Sari la conținut
Forum Roportal
stelist de mic

Problema laptop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o problema cu un laptop si anume ca vreau sai instalez windows xp sp2 si nu pot deoarece din bios nu vrea sa boteze cd-ul si din setup imi arta urmatorul mesaj "Setup cannot continue because the version of Windows on your computer is newer than the version on the CD.

 

To erase the newer version and install the older version, restart the computer, boot from this CD, and follow the instructions for a new installation." versiunea existenta este windows xp profesional version 2002 service pack 3,am dat ok la acea problema de mai sus si cand sa formatez hardul nu vrea...dau D delete si dupa ma pune sa dau ENTER zice ca nu poate sal formateze,am decat o singura partitie facuta iar pe acea partitie este instalat si windowsul...MULTUMESC FRUMOS !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am intalnit bios in care sa nu poti schimba ordinea de boot. Poti sa ii faci o poza la bios in sectiunea cu Boot order?

pooi am reusit sal bootez cd-ul cei drept si din bios dar prefer setup-ul,am intalnit alta problema nu pot formata hard-ul,hard-ul avand decat o singura partitie cu windows-ul xp instalat...cand dau D delete imi zice "Setup is unable to perform the requsted operation on the selected partition.This partition contains temporary Setup files that are required to complete the instalation"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pooi am reusit sal bootez cd-ul cei drept si din bios dar prefer setup-ul,am intalnit alta problema nu pot formata hard-ul,hard-ul avand decat o singura partitie cu windows-ul xp instalat...cand dau D delete imi zice "Setup is unable to perform the requsted operation on the selected partition.This partition contains temporary Setup files that are required to complete the instalation"

Pai aici e problema, nu poti formata discul de pe care bootezi, deci, chiar daca nu-ti place, ca sa formatezi discul C trebuie sa bootezi de pe CD.

Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nustiu ce sa mai zic,daar problema e ca numai imi intra nici in windows si pana la urma am ajuns la ideea ca nu vrea sa booteze din bios,modelul laptopului este Dell latitude 100l Bios Version:A08,am setat cd rom si hdd sa boteze daaar nimic cei drept am incercat cu un program sa formatez hardul siii acum numi mai intra nici in windows dupa ce dau sa booteze,salvez siii imi zice Secondary hard disk drive 0 not found

No Bootable devices--strike F1 to retry boot,F2 for setup utility

 

Daca dau F1 imi arata acelasi mesaj daca dau F2 intru in bios si tot asa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cd-ul este bootabil...deoarece l-am testat si pe alte sisteme il folosesc de ani intregi pt instalarea windowsului,l-am dus la service,este in service sa vedem ce se poate face hardul nu are nimic ma gandesc sa nu fie placa de baza defecta daca nu vrea sa booteze pe fisa de service mi-au scris defectiuni semnalate: nu booteaza,sper ca nu ma usuca de bani....asta e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×