Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Spiritul liber

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spiritul meu ar putea fi liber...si poate ca si este in unele momente, dar mult prea putine...

De fapt, ce necesitati are omul? Un pic de mancare, un adapost, compania unor persoane cu care sa ai ceva in comun, si in plus nevoia de frumos, care este usor de implinit, daca vrei sa-l gasesti...

[...]...Nu, nu sunt un spirit liber.Fac parte din rasa civilizatoare.

Felicitari, tocmai ai descris a doua stare naturala. Asta cand spui ce necesitati are omul. :tease:

Omul civilizat, are un spirit liber, si nu este sclavul universalitatii de bunuri ce il inconjoara, ci invers.

Iar daca nu esti un spirit liber, ai putea fi.

 

Am avut ( si mai am cateodata ) si eu momentele mele de cinism...dar sa stii ca astea sunt cauzate de prea-multele frustrari.

Uite, pe scurt o alta definitie a spiritului liber: un spirit lipsit de frustrari.

Nu cred ca asta este o alta definitie a spiritului liber, ci UNICA definitie, ce i se poate atribui acestei sintagme. :tease:

Eventual, i se pot aduce completari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alexandru.ro, explica-mi si mie ceva, te rog.

Tu ai vreo bucurie in viata asta?

 

Cum este viata aluia de 2 lei in comparatie cu a ta, daca el e fericit pe cand tu urasti si iarba de pe jos? :tease:

 

Ce anume da calitatea vietii, din punctul tau de vedere?

 

Am bucurii insa destul de rar.

 

Nu urasc iarba insa mi se pare o aberatie sa te bucuri sau sa remarci asa ceva,viata aluia de 2 lei e minunata in comparatie cu a mea ,am si spus e de apreciat insa nu stiu daca as vrea sa fiu asa,e un regres al omului din punctul meu de vedere,as vrea sa raman cu" picioarele pe pamant " chiar daca imi e mai rau.

 

E foarte greu de spus ce da calitate vietii,sa zicem evolutia omului in gandire.

 

----Pentru userul ce a postat ulterior,mi se pare normal sa ai frustrari,e de rau cand nu ai,inseamna ca ai rupt contactul cu realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru userul ce a postat ulterior,mi se pare normal sa ai frustrari,e de rau cand nu ai,inseamna ca ai rupt contactul cu realitatea.

 

Poti ajunge la o armonie cu tine insuti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru userul ce a postat ulterior,mi se pare normal sa ai frustrari,e de rau cand nu ai,inseamna ca ai rupt contactul cu realitatea.

Tu pana acum nu ai invatat ca realitatea nu exista ? :tease:

Asa ca, de aceea normalitatea si-o face fiecare.

Faptul ca tu ai frustrari nu inseamna ca esti mai conectat la realitate. Arata ca esti oarecum neputincios in fata problemelor ce le ai, si asta vine din incapacitatea ta de adaptare la mersul societatii.

Concluzie ce ar arata - ca tu esti rupt de realitate.

Pentru ca intotdeuna va functiona selectia naturala. Cine nu se adapteaza dispare!

 

De aceea un spirit liber, va fi intotdeuna lipsit de frustrari si nu se va complace si nici nu se va ghida prea mult dupa acele conveniente sociale.

Insa trebuie sa aiba si foarte largi, marginile universului sau epistemic.

Numarul de frustrari ingusteaza si limiteaza marginile acestuia.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Rhini Ai dreptate,poti sa ajungi,te minti te minti pana o sa reusesti sa-ti creezi o falsa impresie gen:

 

Realitate distorsionata: "Sunt grasa dar ce,sufletul conteaza,fiecare are jumatatea lui acolo undeva care-l asteapta " :tease:

 

Realitatea pura: "Sunt o balena esuata,asta e imi accept situatia si nu ma mint ca nu si nu conteaza,conteaza si inca enorm,insa incerc sa ma focusez pe alte atuuri ale mele,insa niciodata nu fug de realitate,si cu jumatatea daca nu actionez in vre-un fel pot sa astept 100 ani ca nimeni nu o sa vina sa-mi bata-n usa,buna sunt eu jumatatea.

 

Faptul ca tu ai frustrari nu inseamna ca esti mai conectat la realitate. Arata ca esti oarecum neputincios in fata problemelor ce le ai, si asta vine din incapacitatea ta de adaptare la mersul societatii.

 

Si problemele astia au o scara de valori banuiesc,ala daca plange ca nu a vazut roua pe iarba azi-dimineata si celalalt care plange ca nu a lansat o racheta pe luna,nu e aceeasi chestie banuiesc,tot o frustrare sau o problema insa mai aproape de normalitatea zilelor noastre.

Editat de Alexandru.Ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si problemele astia au o scara de valori banuiesc,ala daca plange ca nu a vazut roua pe iarba azi-dimineata si celalalt care plange ca nu a lansat o racheta pe luna,nu e aceeasi chestie banuiesc,tot o frustrare sau o problema insa mai aproape de normalitatea zilelor noastre.

Da, corect!

Dar scara de valori a fiecaruia.

Atunci cand iti gasesti fericirea numai in exteriorul tau, ai cele mai multe sanse sa fii nefericit.

Frustrarile ni le cream singuri. Nu prea are legatura cu normalitatea celorlalti.

Pentru ca fiecare are propria lui perceptie a lucrurilor ce il inconjoara.

 

Tu vezi cartof, eu vad tubercul. :tease: Cam asa vine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fi spirit liber inseamna sa ajungi la o anumita evolutie . La o anumita etapa . Intotdeauana spiritele libere au fost contestate de neputinta altora

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok si cam ce poate sa faca un spirit liber incat sa fie next step in evolutia omului,eu nu vad cum, bine asta prin perceptia mea a spiritului liber,poate ma ajuta careva sa inteleg unde e evolutia :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la discutii diverse exista un topic cu oameni valorosi . inca ma gandesc daca sunt spirite libere . dar spirite evoluate stiu sigur ca sunt . pentru ca au indraznit mai mult . Daca imi vei studia topicele vei vedea la ce ma refer .

 

referitor la acest topic evolutia unui spirit e modul cum poate face din infrangeri reusite , cum poate sa se afle intr-o invatare continua , cum poate depasi bariere si stereotipii sociale si emotionale si cum poate curajul si inovatia ajuta o societate sa progreseze

 

 

totodata .. un spirit liber poate avea o vorba buna pentru cei din jurul sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×