Sari la conținut
Forum Roportal
Coman

Polipi, Deviatie de sept, Sinuzita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prin 2007 am fost diagnosticat cu sinuzita maxilara (cica probabil de la tratamentele stomatologice) si cu deviatie de sept.

Mi-a fost frica de operatie si nu am facut-o. Doctorita de la ORL mi-a spus ca din cauza deviatiei o sa am probleme daca nu ma operez. Nara stanga lucreaza si pentru dreapta si se atrofiaza mucoasa pe stanga, iar pe dreapta nu prea patrunde din cauza deviatiei.

 

Si iata ca am ajuns la vorbele ei. Folosesc o gramada de picaturi, antibiotice, ParaSinus, Sinupret, propolis etc etc.

De vreo 2 luni, de cand a fost gerul ala cumplit, stanga nu mai lucreaza deloc, iar dreapta lipsa din start.

 

Acum nu mai pot respira aproape deloc. Nu prea dorm noaptea, pentru ca respir numai pe gura si mi se usuca gatul.

Am fost iarasi la ORL si mi-a gasit un polip mare care astupa nara stanga (singura care lucra).

Mi-a spus: Operatie urgent !!!!

 

N-am ce face! Nu mai scap de data asta! Imi scoate si polipul, imi reface si deviatia de sept si poate imi rezolva si sinuzita maxilara.

M-am gandit totusi sa ma duc la Bucuresti (Panduri) sau Tg. Mures. Nu am incredere aici in provincie.

 

Voi ce spuneti? In Bucuresti am aflat de un doctor f. bun - Budu Victor, dar e foarte ocupat si cine stie cand ajung la dansul si ma programeaza, iar la mine e urgenta (asa mi-a spus orl-istul de aici).

Am mai aflat de dr. Popescu Novac de la Panduri ca este ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma programez si eu ca omul la Dr. Hociota (fostul Panduri). Ma vazuse in provincie un medic ORL care mi-a spus ca e nevoie urgent de operatie. Nu m-am lasat pe mana celor din provincie si bine am facut, ca am aflat mai tarziu ce ar fi insemnat.

Asa ca ma duc la Panduri pregatit de operatie cu bagaj cu tot. Ma consulta, ma pune sa fac CT (tomograf la sinusuri) si ma trimite acasa.

Dupa ce am stat o saptamana in stress si tensiune ca ma duc la operatie....

Cica ne auzim dupa Sarbatori ca sa facem operatia. E vorba de operatie de deviatie de sept, extragere polipi nazali si sinuzita maxilara cronica (la CT mi-au iesit formatiuni pline cu lichid pseudo-polipoase).

 

Asa ca mai stau 2 saptamani in tensiune, ca doar ma pregateam de operatie. Stiu ce inseamna operatia in sine, mai ales procedurile post-operatorii. Asa ca am urmat tot ce se poate pre-operatoriu.

Si sun ca omul dupa sarbatori, la care ma amana din nou, dar pana la urma ma cheama. Ca sa aflu de la o ruda ca nu te opereaza in ziua programata si mai stai si pe acolo prin spital, pana se hotaraste ca nu are paturi si are foarte multi pacienti. Deci alta asteptare, alta incordare.

Contactez si niste clinici particulare in Bucuresti: 1000 de euro DOAR operatia de deviatie de sept.

Nu mi se pare mult, nici foarte mult, mi se pare ENORM pentru Romania.

Doar traim intr-o tara cu salarii de 600 RON.

 

No more! Thanks!

 

Stiu ca nu exista tratament natural sau homeopat pentru deviatie de sept, dar poate imi recomanda si mie cineva pentru polipi si sinuzita maxilara.

Am vazut si ce inseamna extractia de polipi. Efectiv imi e scarba de spitale si de medici.

 

Dar imi e foarte greu: nu mai pot respira aproape deloc pe nas, decat pe gura. Mi se usuca gura si nu pot dormi bine noaptea. Sa ma duc sa imi scot doar polipii si am terminat cu povestea asta?

Editat de Calin-8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

quote name='Calin-8' timestamp='1334821689' post='1060832842']

Ma programez si eu ca omul la Dr. Hociota (fostul Panduri).

