Sari la conținut
Forum Roportal
Coman

Polipi, Deviatie de sept, Sinuzita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La ce te referi cand spui " mi-am rezolvat toate problemele, si nici nu m-a uscat de bani.." ... tin sa-ti aduc la cunostinta k Dl Doctor Anghel mi-a cerut aproximativ 30.000.000 rol (3000 ron) pt o operatie de polipi ... In rest ma abtin de la comentarii ...

 

Poate intra in pret si o rinoplastie. :cry:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate intra in pret si o rinoplastie. :stars:

 

 

In Franta tot la o clinica privata toata operatia ma costa 250 euro fix ...fara nici un fel de adaos la fata locului si io mai stiu ce taxe si plati pt nu stiu ce ... cum face romanul nostru ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

traim in Romania ...si asta spune totul :D si eu trebuie sa ma operez de deviatie de sept ...nu am avut`o de cand m`am nascut ...mi`am creat`o dintr`o lovitura puternica...si acum de abia respir ..:)< inca nu am av ut timp sa fac operatia ..dar stiu ca trebuia facuta de mult timp ...fiindca deja incepe sa se observe si in exterior...k e cam stramb nasul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! As vrea sa va impartasesc si experienta mea. Nu ca sa va descurajez, ci ca sa va pun putin in alerta cu privire la alegerea unui medic competent. Am 21 ani si m-am operat in Bucuresti, la Spitalul Militar in septembrie 2007 de deviatie de sept. Principalul motiv pt care m-am operat a fost acela ca aveam hemoragii nazale. Imi curgea sange din nas de fiecare data cand ieseam iarna la temperaturi scazute. Medicul orelist mi-a recomandat o interventie care sa includa atat o operatie de deviatie de sept, cat si o cauterizare. Dupa operatie am avut complicatii foarte mari si am avut hemoragii timp de o saptamana. Era foarte frustrant sa vezi cum toti "colegii" de salon vin si pleaca dupa 2-3 zile, iar tu ramai tot internat. Am pus complicatiile mele pe seama faptului ca problemele mele erau de alta natura. Venisem sa ma operez pt a rezolva problema cu hemoragiile, nu pentru ca as fi avut deviatie de sept. Dupa 8 zile de stat in spital, m-au externat..cred ca aveau nevoie de pat liber, pentru ca tot nu eram ok, in sensul ca nu mai puteam respira absolut deloc...chiar nu exagerez. Nu mai aveam miros deloc, respiram numai pe gura, a fost oribil. Din 2 in2 zile a trebuit sa merg la medic sa ma "curete". Ce presupunea asta? Imi punea niste asa-numite mese (meshe) pe nas, ba chiar ma aspira prin interior, in incercarea de a-mi mai desfunda nasul. Timp de 2 luni m-am chinuit asa. Apoi,cand incepusem sa respir si sa am din nou miros, am mai avut o complicatie si anume am facut o sinechie..parca asa se numea. Asta inseamna ca mi se lipisera cornetele de sept din cate am inteles eu si nu mai puteam din nou sa respir asa cum trebuia. M-am dus iar la medic sa imi faca o alta interventie. Mi-a facut anestezie locala si mi-a dezlipit cornetele de sept. Au urmat inca vreo 2 luni de mers regulat la control, ca nu cumva sa mi se lipeasca la loc. Sincer, cred ca doar gandul ca merita sa trec prin toate chinurile astea ca sa-mi fie mai bine in viitor m-a facut sa rezist. Acum respir binisor. dupa aproape un an de la prima interventie din septembrie, nasul meu nu mai e cum era inainte de prima interventie. Este mult mai umflat, mi se infunda mai tot timpul, mai ales daca stau in pat, la orizontala. Cand ma trezesc dimineata e foarte umflat si infundat, incat ma ustura mai tot timpul in gat. La cateva ore dupa ce ma trezesc incepe sa se mai desumfle, dar tot nu-mi place cum arata dpdv estetic (pt ca e mai umflat decat inainte de operatie), si mai mult decat atat, nu pot sa respir bine.Mi se infunda si la frig, si la cald...nu am depistat inca toti factorii care il fac sa se infunde, dar chiar nu stiu daca trec 2 ore in care sa nu fie umflat si infundat. Chiar nu stiu ce sa mai fac. M-am dus iar la medicul care m-a operat sa ma plang de urmarile operatiei si mi-a spus ca ar trebui sa-mi mai faca o interventie care consta in cauterizarea cornetelor. Nici nu stiu daca sa mai am sau nu incredere, pentru ca ultimul an a fost chiar un chin pentru mine. Tot ce vreau e sa respir bine si sa am din nou un nas normal, nu atat de umflat.

Daca aveti vreun sfat, il accept cu mare placere!

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce te referi cand spui " mi-am rezolvat toate problemele, si nici nu m-a uscat de bani.." ... tin sa-ti aduc la cunostinta k Dl Doctor Anghel mi-a cerut aproximativ 30.000.000 rol (3000 ron) pt o operatie de polipi ... In rest ma abtin de la comentarii ...

 

doamne sfinte!

 

da ce facea, de fapt?

 

vorbesti serios?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda din ce observ chiar apar complicatii la unii - daca citeam post-ul asta inainte sa ma operez cred ca renuntam la operatie - uite totusi ca am avut noroc de doctor bun si "nas ascultator" si azi o luna si o saptamana mai tarziu respir lejer pe ambele nari (uneori mi se infunda nara cu probleme ptr cateva minute insa trece imediat ce suflu nasul)...

