Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Spiritul liber

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Societatea in care traiesc, si pe care nu mi-am ales-o, are pretentia ca si eu, ca si voi toti, sa fiu o rotita in agrenaj, care rotita daca nu functioneaza asa cum se asteapta de la ea, este imediat eliminata.

Spiritul meu ar putea fi liber...si poate ca si este in unele momente, dar mult prea putine...

De fapt, ce necesitati are omul? Un pic de mancare, un adapost, compania unor persoane cu care sa ai ceva in comun, si in plus nevoia de frumos, care este usor de implinit, daca vrei sa-l gasesti...

Eu in acest moment sunt necajit ca mi-e masina in service...pentru ca am uitat placerea mersului pe jos...comunic cu voi prin intermediul internetului in timp ce copiii mei belesc ochii la televizor...mama mea e bolnava, dar fiind la mare departare, vorbesc cu ea foarte rar( ca facem economie)...Nu, nu sunt un spirit liber.Fac parte din rasa civilizatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare foarte buna.Intr-adevar mi-o asum. Si daca mi-o asum la modul constient ar putea insemna ca sunt mai liber decat credeam, cel putin ca si spirit...

O optica mai incurajatoare.

Continuand insa pe firul acesta, am ajuns la concluzia ca nu poti sa-ti asumi renuntarea la liberul arbitru...in momentul in care iti asumi orice se cheama ca ai liber arbitru...dar asta este o alta poveste...

Editat de 18tillIdie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un spirit liber este in primul rand al omului cu o coloana vertebrala care nu devine flexibila la vederea bacsisurilor sau a privilegiilor. Un om poate deveni sclavul altuia, al tuturor sau al propriilor vicii.

Sclavii altora sunt foarte multi politicieni, care se vand pentru averi, functii etc.

Sclavii tuturor sunt foarte multe persoane celebre, pentru ca devin papusile fanteziilor a mii de oameni, imaginea lor este una adaptabila dupa dorinta clientului si publicul se crede stapan pe existenta si viata acelei persoane, considera ca are dreptul sa o tina sub lupa in permanenta.

Iar sclavul propriilor vicii poti deveni iarasi foarte usor. In afara de viciile cunoscute (exces de alcool, unele droguri, tutun, libertinaj) mai sunt si altele cum ar fi infatuarea (comportamentul infantil, in special in fata responsabilitatilor), ego-ul exacerbat, care se cere hranit intruna etc. Uneori incercam sa ii facem si pe altii sa devina sclavii ai viciilor noastre, mai ales cele de genul acela.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e stilul meu atacul la persoana...dar cati ai? Cu ce organ gandesti?

Omul alb si-a creat tot felul de necesitati false, pentru obtinerea carora lupta toata viata, fiind teribil de frustrat tot timpul ca nu reuseste sa le obtina...Crezi ca asta inseamna spirit liber?

Omul asa-zis civilizat isi creeaza singur problemele, in loc sa se multumeasca cu lucrurile marunte, care intr-adevar ele sunt cele care aduc fericirea...Ai fost tu vreodata fericit?Daca ai fost, aminteste-ti cand s-a intamplat asta...cand ti-ai luat masina sau cand admirai un peisaj superb impreuna cu cei dragi?

Dimpotriva, spirit liber dupa parerea mea umila inseamna sa nu te lasi incatusat de aceste dorinte si false necesitati,care nu fac nimic altceva decat sa te inrobeasca...

Ia uita-te la acest clip...si de fapt nu numai tu...sa nu crezi ca eu sunt diferit de tine...

 

Sunt mai multe spirite libere,mai aproape sau nu de normal.

 

Spirit liber am zis mai sus ce cred ca inseamna,acel om care traieste intr-o lume creata de el din cauza problemelor lui.E intr-o armonie perfecta cand dimineata vede iarba verde si soarele inainte sa se duca la serviciu,vede plantele si copacii si il incanta nespus,zeitatile il indruma in tot ceea ce face,misticismul absurd il da de gol cand trece pe langa biserici si la fiecare in parte bate 4-5 cruci,tot ce e firesc si unanim recunoscut ca o valoare e lucratura diavolului.

 

Are un job,o nevasta,o masina,o casa si o viata de 2 lei insa el e cel mai fericit,pentru el asta inseamna fericirea,pentru mine e un inadaptat mistic,un spirit liber, care are alte valori morale si materiale,insa e foarte fericit cum e,si cum am mai spus pana la urma asta conteaza.

 

Spiritul liber mai aproape de normal depaseste misticismul insa se bucura cand vede o floare,cand afara ninge,cand prinde un apus de soare,o imbratisare pentru el e minunata etc.

 

Probabil o sa ma intrebi daca sunt nebun si daca eu nu ma bucur cand vad soarele sau chestii,nu,nu ma bucur,cand aud pe cineva uite ce apus frumos imi vine sa vars,punct.

Editat de Alexandru.Ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru.ro, explica-mi si mie ceva, te rog.

Tu ai vreo bucurie in viata asta?

 

Cum este viata aluia de 2 lei in comparatie cu a ta, daca el e fericit pe cand tu urasti si iarba de pe jos? :tease:

 

Ce anume da calitatea vietii, din punctul tau de vedere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ( si mai am cateodata ) si eu momentele mele de cinism...dar sa stii ca astea sunt cauzate de prea-multele frustrari.

Uite, pe scurt o alta definitie a spiritului liber: un spirit lipsit de frustrari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista un om fara frustrari . Insa exista un om ce nu lasa condus de ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×