Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Experiente interculturale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se mai numeste si schimb de experienta . Ce rol au imixtiunile culturale? Ce v-a impresionat cel mai mult la strainii pe care i-ati intalnit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la experiente personale . Ce prezinti tu e razboi .

 

Bine hai sa va zic si eu

 

 

Am intalnit americani si nordici

 

In cazul americanilor eram ceva mai micuta . A fost experienta sociala mai mult . Am vazut cata istorie stiau si intrebarea lor cheie era : ce vrei sa faci in viata ?

 

In cazul nordicilor a fost o experienta socio-profesionala . Stiu cum sa faca din joaca o treaba serioasa . Stiu sa fie open mind . Pentru ei nimic nu e gresit ci doar altfel actionat . Desigur asta nu inseamna sa fii incapabil . Poti fi original si face o treaba minunata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intalnit americani si nordici

Topicul asta este exact locul in care-ar veni un taranoi sa-si fluture ostentativ pasaportul prin care a capatat eruditie si legitimitate de a vorbi in 'cunostinta de cauza ' .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poftim ? Cum poti sa faci din dorinta de cunoastere un act de limitare ? Nimeni nu isi flutura nimic aici . Ci se doreste o expansiune de optica . Fiecare om ne ofera o lectie . Aici am relatat un scop precis din cultura si energia unor oameni cu o alta limba . obicei , traditie si educatie

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o moda acum sa casti gura pe afara si sa vii inapoi sa zici cat de inteligenti frumosi si evoluati sunt ceilalti in raport cu noi . Iar moda asta pe langa faptul ca e penibila prin manifestantii ei, denota si fatarnicie prin patriotismul asumat al celor care cred ca Romania nu este ci trebuie sa fie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule fatarnicie este sa te multumesti cu stagnare sau involutie si sa te crezi cel mai inteligent . Daca ai avea de-a face cu oameni de la care ai ce invata nu ai reactiona asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca Romania isi are propriul destin, ca popor . Romania este prin sine si prin romanii care se inteleg prin spirit ca apartenenti la poporul si destinul de roman . Nu cred ca pot concretiza ideea pe care o sustin decat asa :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne . Am zis eu ca vin altii si ne conduc tara ? Daca iei niste lucruri benefice de la niste oameni nu inseamna ca iti pierzi identitatea ca roman .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iei niste lucruri benefice de la niste oameni// din afara poporului roman// nu inseamna ca iti pierzi identitatea ca roman .

Daca deliberat optezi a lua lucruri benefice din afara poporului roman, lucruri pe care la fel de bine le gasesti si aici, atunci iti pierzi identitatea de apartenent la patrie . Asta daca stii ce presupune cuvantul acesta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×