Andreea5 eu sincer iti recomand sa mergi la o clinica particulara sa verifice ce ai cu exactitate, vezi ce e de facut si abia dupa sa incepi sa cauti un alt doctor. Am un amic care s-a operat anul trecut de deviatie de sept la Spt.Militar, si sincer e ok, a avut 2-3 sapt. mici complicatii, dar in timp au disparut fara prea multa dificultate.

O remarca in plus in ceea ce priveste nasul meu :D - e mare, poate asta a simplificat interventia?! :lol: totusi experienta doctorului in asa ceva conteaza 70% si doar 30% motivatia pacientului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, sunt noua pe acest forum, m-am inregistrat tocmai pt a impartasi cu voi experienta prin care am trecut.

Acum 2 saptamani am suferit si eu o operatie, iar inainte de asta cred ca am citit tot ce este scris pe acest forum, lucru care sincer m-a ajutat sa imi dau seama cum vor sta lucrurile.

Problemele mele cu nasul au recidivat, in 2005 m-am operat de un polip pe partea dr care nu ma lasa sa respir.

Acum se pare ca a crescut la loc, dar in urma unei firboscopii am constatat ca am un polip si pe partea stanga, un polip imens pe partea dreapta (se numeste polip sinuso-coanal- vazut si in urma efectuarii unei tomografii la sinusuri) si o usoara deviatie de sept.

Din fericire am descoperit o doctorita extraordinara la sp Dimitrie Gerota (Spitalul M.A.I.) si acum 2 saptamani (luni) m-am internat.

Anestezia a fost generala, vreau sa va spun ca nici macar nu am stiut cand mi-a facut injectia. Un lucru ff ciudat mi s-a intamplat cand m-a bagat intr-o camarutza, inainte de a ma duce in sala de operatie, unde mi s-au facut doua injectii si a venit doctora si mi-a bagat in nas un tampon imbibat cu ceva, moment in care mi s-a facut f rau, sincer nu stiu ce era, si au inceput sa imi vina in gand tot felul de lucruri, ca mie acum imi este rau, dr nu stie, ma duce in sala si cine stie ce se intampla in timpul operatiei.

Cred ca de la injectiile alea deja incepusem sa delirez ;)

Din mom in care am ajuns in sala de op, nu am mai stiut absolut nimic, m-am trezit la terapie intensiva, dupa aproximativ 4 ore.

Sincer ce s-a intamplat dupa nu a fost asa oribil, respiratul pe gura nu m-a deranjat, ce m-a deranjat au fost intr-adevar meshele alea in nas care imi apasau si glanda lacrimala si ochii imi curgeau incontinuu.

Nu am varsat, nu am inghitit sange, aici cred ca asta depinde de fiecare in parte.

Dureri la nas am avut, insa tot asa, suportabile.

Dupa 2 zile jumate a venit momentul mult asteptat, scoaterea meselor, care a fost cel mai urat, pt k erau lipite, uscate si nu a fost tocmai placut.

Cand mi le-au scos, nu a fost asa cum mi-am imaginat, aveam nasul super infundat.

M-am externat dupa 2 sapt de stat in spital iar la 2 zile m-am dus iar la control, unde dr m-a curatat fff bine de tot felul de cheaguri si secretii care e absolut normal sa se formeze, si in sfarshit am respirat pt prima oara.

Acum la 2 sapt dupa operatie ma simt bine, dar inca mai am mici cheguletze pe care le mi le suflu si inca mai am o ushoara durere de nas, dar asa, surda- tot asa, dr a zis k e normal.

Privind in urma, nu pot sa zic ca e o operatie ushoara, dar nici f grea, depinde de fiecare cum o suporta.

Sper ca am ajutat cu mica mea povestioara si dk mai aveti intrebari, puneti-le si va voi rapsunde.

Mult curaj tuturor care urmeaza sa treaca prin aceasta op, si mai ale, multa sanatate tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincera sa fiu, nu prea mai am incredere in medici. Mi-e frica sa mai incerc ceva. As merge pe mana unui medic, fie el de la o clinica particulara sau nu, dar asta in cazul in care mi l-ar recomanda cineva si as merge la sigur. Multumesc frumos pentru sfaturi :blink: . Sper sa gasesc un medic bun si sa se rezolve cat de curand. Chiar ma gandeam ca in vara asta sa rezolv cu tot, si ca anul 2009 sa fie unul mai bun.

Daca tot aminteai de clinica particulara, nbw0313, imi recomanzi cumva vreuna in mod deosebit? Ms mult!

Si eu iti pot recomanda pe dr mea care m-a operat, este foarte buna. Da-mi un semn daca esti interesata. Eu zic ca merita sa incerci. Te pup si multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu, nu prea mai am incredere in medici. Mi-e frica sa mai incerc ceva. As merge pe mana unui medic, fie el de la o clinica particulara sau nu, dar asta in cazul in care mi l-ar recomanda cineva si as merge la sigur. Multumesc frumos pentru sfaturi ;) . Sper sa gasesc un medic bun si sa se rezolve cat de curand. Chiar ma gandeam ca in vara asta sa rezolv cu tot, si ca anul 2009 sa fie unul mai bun.

Daca tot aminteai de clinica particulara, nbw0313, imi recomanzi cumva vreuna in mod deosebit? Ms mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×