 

Salut ,

La Panduri poti sa mergi la Dr Cristescu - o profesionista ,un om de cuvant .

daca esti interesat iti pot da un nr de telefon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salut ,

La Panduri poti sa mergi la Dr Cristescu - o profesionista ,un om de cuvant .

daca esti interesat iti pot da un nr de telefon

Panduri s-a divizat in doua: partea cu Urologie - se numeste T. Burghele si partea cu ORL - se numeste D. Hociota.

Dr Cristescu este in partea cealalta. Pe mine ma intereseaza ORL.

Sunt programat tocmai peste o luna de zile, dar nu mai rezist.

Cred ca trebuia sa sar cu lozul ca sa ma programeze mai repede, dar nu m-am prins.

Sunt deja 4 luni de cand nu mai respir cum trebuie si nu dorm bine noptile. Cica polipoza nazala nu e urgenta.

 

Nu stiti vreun spital privat, dar mai ieftin. unii cerusera 1000 de euro pentru o deviatie. Nici nu mai vreau sa fac deviatia, ci doar polipii.

si e ca dracu, ca polipii nu se mai scot ca pe masea, ci tot cu anestezie generala, internare in spital etc

Editat de Calin-8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost operata la Spitalul ORL Panduri de sinuzita polipoasa frontala si maxilara bilaterala.

Desi am aproape o luna de la operatie,mai am dureri usoare pe maxilarul superior drept si umflaturi la ochiul drept si maxilar.

Nu stiu ce ar putea fi?! Exista vreun remediu pt. asa ceva?

 

M-au externat dupa 5 zile,dar imi curgea sange de pe nara dreapta la externare.

Si de nu as fi dat o gramada de bani -doctor,anestezist,asistenta sefa,asistente...

Ca in Romania!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cunostinte medicale si va recomand sa nu incercati sa faceti ceea ce va voi povesti mai jos, pentru ca este foarte periculos. In eventualitatea in care va hotarati sa faceti, va sfatuiesc sa solicitati sfatul medicului inainte de a incepe. Nu doresc sa conving pe nimeni ca incercarea mea de a ma vindeca de sinuzita cronica este o cale de urmat.

Dupa cateva episoade acute pe care am reusit sa le contraatac cu succes prin metode clasice, in anul 2007 m-am ales cu o forma cronica severa a carei cauza de instalare a fost expunerea la mucegai. Toate simptomele erau acolo: secretii purulente, dureri ale fetei si capului, infectari frecvente ale gatului si urechilor, viroze pulmonare de cateva ori pe an, disparitia mirosului si diminuarea auzului, stari pronuntate de oboseala, astm bronsic, lacrimare frecventa si chiar tulburari de vedere (focalizare greoaie). In imaginea tomografiei, apareau toate sinusurile pline si inflamate. Am incercat tot ce mi-a recomandat medicul si tot ce am descoperit pe internet: picaturi de tot felul, inhalatii, clatiri cu apa sarata, sprayuri cu apa de mare, produse naturiste, picaturi uleioase, antibiotice pe toate caile pana mi-am slabit ficatul, cortizon, corticosteroizi, antiinflamatoare antialergice, argint coloidal, impachetari cu sare calda, salina, concedii si weekenduri la mare si ghiol, am devenit vegetarian, am renuntat la produsele din faina alba si lactate, nu am mai consumat alcool, cu toata oboseala resimtita am facut cat de multa miscare am putut. Totul a fost degeaba! As mai mentiona ca am refuzat interventia chirurgicala din start, datorita numarului mare de recidive declarat de pacienti pe diferite forumuri. Am reusit sa ma mentin intr-un echilibru precar folosind permanent Biorinil, picaturi recomandate a fi folosite maxim 4 zile consecutiv, cu impact mare asupra sistemului imunitar datorat corticosteroizilor continuti, iar pentru astm Ventolin si Seretide, Augmentin pentru frecventele viroze pulmonare si otite. In urma cu doi ani si jumatate am scapat ca prin urechile acului de o pancreatita care s-a datorat blocarii sfincterului Oddi cu o piatra colesterolica drenata din colecist. Tratamentul clasic impotriva infectiei nu a dat randament si printr-un mare noroc s-a gasit in spital un antibiotic foarte puternic, Tienam, care a invins infectia. Tienamul a invins si infectia din sinusuri, credeam ca am scapat, dar la scurt timp dupa externare simptomele sinuzitei au revenit. Totusi, in scurta perioada de vindecare a sinuzitei, am eliminat din sinusul maxilar stang un corp de marimea unei boabe de fasole mexicana, alcatuit din mucus intarit, avand consistenta cauciucului siliconic, imbracat total intr-o membrana protectoare, destul de rezistenta mecanic. Am rupt membrana si am descoperit continutul foarte lipicios. Apoi am aflat despre inteligenta virusilor mutanti care isi construiesc biomembrane protectoare pentru a se proteja de orice atac. Prin biomembrana pot infecta secretia nazala insa medicamentele administrate local nu o pot distruge, nu mai vorbesc de cele administrate in sistem care nu au nicio sansa. In urma cu doua luni si jumatate dupa o noua otita, am luat din nou la rasfoit internetul si am ajuns la concluzia ca sistemul de automentinere al sinuzitei trebuie dezechilibrat prin macar eliminarea unui element. Stiti ca infectia inflameaza mucoasa nazala, umfla polipii, ca si reactie alergica, si blocheaza drenajul sinusurilor care se umplu. Tot infectia este resposabila si de generarea astmului care e tot o reactie alergica. In interiorul sinusurilor, cum se intampla si in cazul meu, infectia incepe sa sape in mucoasa sinusala, in unele cazuri putand sa ajunga pana la os iar in cazuri mai avansate putand genera meningite printr-o penetrare mai profunda. In urma cu o luna si jumatate am inceput urmatorul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@maverik30,

