Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

"Singur acasa"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-as putea sa-mi inchipui cum ar fi sa imi las copilul si sa plec undeva.

Stiu o femeie din Honduras care lucreaza aici si care nu si-a mai vazut fata de 3 ani (din fericire pleaca inapoi in curand). Repet ca nu pot sa imi inchipui cat de greu trebuie sa fie si pentru copii si pentru parinti.

Imi amintesc, intr-adevar, de o colega de liceu, prietena unei prietene, ai carei parinti plecasera si ii trimiteau bani, iar ea o luase nitel razna (neglija alte aspecte cheltuind banii pe imbracaminte, poate si pe alcool, nu mai stiu).

In cazurile in care pleaca unul dintre soti pentru o perioada indelungata, casnicia are sanse foarte slabe sa reziste, spun asta dupa ce am auzit despre multe cazuri in care unul sau altul a gasit pe altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mult de citit pe aceasta tema. Imi pare rau ca nu mai stiu ce surse am folosit eu, erau multe date statistice. O sa incerc sa le gasesc.

 

Ma gandesc ca deciziile astea se iau si in functie de perioada pentru care acesti parinti decid sa plece, daca o fac pentru o perioada determinata sau daca pleaca definitiv. Ca daca se decid de la inceput sa plece definitiv, iau in calcul sa plece cu toata familia. Adica eu asa vad lucrurile.

 

Am un var care a plecat acum 5 ani din tara. La 2 luni si-a luat si iubita. De atunci muncesc acolo, s-au casatorit si au si o fetita, nascuta acolo. Nu au dat lovitura, insa nici rau nu le merge. Dar cand au plecat din Romania, au stabilit sa plece definitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tara de destinatie si de munca pe care aleg sa o faca, dar daca sunt 2 parteneri, nu e imposibil sa tina si un copil acolo. Unele persoane iau copilul chiar daca sunt singure. Exista multe tari unde invatamantul e gratis, gradinita ieftina etc. Depinde si de programul parintilor dar mai ales daca pleaca amandoi, e foarte ciudat sa lase copilul in grija altcuiva ani de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre parinti pleaca tocmai pentru ca cei din familia lor sa traiasca mai bine... pe de o parte au dreptate pentru ca le pot asigura alt nivel de trai, dar pe de alta parte nu au dreptate pentru ca atat partenerul cat si copilul de acasa au nevoie de afectiunea celui plecat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii dintre parinti pleaca tocmai pentru ca cei din familia lor sa traiasca mai bine...

 

Pana aici nimic de condamnat, ba din contra. Insa in momentul cand uita pentru ce au plecaaat... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii plecati la munca au o justificare rationala.

Mai grav este cu parintii care, desi prezenti, sunt absenti.

Si mai grav este situatia cand, desi prezenti, unii parinti sunt mai buni cand sunt absenti.

 

Deci, overall, prezenta nu este obligatorie (mai bine zis este scuzabila absenta cateodata), indatoririle rezolvate cu succes sunt mai importante.

 

Succint, nu?

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parintii plecati la munca au o justificare rationala.

Numai pana intr-un anumit punct. Dupa acel punct in care nu vor sa-si ia si copii si mai si vin rar sau aproape deloc in tara sa-i vada, deja nu mai au nici o justificare.

 

Cunosc cazuri. Insa nici unul de genul celor din statisticile mentionate (ca idee, nu sursa). Dar bineinteles ca primavara nu se face cu o floare. Si mai ales cand ambii parinti sunt plecati, mi se pare normal sa-si ia si copii. Mai ales daca sunt minori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×