Sari la conținut
Forum Roportal
ioana_vs

nu matreata ci coji de bebelus

Postări Recomandate

Am o problema chiar mare: nu mi-a aparut matreata, ci coji de bebelus!

Aproape in tot capul am cojite mai mici sau mai mari care sunt foarte inestetice.

Nu stiu daca este de la sampon sau din cauza stresului, dar astept o parere. :D :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema chiar mare: nu mi-a aparut matreata, ci coji de bebelus!

Aproape in tot capul am cojite mai mici sau mai mari care sunt foarte inestetice.

Nu stiu daca este de la sampon sau din cauza stresului, dar astept o parere. :flowers: :doh:

 

Am aceeasi problema. Nu este de la sampon, din pacate. Sunt sigura ca ai incercat sa schimbi samponul pentru a verifica acest lucru. Dupa descrierea ta, pare a fi dermatita seboreica. Sfatul meu este sa mergi la dermatolog sa vezi ce si cum si sa-ti dea un tratament.

Ce iti pot spune e ca am patit la fel. Am crezut initial ca e matreata. Mi se usca pielea pe la tample si ma manca ingrozitor. Apoi a inceput sa se intinda si deasupra liniei fruntii. Am fost la dermatolog,mi-a spus ca e dermatita seboreica si ca e o boala foarte frecventa in zilele noastre. Motivul aparitiei:stresul...

Vestea proasta: odata "capatata" nu mai scapi de ea toata viata. Poti doar sa o tii in frau cu diverse produse.

Tratamentul facut de mine a fost cu samponul Selegel de la Ducray (daca e vorba de coji uscate). Costa cam 30.00 RON (flacon de 125 ml) sau 40.00 RON (flacon de 200 ml). Tratamentul se face 6 saptamani timp in care trebuie sa te speli la 2-3 zile (neaparat!!!!). Prima data se maseaza usor scalpul, fara sa se foloseasca unghiile, se clateste, se samponeaza din nou, se maseaza si se lasa samponul sa actioneze 5-10 minute.

Dupa terminarea tratamentului, nu trebuie sa folosesti un sampon normal. Fie folosesti samponul Elution (Ducray) - care se utilizeaza intre 2 sesiuni de tratament - sau Extra-Doux (Ducray), fie un sampon pentru bebelusi, foarte fin, care nu irita scalpul precum sampoanele normale din comert. Eu recomand samponul Sanosan, este si ieftin si bun. Dar se poate si Nivea Baby si Jonhson's Baby cu musetel. Dupa preferinte.

Daca dimpotriva, cojile sunt grase: se foloseste Kertyol, Kertyol-DS sau Kertyol S.

Mai multe la:

http://www.dermaweb.com/dermato/ducray/ducray/home_d.htm#_

 

Let me know! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa folosesti Head&shoulders mentol ! stiu si eu pe cineva care a "scapat" asa....:flowers:

Editat de miryam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce iti pot spune e ca am patit la fel. Am crezut initial ca e matreata. Mi se usca pielea pe la tample si ma manca ingrozitor. Apoi a inceput sa se intinda si deasupra liniei fruntii. Am fost la dermatolog,mi-a spus ca e dermatita seboreica si ca e o boala foarte frecventa in zilele noastre. Motivul aparitiei:stresul...

Vestea proasta: odata "capatata" nu mai scapi de ea toata viata. Poti doar sa o tii in frau cu diverse produse.

am patit si eu chestia asta asta iarna. si aveam mancarimi de ma ustura chiar. nu am fost la doctor si nici nu am folosit ceva special. cert este ca mi-a trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca nizoral..daca nu poti cumpara un sampon cumpara pastile si dizovale in propriul tau sampon (intai dizolvi si pe urma le amesteci cu samponul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×