Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vi se intimpla sa observati cupluri care, cind sint in public, dau senzatia ca ar fi mai degraba colegi si nicidecum un el si o ea legati intim unul de celalalt?

Da, si mi se pare perfect normal.

Cum iti imaginezi tu un cuplu "intim"....in mall de exemplu?

 

Oi fi eu mai ciudata dar botic in botic, ochi in ochi, manuta in manuta si tampla fierbinte langa tampla pot sta si acasa ca doar nu e nevoie sa arate nimanui cat de ....apropiati sunt ei . Cand merg sa cumpere Dero sau sa scoata copilul (catelul- fiecare ce are) la plimbare.......chiar nu imi dau seama la ce tip de intimitate te referi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La priviri calde, la a te tine de mina, a avea mici gesturi doar de ei intelese, a-si zimbi.

Vezi? Eu am zis de oameni care par mai degraba colegi, reci si distanti si plictisiti unul de altul, in public cel putin, iar reactia imediata a fost "ce, doar n-ai vrea sa stea bot in bot mereu". Adica... reactia imediata a fost tot de a percepe intimitatea drept erotic/sexual.

 

Din punctul meu de vedere, asta este o pierdere. Pentru ca uitam sa valorificam, de fapt, exact acele lucruri care ne fac intimi cu cineva. Mai ales cind intimitatea tine atit de mult de continutul emotional, care alimenteaza legatura dintre oameni. Iar emotional nu este doar un sarut, poate fi si un zimbet pe care-l daruiesti doar din priviri, o mina asezata pe bratul lui.

 

Uite, acum imi amintesc o faza care m-a uimit, aproape socat, acum citiva ani. Eram la un spectacol de dans in cadrul Festivalului National de Teatru. Bun spectacol, vorbea despre copilarie si adolescenta inainte si dupa '89. Pe fundal rulau imagini. La un moment dat, pentru citeva secunde, a aparut o imagine cu Ceausescu si Elena in usa unui avion, chiar inainte sa coboare scara prezidentiala catre hol. El dadea din mina, iar ea il tinea de brat. Pret de citev secunde, Elena i-a strins bratul si s-a strins si ea mai aproape de el, aproape ca o adolescenta indragostita. O postura, intr-un cadru, de altfel, oficial, in care eu nu mi-as fi imaginat-o. Iata deci un moment inedit de intimitate intre cei doi dictatori.

Iar acum cred ca se intelege mai bine despre ce vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare sa ne fie asa greu sa vorbim despre intimitate?

 

eu nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa provoc o dezbatere. Sa discutam despre perceperea intimitatii, in ce sta aceasta intimitate, la modul general, eventual cu exemple si nu din vietile noastre personale. Dupa cum ai fi putut observa daca doreai, eu am venit cu un exemplu care nu are nici o legatura cu viata mea intima.

Observ insa ca s-a interpretat cum ca eu va cer sa va scoateti intimitatea la taraba.

 

Va rog frumos sa inchideti topicul. Inseamna ca nu mai este nimic de zis. Eu una cu siguranta il abandonez.

Multumesc de intelegere.

Editat de white.change

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar barbatii (in general) - percep intimitatea ca pe ceva sexual. Asa ca degeaba se strofoaca ea sa ii smulga lui batai din gene pe strada si mici ciupeli casnice. In cel mai bun caz, el va grabi plecarea catre cuib ca sa finalizeze semnalele receptionate.

Sau: cei doi sunt la inceputul relatiei si serotonina e high

 

Exceptiile intaresc regula

 

Ca vorbesc, rad si se plimba ca doi oameni normali - eu nu o numesc intimitate

Ca o fi o pierdere sau nu - nu sunt in masura sa imi dau cu parerea

 

Nu pricep de ce vrei tu musai sa numesti intimitate apropierea normala dintre o pereche care poate nu mai e asa luata de val ca la inceput

 

Va rog frumos sa inchideti topicul. Inseamna ca nu mai este nimic de zis. Eu una cu siguranta il abandonez.

Multumesc de intelegere.

O doamne, da sensibila mai esti

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate inchide topicul?

Daca tot nu mai prezinta interes si am fortat eu lucrurile pe aici.

Ceea ce era de zis, oricum, s-a zis. Iar, cum asta este concluzia unui moderator, banuiesc ca se poate inchide, nu?

Editat de white.change

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×