Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Stima de sine - apararea eului in fata agresorilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti ceea ce te educi sa fii. Daca gandesti in extreme de tipul "trebuie sa tin minte toate regulile astea" s-ar putea sa devii un fel de Pentium 8, dar nimeni nu doreste sa fie prieten cu un Pentium 8, toti vor dori sa il foloseasca, sau, eventual, il vor ignora.

Regulile de tipul asta fac parte din ce as numi "literatura de self-help". Citind chestii de genul, la un moment dat ajungi sa gandesti pozitiv si sa le interiorizezi, utilizandu-le. Nu este necesar sa iti impui viziunea asupra celorlalti. Accepta-i pe ei cum sunt si pe tine cum esti. Imbunatateste-te pe tine, restul se pot imbunatati singuri daca vor, utilizand ceea ce tu le spui, sau nu.

In primul rand cine poate tine minte toate aceste puncte, nu are acele probleme. Daca le are, nu se poate schimba.

Iar privitor la ce spui tu, ca citind si apoi le folosesti nu tine.

Nu ajungi sa gandesti pozitiv, lucru ce inseamna ca deja gandeai negativ.

Cand te consideri urat, nu te vezi frumos, automat dupa ce citesti astea.

 

Nu ceea ce citesti te imbunatateste, ci propriile tale concluzii din experiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu explicam intrebarea lui Laur . Din partea mea puteti spune ce vreti . Din ce unghi vreti voi . Ca eu prezint unghiul meu .. ca de obicei stiu ca vb singura :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa iti dai o parere trebuie sa fii licentiat in psihologie ? :o:

Nu. Dar nu trebuie sa stim ce nivel avem ?

Tu daca incepi sa imi vorbesti de PSL, ghinturi si alte alea, nu ai vrea sa stii cat de multe stiu ca sa imi explici pe intelesul meu ?

Pentru ca e vorba de anumite nivele de cunoastere ale fiecaruia.

 

Eu explicam intrebarea lui Laur . Din partea mea puteti spune ce vreti . Din ce unghi vreti voi . Ca eu prezint unghiul meu .. ca de obicei stiu ca vb singura :roll:

Fiecare si-o spune din propria lui viziune si cunoastere.

Nu tre' sa coincida cu a tuturor.

Si nu vb singura. Te citesc si ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine.

In primul rand cine poate tine minte toate aceste puncte, nu are acele probleme. Daca le are, nu se poate schimba.

Iar privitor la ce spui tu, ca citind si apoi le folosesti nu tine.

Nu ajungi sa gandesti pozitiv, lucru ce inseamna ca deja gandeai negativ.

Cand te consideri urat, nu te vezi frumos, automat dupa ce citesti astea.

Nu ceea ce citesti te imbunatateste, ci propriile tale concluzii din experiente.

Primele trei sublinieri arata negativism si tendinta de a combate.

La a patra subliniere - nu te consideri, ci incepi si faci ceva ca sa fii mai bun la ce crezi ca ai lipsuri.

Cat despre a cincea subliniere - daca nu te imbunatateste cu nimic (evident gresit, orice cunostinta noua, buna sau rea se adauga la suma celor pe care le ai deja si prin prisma carora iti vei acumula diverse experiente) atunci de ce iti mai pierzi timpul citind ? :o:

 

Eu explicam intrebarea lui Laur . Din partea mea puteti spune ce vreti . Din ce unghi vreti voi . Ca eu prezint unghiul meu .. ca de obicei stiu ca vb singura ;)

Nu te mai justifica. Eu nu ma justific pentru ceea ce spun, e forum public. Tu de ce simti nevoia sa te justifici ?

Sublinierea din citatul tau mie imi sugereaza totusi o forma de autoritate, indiferent ca este sustinuta cu ceva sau nu, iar nu o parere personala libera care sa foloseasca la ceva sau nu. Siguranta ta ca nu intelegem ceea ce vrei sa spui de unde o fi venind ? :roll:

 

 

Textele initiale ale topicului sunt motivationale mai mult, nu se doresc a fi indreptare.

 

Sunt curios de unde provine tendinta de a le combate :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scorpionul Rosu a argumenta cu a justifica e o mare diferenta

 

A expune o viziune e diferit cu a combate

 

Si sunt motivationale . Si eu am spus ca toate citatele motivationale au ca efect scurt de timp in cazul unor afectiuni mai grave , de exemplu cum te aperi fata de un agresor

 

 

 

Eu am spus ca ,, indreptarea " se face dupa ce treci de nivelul mental .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Dar nu trebuie sa stim ce nivel avem ?

