enjoy :cry:

IMG_3189.jpg

IMG_3241.jpg

IMG_3200.jpg

IMG_3146.jpg

IMG_3265.jpg

IMG_3110.jpg

IMG_3113.jpg

IMG_3176.jpg

IMG_3288.jpg

IMG_3379.jpg

IMG_3353.jpg

IMG_3308.jpg

P1040241.jpg

P1040208.jpg

P1040141.jpg

P1040221.jpg

P1040138.jpg

P1040113.jpg

P1040117.jpg

P1040163.jpg

IMG_3741.jpg

IMG_3449.jpg

IMG_3584.jpg

IMG_3462.jpg

IMG_3388.jpg

IMG_3381.jpg

ai pozat tu asa de aproape ursii ceia?

Aha

in rest pozele sunt falsuri. se vede mult prea bine.

:cry: Merci

si ursii stau pe-acolo la pozat cum stau pisicile mele?

ori le-ai dat acadele.

ailalti mari cum se cheama? bizoni? ca de e nu te-ai apropiat asa tare.

fain fes ai nenea.

Edited by DidaJames

Mai astia care insista pe chestia cu apropiatul de ursi, de zoom lens nu ati auzit ? :cry: Daca e dotat omul cu camera buna poate sa pozeze si borta fundului la urs in high def.

astia erau doar io, care stiam de ce zici tu, da ma-ntrebam daca zoomu cela reda asa clar si de la 1 km.

io nu m-as putea apropia nici la 2 km de un urs in libertate.

Mai astia care insista pe chestia cu apropiatul de ursi, de zoom lens nu ati auzit ? :rot: Daca e dotat omul cu camera buna poate sa pozeze si borta fundului la urs in high def.

True that :cry:

Intamplarea a facut sa fiu foarte aproape, coborand de la un lac glaciar am dat practic nas in nas cu ei. Cand am facut poza eram la vreo 20-25 de metri de ei.

Dida, ai dreptate, nu e tocmai recomandabil sa te apropii de grizzly, cu atat mai putin de o femela cu pui. Cum spuneam, circumstantele au fost de asa natura; odata ce te-au vazut oricum nu are rost sa fugi. Eu doar m-am retras incet de pe carare (pe care au si folosit-o la plecare) urcand cativa metri pe versant, si am facut poze/video. Ca minima aparare, aveam la mine spray paralizant pentru ursi - e ca un spray paralizant normal, doar in doza mult mai mare, si e foarte comun in parcurile nationale din zona. E bine ca nu s-a pus problema sa-l folosesc pentru ca era vant destul de puternic - si nu-s convins ca m-ar fi ajutat.

Cat de a fi la 2km de un urs... m-am intalnit de o gramada de ori cu ursi doar in Carpati. Daca mergi mult pe munte, e inevitabil. Desi nu vorbim, in sine, de un risc neglijabil, tot ce poti face e sa-ti pastrezi cumpatul si sa te comporti corespunzator situatiei.

True that

Mi s-a parut uimitor sa vad poze cu bizoni in libertate. Chiar in rezervatie fiind par a fi dintr-o alta epoca. Par s-o duca mai bine decat verii lor naturalizati in Polonia si Romania.

Iar peisajele sunt incredibile.