Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intentionez sa postez in acest topic idei referitoare la fericire gasite in lecturile mele.

Am impresia ca psihologii se ocupa prea mult de CE NU FUNCTIONEAZA, si uita de partile bune ale vietii.

Calitatea vietii, multumirea, fericirea, starea de bine par a fi acaparate de o anumita psihologie usurica, de mase, facila, si nu e ok...

Eu o sa incerc sa tratez aici subiectele care mi se par importante, precum latura pozitiva a vietii, care aduce satisfactie, dar potrivit ultimelor cercetari psihosociale si neurologice (sa evitam studiile alea gretoase din ziare de genul: "cercetatorii au descoperit ca oamenii cu degetul inelar mai lung sunt mai fericiti" :lol:

 

Incep cu cartea: "David Niven, The 100 Simple Secrets of Happy People: What Scientists Have Learned and How You Can Use It"

 

http://www.amazon.com/100-Simple-Secrets-H...e/dp/0062516507

 

Vad ca a disparut cartea de pe Gigapedia, daca o vrea cineva in engleza format ebook, sa-mi spuna pe PM.

 

David Niven este psiholog si cercetator social. El a extras principiile pentru a atinge starea de multumire pe care le-a intalnit in cercetari psihologice, sociologice si neurologice despre fericire.

 

Am sa dau pe scurt principiile extrase de el, care pot fi folosite si ca maxime pe care le putem repeta pana ne deprindem sa le aplicam in viata de zi cu zi.

 

 

 

 

 

 

Viata ta are sens.

Foloseste o strategie pentru a fi fericit.

Exerseaza

 

Urmarind unele teluri, nu uita de altele. Aliniaza-le.

Atinge-ti telurile, altfel ele te vor rani

Nu-ti trada niciodata moralitatea pentru teluri

Lasa-ti telurile sa te ghideze

Nu lasa pe altii sa-ti stabileasca telurile

Concentreaza-te pe ceea ce conteaza cu adevarat

Fii atent la ce ai, s-ar putea sa ai deja ceea ce iti doresti.

Fa ceea ce ziceai ca vrei sa faci.

Nu confunda diverse chestii cu succesul

Banii nu sunt un scop care sa-ti poata aduce fericirea

 

 

Fiecare relatie e diferita

Unii prefera viziunea de ansamblu, altii detaliile.

Nu te mai gandi atat la persoanele si lucrurile ce te deranjeaza

Alege intelept cu cine sa te compari.

Nu invidia pe ceilalti, e inutil

Nu te pierde in conflicte interminabile

Nu te face ca nu vezi cand te deranjeaza apropiatii tai

Nu trebuie sa castigi de fiecare data.

 

 

Avem nevoie sa ne simtim utili, doriti

Aminteste-ti de unde vii: popor, familie, radacini.

Nu fi agresiv cu familia si prietenii.

Prieteniile sunt mai importante decat banii

Nu-ti critica familia si prietenii prea dur.

Intretine-ti prieteniile.

Impartaseste-te altora ca sunt importanti pentru tine.

Nu infrunta problemele singur.

Nu fi prea protectiv.

Viziteaza-ti vecinii

Ofera-te voluntar

Ajuta pe cei ce au nevoie de o mica asistare

Daca nu esti sigur, acorda prezumptia de nevinovatie.

Participa la evenimentele sportive din cartier sau din zona ta.

Fa pace

Fii disponibil social

Dezvolta interese comune cu cei apropiati

Tine-ti rudele aproape

Apartine unui grup

Impartaseste din ce ai si din ce esti

Fii agreabil

 

 

Accepta-te fara conditii.

Fii propriul tau fan

Intotdeauna ai si alte optiuni

Esti o persoana, nu un cliseu sau un stereotip

Ai incredere in tine, dar nu te increde prea mult in tine.

Spune:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calitatea vietii, multumirea, fericirea, starea de bine par a fi acaparate de o anumita psihologie usurica, de mase, facila, si nu e ok...

Fericirea se studiaza serios dpdv psihologic in cadrul Psihologiei Pozitive.

 

Daca te intereseaza cu adevarat subiectul, iti recomand cartea asta:

 

http://www.curteaveche.ro/Fii_fericit_Desc..._fericita-3-858

 

Titlul este foarte prost ales tinand cont de ce spune Tal, dar... asta este... :lol:

 

Daca cineva vrea sa fie mai fericit, poate sa inceapa de aici:

 

1. 3 good things for which I'm grateful (Tetris Effect)