Tu daca incepi sa imi vorbesti de PSL, ghinturi si alte alea, nu ai vrea sa stii cat de multe stiu ca sa imi explici pe intelesul meu ?

Pentru ca e vorba de anumite nivele de cunoastere ale fiecaruia.

Bun. Sa inteleg ca in opinia ta educatia este strict scolastica, iar autoeducarea este un fel de frectie ? Altfel spus, am nevoie de o diploma intr-un domeniu pentr a emite o opinie in acel domeniu ? :o:

Eu daca iti vorbesc despre armament voi observa daca te intereseaza sau nu. Daca te intereseaza voi continua, daca nu, nu. Daca imi exprim pareri, atunci pot spune ce vreau eu despre orice arma, este parerea mea, care poate diferi de a ta. Daca vorbim de caracteristici scriptice ale lor, alea sunt ca datele din cartea de istorie - sunt fixe.

Aici nefiind vorba despre citate din carti sau tratate de psihologie, ci despre reguli preluate din literatura de self-help, nu vad unde este fixismul datelor.

Sau ai vrut sa spui ca topicul nu este accesibil prea multor oameni ca nivel de intelegere ?

 

Scorpionul Rosu a argumenta cu a justifica e o mare diferenta

A expune o viziune e diferit cu a combate

Si sunt motivationale . Si eu am spus ca toate citatele motivationale au ca efect scurt de timp in cazul unor afectiuni mai grave , de exemplu cum te aperi fata de un agresor

Eu am spus ca ,, indreptarea " se face dupa ce treci de nivelul mental .

Stiu ca a argumenta si a justifica nu e acelasi lucru, mai stiu si limba romana, citit si scris.

Normal ca este diferit a expune si a combate. De multe ori e vorba de cateva simple cuvinte:

 

"Eu cred ca..." = a expune

"Dar ce studii ai tu ca sa afirmi asta ?..." = a combate

 

Doar doua exemple, adaptate pentru a exprima mai bine ideea, dar as putea da si altele.

Nu contest ceea ce spui tu legat de mental si de motivational. Nu este scopul meu. Insa, mentalul exact cum anume vrei sa il modifici ? Nu cumva motivandu-te ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu speria clientii.

 

La noi nu se mai pune problema de stima de sine. Am fost atat de agresati ca in prezent nu mai putem dormi nici zi nici noapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rhini, nu sunt licentiat in psihologie. Tu esti licentiata? Si daca esti licentiata, ai drept de practica acreditat de Colegiul Psihologilor? Asa putem sa o tinem zi si noapte, nu vad rostul. Nu vad sa fie specificat undeva in forum ca numai cei licentiati au dreptul sa aiba o parere intr-un domeniu.

 

 

Credeam ca va fi o discutie interesanta, pentru se loveste de niste mecanisme de baza.

In schimb, ea a fost deviata pe niste fagasuri care nu aduc nicio clarificare.

De pilda, Two. Mi-aduc aminte primul contact al meu cu el. Zicea undeva ca NU SE POATE (analiza lacanian orice), iar eu l-am contrazis. Acum vine sa ma contrazica iar. Cum? Tot cu teoria lui favorita NU SE POATE. De aici eu deduc ca are un slogan tranzactional de genul "Eu nu pot, prin urmare nimeni nu poate". Ca si cum el ar fi toata lumea, adica imaginarul copilului adaptat confunda granitele eului cu deslimitarea lumii intr-un fel de solipsism anxiogen.

 

As spune mai multe despre consecintele astui slogan: sentimentul dureros al lipsei de control in viata personala, despre centrul de greutate care cade in exteriorul fiintei, despre ne-putinta si ne-potenta, despre fragilitati narcisice si anxietati interpersonale care se compenseaza cu negativismul lui NU SE POATE, dar mi-e ca vine PourMoi si zice ca dau diagnostice. Intelesei cum sta trebusoara, asa ca nu mai zic nimic.

:blink:

 

Scorpionule, am vaz`t ca tu crezi ca SE POATE (aplica textul in viata cotidiana). Asta face diferenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×