Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Decizia spre nou

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In 1995 Rosa Parks a luat hotararea sa desfida o lege nedreapta care o discrimina din motive rasiale . Refuzul ei de a ceda locul in autobus a avut urmari nebanuite . Avusese oare intentia sa schimbe structura societatii? Indiferent de intentia ei , hotararea sa nestramutata de a accede la un standard superior a determinat-o sa actioneze .

 

Ce efecte durabile s-ar putea contura din momentul in care decizi sa obtii standardele superioare , dupa care sa traiesti incepand de astazi?

(Anthony Robbins )

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Efecte durabile ? :lol:

Moama ce de cuvinte...

Dar ce cauta asta la psihologie ?

 

Tot ce faci speri sa aiba efecte durabile. E simplu.

 

Si, daca tot dai copy/paste, ar fi bine sa mai si stii ce citesti.

Rosa Parks, a fost arestata in 1955, din cate imi amintesc eu. Nicidecum 1995.

Apartheidul in sine s-a sfarsit intre 1990 cand a fost eliberat N.Mandela si '94, deci in SUA, nici atat nu mai putea fi in '95.

 

Cu toate acestea, R.Parks, nu a fost chiar o promotoare.

 

Intrucat inaintea ei Linda Brown, o fetita de 14 ani, mergea 5 mile cu autobuzul pana la scoala, cu toate ca avea o scoala in aproprierea case ei si indeplinera toate conditiile de a merge acolo, mai putin una, era negresa.

La aceea vreme, prin 'ani 50, copii de culoare nu aveau voie sa invete in scolile albilor. Persoanele de culoare nu aveau voie in localurile lor, si nici sa stea in autobuz oriunde doreau.

Iar in 1954, Curtea Suprema a SUA, a decis ca legea inavatamantului public este neconstitutionala, fiind in contradictie cu un articol din constitutie.

Stiu ca decizia suna cam asa, "scolile bazate pe segregare nu pot fi egale si, ca atare, priveaza egalitatea in fata legii".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-a descoperit ca Rosa Parks nu a facut gest spontan de revolta atunci, ca si cum "mi s-a umplut paharul, nu mai poooot!",ci a fost un gest premeditat,si stia ca se poate baza pe sustinerea celorlalti. Revoltele au fost planuite de negri dinainte, Rosa a fost pionul impins in fata,si stia bine ce face.

Dar mie mi se pare ca este un topic de psiho ok, mersi, Rhini.

 

Ce efecte durabile s-ar putea contura din momentul in care decizi sa obtii standardele superioare , dupa care sa traiesti incepand de astazi?

(Anthony Robbins )

Daca standardele superioare vor fi in continuare de neatins, voi acumula si mai multa frustrare decat pana acum.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea asta e ceva gen - daca nu-mi convine ce primesc, hai sa devin si mai fitzos ca atunci o sa primesc ceva mai bun ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi s-a descoperit ca Rosa Parks nu a facut gest spontan de revolta atunci, ca si cum "mi s-a umplut paharul, nu mai poooot!",ci a fost un gest premeditat,si stia ca se poate baza pe sustinerea celorlalti. Revoltele au fost planuite de negri dinainte, Rosa a fost pionul impins in fata,si stia bine ce face.

Dar mie mi se pare ca este un topic de psiho ok, mersi, Rhini.

Ha ha, m-ai facut sa rad! :lol:

Macar stii ceva de Rosa Parks ?

Asa, ca idee.

 

Si da, intradevar e de Psihologie.

Analizam dintr-o perspectiva Lacaniana, pe Rosa Parks.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, stiu ceva de Rosa Parks, exact ce am scris mai sus, e adevarat dpdv istoric.

Poti analiza Lacanian pe oricine, si pe orice, de pilda avatarul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce efecte durabile s-ar putea contura din momentul in care decizi sa obtii standardele superioare , dupa care sa traiesti incepand de astazi?

(Anthony Robbins )

... n-as mai avea timp sa "cobor" in anumite "locuri", si alte straturi s-ar aseza peste acelea. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cand urci esti capabil sa si cobori daca intr-adevar ai urcat si nu esti egoist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×