cocktail-ul a dat rezultate! Astazi de dimineata, ziua 4, m-am trezit cu nasul desfundat.

Intre timp, inainte sa incep cu picaturile, a venit rezultatul de la radiografie, sinusurile superioare din stg sunt ok, dar cel de la maxilarul stang este aproape opac.

In noaptea 2 de tratament cu picaturi, aproape m-am inecat cu secretiile care se scurgeau pe gat. Si noaptea trecuta s-a intamplat, dar nu  au fost asa de multe secretii.

Povestea intreaga: ma chiui cu sinuzita asta de o luna. Initial, o saptamana nu am luat nimic, am zis ca e raceala. Apoi cand m-am convins ca este sinuzita, am luat inainte de culcare un antibiotic pe care l-a avut sotia pentru dinti si pe prospect sppunea ca merge si la sinuzita. Durerea si presiunea intracraniana au disparut in maxim 15 minute si nimeni nu crede asta, spunand ca antibioticul nu are efect asa de repede. Dupa ce durerea de cap a disparut, am simtit durerea din tampla, in jos catre maxilar si la baza dintilor (de pe maxilarul superior stg).

A doua zi m-am dus la policlinica, le-am arata ce antibiotic am luat si mi-au dat altceva pt 5 zile. Dupa cele 5 zile, presiunea nu a cedat complet, asa ca am facut inhalatii cu ceai de musetel. 

Din nara stanga a inceput sa curga initial infectie verzuie (consistenta diferita fata de mucozitati), apoi cheaguri de sange dimineata si cand lasam capul in jos, curgea liber un lichid portocaliu.

M-am dus inapoi la policlinica, aia au zis ca mucoasele arata mai bine si sa mai astept 5 zile. Saptamana a trecut cu aceleasi simptome, vuiala in cap, presiunea care nu a cedat de tot, scurgerile de dimineata, etc. Apoi m-am dus la dr de familie care mi-a zis ca tratamentul cu antibiotic trebuia facut minim 10 zile, ca sinusurile sunt o zona care este penetrata mai greu si ca acolo poate sa fie o bacterie gram negativ care sa nu fie afectata de antibiticul respectiv. M-a trimis la radiografie si mi-a dat ceva din gama ampicilina cu spectru mai larg.

M-am simtit mai bine, dar tot era ceva in nara stanga care imi optura partial respiratia si care parea mobil pt ca intr-o anumita pozitie a capului imi obtura respiratia total. Dupa ce am folosit cocktailul sugerat de tine, lucrurile s-au imbunatatit radical.

Intrebare, ma opresc (ai zis 3 zile), mai continui, mai fac altceva?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×