Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Feng Shui in viata noastra. Un trend sau o realitate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

V-ati gandit vreodata ca ceva nu "merge" bine din cauza faptului ca anumite energii negative sunt atrase in jurul vostru?

V-ati gandit vreodata ca aceste energii negative pot fi atrase de modul in care ne decoram casa si ne imbracam?..

 

============================================================================

sursa:avantaje.ro

 

Poti sa aduci armonia in casa si sa ai tot ce-ti doresti in viata de cuplu daca aplici cateva principii simple de redecorare.

Cel putin asa spune Feng Shui, un curent desprins din filozofia chineza, care se manifesta in arta, muzica, design si chiar in decorarea locuintelor. El promoveaza armonia energiilor pozitive si negative, a celor yang cu cele yin si se bazeaza pe principiul echilibrarii elementelor (simbolurilor) eterne: apa, focul, vantul, pamantul, lemnul, piatra.

 

Cand esti in cautarea dragostei

 

* Daca vrei sa afli dragostea, agata pe peretii casei tablouri infatisand barbati. Evita elementele care degaja prea multa forta feminina, cum ar fi picturile intunecate si lumina difuza, camerele reci si absenta muzicii - acestea neutralizeaza energia yang (masculina). Pune in dormitorul tau rosu, galben si multa lumina pentru a echilibra energia feminina.

* Partea de sud-vest a casei tale este coltul romantic. Dupa ce ai identificat aceasta zona, o poti energiza cu obiecte ce tin de pamant, cum ar fi cateva cristale de cuart, puse pe o masa cu tablia din marmura sau piatra. De asemenea, zona trebuie sa fie bine luminata.

* Pentru noroc in casnicie, pune in dormitorul conjugal o pictura cu luna.

* Lumanarile sunt un stimulent foarte bun in cazul unei idile. Daca vrei o iubire pasionala, pune lumanari plutitoare, rosii sau galbene, in vase cu apa. Acestea trebuie lasate afara o data pe saptamana sau in noptile cu luna plina. Pentru o iubire implinita, intr-un vas cu apa, pune flori proaspat taiate, precum si sapte pietre semipretioase diferite.

* Dragostea romantica este insotita de energie pozitiva, numita chi. Ea poate fi atrasa printr-o gramajoara de cristale, care aduc armonie in dragoste. Ai grija de pietrele tale si nu lasa pe nimeni sa puna mana pe ele. Oamenii lasa amprente energetice, iar cand acestea sunt negative, cristalele le preiau si emit la randul lor vibratii negative. Ele pot fi anihilate prin spalarea cristalelor in apa cu sare si apoi prin expunerea lor la lumina soarelui.

* Intensifica energia yang (masculina) din casa ta, asezand o lumina puternica in coltul din sud-vest al dormitorului si al sufrageriei.

* Daca vrei sa atragi atentia unui coleg de serviciu, incearca sa stai intr-o incapere orientata spre nord-vest si activeaza partea de est cu obiecte rosii - simbol al focului.

* Daca iti doresti o relatie, vopseste cu rosu unul dintre peretii de sud-vest ai locuintei tale, creand astfel o zona yang puternica. Dupa ce ti-ai gasit un partener, revopseste peretele in alb.

 

Vrei o viata sociala mai activa?

 

* In acest scop, evita ca dormitorul tau sa fie energizat cu simbolurile grele ale mariajului. In schimb, creeaza un flux de energie masculina in partea de sud a locuintei, zona ce reprezinta sfera sociala a vietii tale.

* Pentru a-ti face prieteni de ambele sexe, incearca sa mentii un echilibru intre energiile masculine si cele feminine din locuinta, cu ajutorul unor tablouri in care este infatisat soarele (simbol masculin) si lumina difuza (element de energie feminina).

* Cumpara abajururi in culori intense. Acestea degaja o energie similara celei solare (rosul reprezinta focul, iar galbenul, culoarea pamantului). Dar nu exagera - un singur abajur rosu e suficient. Alege si picturi care infatiseaza scene scaldate in lumina soarelui.

 

Pastreaza vie flacara casniciei

 

* Nu pune oglinzi in fata patului conjugal. Oglinda poate incuraja infidelitatea. Ideal este sa nu ai oglinzi in dormitor, dar, daca iti trebuie neaparat una, pune-o in spatele patului.

* Sub nici un motiv nu e bine sa pui in dormitor nici computer, nici televizor. Prin ecranul sau, televizorul are acelasi efect ca si oglinda. La randul lor, computerele genereaza energii negative. Atmosfera de "lucru" din dormitor distrage, daunand laturii afective a relatiei.

* Cel mai bun loc pentru patul conjugal este in coltul opus usii, cu tablia lipita de perete.

* Pentru a aduce dragoste si incredere, pune in locuinta ta un tablou infatisand o pereche de indragostiti.

Editat de *YODA*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da cred in asa ceva dar nu am cum sa imi amenajez camera in feng shui .e prea mica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da cred in asa ceva dar nu am cum sa imi amenajez camera in feng shui .e prea mica

nu marimea conteaza...

conteaza lumina, culoarea, decorul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lumina nu am cum sa o schimb . decorul ar treb sa i scot toata dulapurile gazdei mele . si o sa zica ca am innebunit

 

da las .. ca mi-a dat o idee cu topicul asta :o:

 

si stiu ca sunt putin nepriceputa dar cum se calculeaza punctele cardinale?

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lumina nu am cum sa o schimb . decorul ar treb sa i scot toata dulapurile gazdei mele . si o sa zica ca am innebunit

 

da las .. ca mi-a dat o idee cu topicul asta :o:

 

si stiu ca sunt putin blonda dar cum se calculeaza punctele cardinale?

adica..cum le stabilesti..

 

vezi si tu din ce directie rasare soarele...ala-i estul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc :o: ce fericita sunt . am fost la cineva acasa si are in feng shui ... ma simteam asa de bine .. vad eu cum fac sa fie si la mine

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc :o: ce fericita sunt . am fost la cineva acasa si avea in feng shui ... ma simteam asa de bine .. vad eu cum fac sa fie si la mine

uite un exemplu de camera mica...

post-109817-1289932656_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da da . asa e si a mea . ca marime . doar ca eu am geamu in fata patului nu in spate

 

ps. conform lui Feng Shui unde se pune laptopul?

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da da . asa e si a mea . ca marime . doar ca eu am geamu in fata patului nu in spate

 

ps. conform lui Feng Shui unde se pune laptopul?

nu stiu..

stiu ca atunci cand ai de lucrat pe calculator, il asezi astfel incat sa nu ai vedere la canapea sau fotoliu...

acestea te imbie la somn doar prin simpla privire a lor...

 

dar cand vrei sa te relaxezi...iti poti procura o masuta pt laptop care se poate pune in pat..

este o masuta micuta din lemn...sau din alt material usor.

post-109817-1289933860_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti genial . daca redecorez si imi iau jucariile astea impunandu-mi sa fiu ordonata cred ca o sa se schimbe si energiile .

 

yeeeeeeeee

 

time for shopping . daca tot sunt in armonie interioara sa fac si camera mea sa fie la fel

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×