Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Mecanisme de aparare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O carte interesanta: Jerome Blackman, 101 aparari. Cum se autoprotejeaza mintea.

 

http://www.4shared.com/get/fwwfHCje/Jerome...01_Aparari.html

 

Veti gasi cu siguranta in lista unele mecanisme de aparare pe care le-ati folosit in relatiile cu altii, ori le-au folosit altii fata de voi, ca sa se apere.

Si eu am recunoscut o lista lunga, dar e imbucurator pentru mine sa constat ca am renuntat la o parte in decursul anilor, ceea ce inseamna ca am dezvoltat modalitati mai eficiente de coping.

Cu unele din lista nu prea ma impac, vezi Franchetea (100), dar s-ar putea sa aiba dreptate

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am impresia ca e o aiureala cartea... la o prima vedere pare bazata pe "psihologia" gresita a lui Freud

Si tu faci parte din clubul celor care cred ca psihologia e demonica iar Freud si cu compania sunt niste obsedati sexual?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lista mecanismelor de aparare e infinita.

 

mai completez si eu lista:

 

activism=Gestionarea conflictelor psihice sau a situatiilor traumatice externe prin recurgerea la acţiune,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yawn:

Nu toate mecanismele de aparare sunt primitive, unele au un rol important in organizarea psihismului si sunt utile, apar in mod normal inca de la inceputurile formarii vietii psihice.

Problema e atunci cand le duci la extrem, atunci devin periculoase.

 

Poate in copilarie ti-au fost utile in mentinerea unei identitati in fata unui parinte strivitor, dar se poate ca la maturitate sa nu-ti mai fie utile, dar tu sa continui sa le folosesti in mod inconstient si sa iti creeze probleme.

 

De exemplu clivajul, despre care s-au scris pe forumul asta de psiho lucruri urate. Clivajul e ok. iti organizeaza viata psihica; datorita clivajului iti organizezi emotiile, gandurile, datorita clivajului nu apare confuzia. Clivajul iti permite sa observi o emotie sau sa o dai la o parte ca sa te gandesti la altceva. Dar dus la extrem nu mai e ok.

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca citesc despre clivaj asa cum e descris in Plecarea de acasa de David Celani, nu prea vad cum ar fi clivajul ceva ok.

Dar dus la extrem nu mai e ok.

 

Celani se ocupa numai de cazuri extreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×