Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Conceptul de iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iubire=sentiment de afectiune profunda fata de cineva sau de ceva.

Iubirea poate fi fata de mama,fata de tata,fata de prieteni,fata de patrie sau fata de o persoana de sex opus.

Iubirea ca notiune generala are doua ingrediente de baza;atasament si recunostinta.

Astazi ne vom ocupa in special de iubirea fata de o persoana de sex opus.

Acum 10-15 mii de ani barbatul dorea sa procreeze cu o femeie tanara,sanatoasa si fertila. (se numeste ca vroia sa faca sex)

Tot in vremea aceea,femeia dorea sa procreeze cu un barbat sanatos,puternic,capabil sa se descurce de hrana si sa apere cuibul de pericolele ce se puteau ivi oricand. (adica vroia sa faca sex)

Daca femeia dadea dovada de loialitate si devotament fata de barbat,barbatul incepea sa se ataseze foarte mult de femeia lui.Aceasta se numea pe scurt,iubire.Bine,daca barbatul era vrun lider de trib,putea sa iubeasca mai multe femei,ba chiar putea sa-si construiasca un harem.

Se putea intampla ca femeia sa-si insele barbatul cu un alt individ.In acest caz,barbatul inselat suferea,se simtea frustrat,in mintea sa se creea o confuzie-nu mai era sigur daca viitorul copil este al lui.Iata de ce pana in ziua de azi se spune ca inselatul la femeie e mai grav decat inselatul la barbat.

Buun.La femeie,atractia sexuala se intersecta in foarte multe puncte cu iubirea,ajungand sa se faca confuzie intre cele doua concepte.Atasamentul si recunostinta femeilor era direct proportionala cu sanatatea partenerului, (frumusetea fizica) capacitatea sa de a supravietui si statutul sau social.Cu cat barbatul avea aceste insusiri mai dezvoltate cu atat femeia se atasa mai mult de el,adica il iubea.Daca barbatul mult iubit de femeie era din fire mai "fustangiu",femeia il iubea si mai mult deoarece devenea tot mai valoros in ochii ei,constienta fiind ca l-ar putea pierde in orice clipa.(tineti minte fraza asta)

La un momentdat era posibil sa apara in scena un mascul mai "tare" decat masculul iubit pana atunci de catre o femeie.Femeia vazand ca exista alt barbat mai "cool" decat barbatul ei mult iubit,aceasta incepea sa-si desconsidere/subestimeze partenerul de viata,ca intr-un final sa nu-l mai iubeasca si sa-l paraseasca pt un alt mascul mai "de calitate".Acest lucru l-am vazut si intr-un documentar din lumea animalelor, pe National Geografic,cand un leu i-a rapit haremul unui alt leu,prin lupta,bineinteles.Toate femelele haremului erau supuse noului lor stapan.

 

Iata fratilor,cu un pic de minte,dar mai ales cu inspiratie de la Domnul nostru,am reusit sa explicam si faza cu iubirea.

Sarbatori fericite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata fratilor,cu un pic de minte,dar mai ales cu inspiratie de la Domnul nostru,am reusit sa explicam si faza cu iubirea.

Sarbatori fericite!

Tocmai ne explici ca tu esti cel care a inventat roata. :flowers:

 

O fi omul animal, dar cel putin se ghideaza dupa reguli sociale.

Asa ca, nu mai face paralele cu animalele. Pentru ca nu se potrivesc tiparele.

 

La oameni, functionezza altfel conceptul de iubire, si are o extrem de vasta istorie si destul de conservatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai ne explici ca tu esti cel care a inventat roata. :flowers:

 

 

La oameni, functionezza altfel conceptul de iubire, si are o extrem de vasta istorie si destul de conservatoare.

Eu mi-am spus parerea mea.Ar fi misto sa dezvoltam o discutie presarata cu argumente pe seama subiectului!

Mersi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma distreaza cum a murit topicul asta la fel de mult ca masturbarea intelectuala de tipul "noi suntem asa, voi sunteti asa" sau variatiile stupide de tip "noi suntem silfide, voi porci retarzi"/"noi suntem fenomene morale, voi curve nesuferite".

Subiecte serioase o sa dezbateti poimarti probabil pe aria asta, in afara de telenovelele inchipuite ale diversilor labari/degetzoaice(ca nu stiu echivalentul feminin). Dar nu va suparati, omaenii devin din ce in ce mai prosti, in curand superficialitatea va fi un must pentru existenta.

 

Forumul asta are o problema cu time stamp-ul (ca sa ma dau si eu integilent).

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un asemenea subiect ma face sa ma gindesc ca oamenilor le place mai mult sa vorbeasca, sa teoritezeze despre iubire decit sa o traiasca. Este infinit mai comod si, poate, cine stie, mai pica si ceva sex pe linga.

 

Nimic nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar daca tot ii esti recunoscator, pupa'i si altceva, nu doar mainile .

Parerea mea ... . :pokey:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea poate fi fata de mama,fata de tata,fata de prieteni,fata de patrie sau fata de o persoana de sex opus.

 

Cel mai mult şi cel mai mult, iubirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×