Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Dependenta de TV. Alternative fata de TV.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Minunat! :lol:

Tare mi-e teama ca dependenta de net este acum mai acuta , mai larg raspandita si mai periculoasa.

 

Ce-ar fi sa iei cele 7 recomandari ale lui Szentmihaly referitoare la dependenta de TV si sa le aplici la dependenta de net?

 

1. Creşterea conştientizării: persoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

Eu sufar de boli mai grave. :lol:

Si merge si tot ce ai zis tu acolo, sau poate si mai bine, merge si sa te intrebi ce inlocuiesti prin acel viciu...si apoi sa te pui sa construiesti ce-ti lipseste... daca poti, evident. ;)

Siiii... mi-am mai adus aminte si de citatul acesta. ar putea avea legatura cu subiectul si ar putea ajuta. Pentru atei : va dati seama ca notiunea de Dumnezeu de aici este mai mult o metafora, nu?

 

"Ceea ce Divinitatea asteapta de la tine este sa cresti si sa devii un om puternic. Nu ai fost creat pentru a fi bolnavicios, gras, alcoolic, egoist, lacom, lenes in fata televizorului, nervos sau isteric, plangacios, singur, agresiv, arogant, si nici nu ai venit aici pentru a face atacuri de panica. Universul nu este un rebut, iar Pamantul nu este un bar de cartier. Ai dreptul la putere, esti menit sa evoluezi, sa creezi, sa stralucesti, sa te auto-creezi - dar toate acestea sunt legate de a fi responsabil. Cu cat o persoana este capabila de mai multe actiuni, interioare sau exterioare, cu cat poate obtine mai multe rezultate si poate avea o influenta mai mare, cu atat se asteapta de la ea sa manifeste mai multa intelepciune, bunatate, dragoste. I se cere sa fie in armonie cu Universul si sa ramana un model.

Si asta ii sperie, de asemenea, pe multi oameni.

Pentru ca cei mai multi dintre semenii nostri se multumesc cu mediocritatea. A gandi si a se comporta, in aproape fiecare clipa, impecabil, li se pare imposibil.

Adevarul este ca ne complacem in micile noastre slabiciuni, rautati, leneviri sau angoase si uneori preferam semiobscuritatea luminii stralucitoare si vibrande.

Asa ca vreau sa intelegi ca: ai atata putere cata iti dai voie sa ai. Daca vrei mai multa, trebuie sa te pregatesti pentru ea, sa o poti cuprinde, asimila si gestiona. Trebuie sa ai grija sa nu pici numeroasele teste ale puterii si sa nu devii ingamfat, egoist, competitiv, paranoic, posesiv si trebuie sa iti folosesti, intotdeauna, puterea castigata numai pentru binele tau si al mediului in care traiesti."

( Carmen Todor, Arta fericirii in secolul XXI)

Editat de bitter cherry

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai privesc la tv de cativa ani, si nu citesc stiri, ziare.

Tv-ul, mass media spala creiere, numai minciuni peste minciuni, aia nu stiu ce sa mai scrie ca sa-si scoata banii pe un articol de rahat.

Exemple oameni buni? mai stiti atunci cu gripa aviara, cand au speriat oamenii sa fac nu stiu ce vaccin, a fost pe naiba.

E.coli in castraveti, amenda daca nu deschideti usa pentru recensamant, amenda daca nu va duceti sa votati... si lista continua.

Cei din mass media nu stiu ce sa mai faca ca sa castige bani, si-ar vinde si pe masa daca ar avea profit...

Deci trust nobody :)"unii vor doar sa vada lumea cum arde"

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

daca cei care stau prea mult in fata televizorului ar avea resurse financiare sa calatoreasca sunt sigura ca ar prefera sa vada plajele de la Mediterana sau sa vada tari straine decat sa stea pironiti pe canapea privind la talkshow-uri "merdelenesti" 8)

 

Poate lipsa banilor pentru vizitarea Europei e o scuza pentru comoditate.

Stiu ca e dureros ca romanii nu au bani sa viziteze lumea ca si vest-europenii.

 

Dar romanii ar putea iesi mai mult in natura, in imprejurimile orasului de resedinta, sau la distanta de cateva sute de kilometri. Sunt multe de vizitat: ex, cetatile si bisericile fortificate din spatiile sasesti, poiana narciselor, podisul padis, lacul fantanele (vorbesc doar de Ardeal, dar in alte provincii sunt alte obiective).

 

Nu ne-am vizitat cum trebuie nici tara noastra, ori provincia noastra.

 

Si apoi se poate iesi in padure, cu copiii, nepotii, sa li se explice fiecare copac, sa se studieze impreuna viata furnicilor, insectelor, micilor animalutze.

 

Francezii obisnuiti din sate/orasele au ca placere privitul pasarilor prin binoclu, studiul vietii lor.

Pentru asta trebuie sa iesi pe camp...

 

Cati privesc dimineata rasaritul?

 

Fiecare weekend ar putea fi mai bine folosit pentru miscare, vizitare, turism.

Asta ca sa nu mai punem la socoteala activitatile urbane: muzee, festivaluri, vernisaje, concerte, sport, hobbyuri, filme, samd.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, doKtore, romanii, per ansamblu, in special patura mai putin instruita, nu ar pleca sa viziteze nimic daca ar avea cu ce, ci s-ar cocalari - "iote frate, vezi valoarea mea, m-am ajuns". Asa, Tv-ul le ofera emotii moka. Emotiile negative sunt mai intense si mai usor de fabricat, asa ca TV-ul abunda de ele. Romanii par a fi un neam de saraci frustrati vesnic preocupati de cum dau ei in ochii altora si de cat de grasa este capra vecinului si cu cine umbla nevasta vecinului. TV-ul ofera asta din plin. Pokemonii de care eu fac misto desi ei sunt niste copii ok (generatia ~20 ani) nu se uita la TV, generatia mea (~30 ani) nu prea se uita la televizor... ei bine... restul de generatii...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

restul de generatii au ramas cu sechele de pe vremea lui ceasca , adica pe vremea aceea programe TV -ciuciu - cititul era cea mai mare placere

bibliotecile erau foarte populate

ceea ce nu vad la generatia de - 20 spre exemplu , parca urzica afurisitele de carti

nu citesc decat ceea ce este strict necesar , ce se cere la scoala

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×