Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu-Sv

Placa video ATI cu tuner TV

Postări Recomandate

Oameni BUNI,

Am urmatoarea problemuta:

- am instalat o placa video ATI All in Wonder 128 (16 MB) mai veche, care functiona f.b. pe un calculator cu OS Win 2000, pe un calculator (tot mai vechisor, P III/500 MHz) cu OS XP.

Am folosit driver-ul pt XP de pe site-ul ATI. Monitorul functioneaza normal.

Am instalat si softul "multimedia center" indicat pe site-ul lor, dar, ... nu se poate instala TV tunerul. Instalarea se blocheaza la primul pas (a 3-a fereastra) pt. ca nu se activeaza "casuta" in care ar trebui ales standardul de TV si evident nici "Next-ul".

Imi poate da cineva un sfat?

Multumesc pt. atentie. :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oameni BUNI,

Am urmatoarea problemuta:

- am instalat o placa video ATI All in Wonder 128 (16 MB) mai veche, care functiona f.b. pe un calculator cu OS Win 2000, pe un calculator (tot mai vechisor, P III/500 MHz) cu OS XP.

Am folosit driver-ul pt XP de pe site-ul ATI. Monitorul functioneaza normal.

Am instalat si softul "multimedia center" indicat pe site-ul lor, dar, ... nu se poate instala TV tunerul. Instalarea se blocheaza la primul pas (a 3-a fereastra) pt. ca nu se activeaza "casuta" in care ar trebui ales standardul de TV si evident nici "Next-ul".

Imi poate da cineva un sfat?

Multumesc pt. atentie. :ill:

E clar: placa video nu e compatibila cu placa baza!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau ceva ocupa intreruperile CPU (niste resurse) si atunci softul de la PV nu detecteaza partea de tuner din placa... poti umbla la IRQ - uri... dar nu te-as sfatui sa faci aia decat prin intermediul cuiva care stie sa faca aia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau ceva ocupa intreruperile CPU (niste resurse) si atunci softul de la PV nu detecteaza partea de tuner din placa... poti umbla la IRQ - uri... dar nu te-as sfatui sa faci aia decat prin intermediul cuiva care stie sa faca aia...

Cam tarziu raspunsurile...a trecut o saptamana de cand a fost pus acest topic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:friends:( damn lack of free time !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E clar: placa video nu e compatibila cu placa baza!!!!

 

 

Inainte sa spui asemenea prostie mai bine gandestete de 2 ori!!!!!!!

 

Oameni BUNI,

Am urmatoarea problemuta:

- am instalat o placa video ATI All in Wonder 128 (16 MB) mai veche, care functiona f.b. pe un calculator cu OS Win 2000, pe un calculator (tot mai vechisor, P III/500 MHz) cu OS XP.

Am folosit driver-ul pt XP de pe site-ul ATI. Monitorul functioneaza normal.

Am instalat si softul "multimedia center" indicat pe site-ul lor, dar, ... nu se poate instala TV tunerul. Instalarea se blocheaza la primul pas (a 3-a fereastra) pt. ca nu se activeaza "casuta" in care ar trebui ales standardul de TV si evident nici "Next-ul".

Imi poate da cineva un sfat?

Multumesc pt. atentie. :rot:

 

Deci...uite io cum atii zice sa faci: Format HDD, reinstal Win, descarca de pe net, driver pt placa...dar daca se poate printre cele mai vechi, cauta la ati, si vezi ca sunt drivere pt radeon si pt all in wonder...si descarca de acolo cel mai vechi, acolo poti sa te uiti exact ce model si ce versiune...intra in bios, pune agp aperture pe minimu posibil, pune agp fast write disable, si vezi daca init display e pus pe AGP nu pe PCI, si daca AGP-u e setat pe 2x sau pe 4x (si seteazal cum ai placa video)....dupa astea instaleaza driveru...si teoretic ar trebui sa mearga...daca nu merge asa...schimba sursa de alimentare...si daca nici asa schimba memoriile...cam atat....eu zik ca dupa astea ar trebui sa mearga.TEORETIC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×