Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Stima de sine - apararea eului in fata agresorilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Agresorii si manipulatorii lovesc in primul rand in stima de sine. Daca aceasta e slabita, portile eului se prabusesc si suntem fara aparare. Cati copii nu au fost depreciati zilnic de parinti, cu glume de genul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde tot dati copy/paste, ca nu vad nici o sursa. :roll:

Si ce usor este in teorie. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti putin negativist?

:o:

Nu sunt in nici un fel. Doar realist. Si un bun observator al naturii umane.

Si asta cat sa nu cred ce tampenii sunt insirate acolo.

Pentru ca omul nu este un robot sa il programezi ce sa spuna, sau sa tina minte.

De aia mi se par aberatii, ce e scris acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt in nici un fel. Doar realist. Si un bun observator al naturii umane.

Si asta cat sa nu cred ce tampenii sunt insirate acolo.

Pentru ca omul nu este un robot sa il programezi ce sa spuna, sau sa tina minte.

De aia mi se par aberatii, ce e scris acolo.

 

Vino tu cu alte 50 de puncte, care sa fie mai creative, mai dinamice, mai potrivite conditiei umane indicibile, conform filosofiei tale de viata.

:o:

Daca poti sa aduci ceva nou si puternic, sunt foarte bucuros de dialog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vino tu cu alte 50 de puncte, care sa fie mai creative, mai dinamice, mai potrivite conditiei umane indicibile, conform filosofiei tale de viata.

:o:

Daca poti sa aduci ceva nou si puternic, sunt foarte bucuros de dialog.

Le-ai scris tu? Pentru ca eu unul ma indoiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le-ai scris tu? Pentru ca eu unul ma indoiesc.

Nu le-am scris eu, sunt traduse de mine, compilate si aranjate. Nu cunosc sursa.

In alta ordine de idei, tu imi pare ca nu esti motivat, nu iti asumi responsabilitatea pentru ideile/actiunile tale, nu doresti sa te schimbi, insa incerci sa ne convertesti pe toti la viziunea ta pesimista despre viata.

Din trei fraze ale tale, doua sunt contrari si una e intarire negativa. Zici ca esti baietelul care l-a luat pe NU in brate.

Ce ne transmiti tu? Ca NU se poate, ca NU merita incercat, ca NU are rost, ca postarea e o TAMPENIE, ca NU, ca NU, ca NU.

De ce atata efort investit in aceasta directie? Doar pentru a frana? Te bucura asta?

Sunt unii care chiar au nevoie de astfel de postari. Deja am primit un feedback pozitiv.

De ce sa tragi inapoi de trenul care a plecat, cand poti sa-i maresti viteza?

Felul tau de a interactiona imi aminteste de povestea cu doi fratiori. Unul primeste un computer si incepe sa se vaicareasca de faptul ca nu e de ultimul tip, nu e cu carcasa transparenta, etc, altul primeste o balega si incepe sa se bucure: "Unde e balega, sigur e si un ponei!!!" Atitudinea e totul.

Ca sa aplic la situatia ta: eu am investit timp ca sa traduc si sa prezint un text. Am oferit o para zemoasa. Tu puteai s-o musti cu pofta, in schimb ai preferat sa o scrijelesti bombanind.

Poti sa vii tu cu alta para, mai zemoasa, dar nu imi oferi un bolovan, ca nu am nevoie. :o: Am eu destui bolovani, mersi.

 

Oare ti se potriveste tie o maxima dintre cele prezentate in text: "Nu te distruge tarandu-te in urma celor care mereu sunt negativisti. Timpul tau e pretios. Privilegiaza pe cei ce iti aduc energie pozitiva."?

Hmmmm... inca mai sper ca samburele de vointa colaborativa din tine mai poate sa incolteasca aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa intram intr-un dialog, de natura dialectica, spune-mi te rog, esti licentiat in psihologie, sau e doar pasiune ?

Ca sa stim cum stam si ce vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pareri ale mele, ca o completare la postarea lui Kosmotro.

Editat de PourMoi
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu vreti voi sa intelegeti ca agresorii dispar cand nu mai e nimic sa intre in rezonanta cu traumele voastre? ( ele fiind vindecate )

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×