2. Journaling (5 min. reliving)

3. Meditation (counter negative effects of multi-tasking ; laser thinking)

4. Random acts of Kindness

5. Exercise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

superbe

unele dintre citatele de mai sus as zice ca le-am trait citindu-le acum

din pacate oamenii scriu mult despre fericire dar uita sa se bucure

ca pana la urma cred ca atunci cand te afli in culmea fericirii (si asta nu cred ca se intampla de prea multe ori in viata) nici nu iti dai seama ca acel moment este unul in care esti fericit

pledez mai mult pentru bucuria sufletului, sa te bucuri de lucruri marunte, sa te bucuri ca esti, ca existi, ca ai tot ce vezi langa tine si in tine

sa te uiti afara si sa te bucuri de vant, de soare, de frunze, sa traiesti anotimul in care te afli

sa intri intr-un birou si sa te bucuri ca intr-adevar este "buna-dimineata" macar pentru tine

sa te uiti la o persoana draga (daca ai) si sa simti ca ti se umfla pieptul de bucurie ca exista cineva langa tine pe care il iubesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos . Ma bucur ca incerci sa descoperi si partea pozitiva :o:

 

Fericirea e de fapt o armonizare cu tine insuti , o curatire , o integrare , o centrare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Altele sunt vechi, dar e bine sa ni le reamintim, cum sunt "constientizeaza ca nu exista satisfactie totala", o chestie care m-a pus pe ganduri...

 

Well, poate mai aveti si voi idei...

 

Exista satisfactie totala, dar la mine dureaza intre 1 si 30 de secunde si am impresia ca nici la altii nu dureaza mult mai mult.

O chestie citita de mine, care m-a pus pe ganduri, e ca avem nevoie de o doza moderata de plictiseala, de rutina, pt. a fi fericiti. Explicatia e destul de simpla: in goana dupa fericire cautam senzatii tari, cu care ne obisnuim din ce in ce mai mult si cu timpul se ajunge pana la a nu mai simti nimic. E ca la dependenta de stupefiante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explicatia e destul de simpla: in goana dupa fericire cautam senzatii tari, cu care ne obisnuim din ce in ce mai mult si cu timpul se ajunge pana la a nu mai simti nimic. E ca la dependenta de stupefiante.

 

pai, odata ce te afli in goana dupa fericire, nu ai cum sa o si ai, pentru ca daca deja o ai, esti in goana dupa un zero barat sau dupa un nimic, sau dupa orice altceva dar nu dupa fericire

deci, daca ai fericirea, nu mai esti in goana dupa ea

dupa cum daca esti in goana dupa fericire, nu o ai (ma rog, acelsi lucru)

in ambele cazuri nu ajungi la imunizare ca sa nu o mai simti.

in cel mai rau caz ajungi la epuizare dupa atata goana in vant dupa termeni care sunt doar termeni.

 

eu zic ca nu exista fericire

exista implinire, bucurie, multumire

dar pentru fericire eu nu gasesc corespondent in viata de zi cu zi.

acel sentiment de-ti iese inima din piept am dubii daca e fericire, insa il asemui mai repede cu o bucurie imensa

si daca nu exista fericire, ma intreb totusi de ce exista termenul fara a putea fi transpus in realitate?

si daca exista totusi fericire, cum se manifesta ea? ce trairi incerci atunci?

 

cine ma contrazice ca nu exista fericire, va rog, exemplificati cand ati fost voi fericiti si de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista satisfactie totala, dar la mine dureaza intre 1 si 30 de secunde si am impresia ca nici la altii nu dureaza mult mai mult.

 

La mine dureaza mai mult si se intampla destul de des in ultimul timp.

 

Fericirea inseamna sa fii zen, sa ai pace interioara, nu un drog produs de creier care sa nu-ti dea efectele secundare nocive ale consumului de substante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La mine dureaza mai mult si se intampla destul de des in ultimul timp.

 

Fericirea inseamna sa fii zen, sa ai pace interioara, nu un drog produs de creier care sa nu-ti dea efectele secundare nocive ale consumului de substante.

 

adica sa ai bucurie, multumire, sa te simti implinit

asta inteleg, e ok

dar fericit?

sa ai pace interioara inseamna sa ai liniste, sa fii relaxat, sa ai o stare de bine

 

deci premisele fericirii care ar fi?

pace

liniste

multumire

implinire

bucurie

si mai ee?

 

ma gandesc ca a fi fericit ar fi pe undeva echivalent cu a iubi, dar a iubi totul, tot ce vezi cu ochii, tot ce cuprinzi si nu cuprinzi cu intreaga ta fiinta

deci, atata timp cat nu esti pe de-a-ntregulu iubire, nu esti fericit pe deplin.

esti doar linistit, multumit, etc, sau, cel mai adesea, nici atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma gandesc ca a fi fericit ar fi pe undeva echivalent cu a iubi, dar a iubi totul, tot ce vezi cu ochii, tot ce cuprinzi si nu cuprinzi cu intreaga ta fiinta

 

 

Ceva de genul asta.

Sa nu te simti alienat de lume si sa nu consideri tot ce nu tine de tine un inamic, sa nu pui granite intre tine si altii si mediul inconjurator.

 

P.s. cititi "Fara granite" de Ken Wilber si "Emotional literacy" de Claude Steiner, se gasesc si pe torente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×