Sari la conținut
Forum Roportal
HareKrishna

Parintii vazatori cu duhul, real sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se poate testa fenomenul parintilor vazatori cu duhul?

 

Si acum sa citez un exemplu:

'Eram acum 2 ani si jum cu sotul meu in vizita la parintele respectiv pe care nu-l vazusem de vreo 5-6 ani.Am vb cu el mai multe si spre final i-am spus ca sunt insarcinata si ca dupa ce se vazuse clar la ecografie doctorul ne spusese ca vom avea fetita.La plecare luam binecuvantare de la el iar parintele ne ureaza:Sa aveti un baietel sanatos,cu toate ca noi ii spusesem ca va fi fetita.Astazi se implinesc doi ani de cand minunea noastra,Marian,a venit pe lume asa cum a spus parintele un baietel sanatos. '

 

Cum de a stiut parintele ca va naste un baietel si nu o fetita?

 

 

Asta e un caz minor.Dar cum se face ca acesti parinti iti stiu gandurile si stiu intamplari din viata ta pe care doar tu le sti?

Pot concepe un test problema e ca niciodata un astfel de "parinte vaza tor cu duhul" nu se va lasa testat. Testul e simplu, il plimb pe la cateva cabinete de ginecologie si il pun sa ghiceasca ce sex au copii femeilor ce vin la consultatie in 3 grupe de subiecti.

Prima data sa ghiceasca sexul dupa ce mama ii spune ce rezultat a dat ecograful, a doua oara fara sa stie rezultatul dat de ecograf

 

La primul grup se vor lua in calcul doar cazurile in care ecograful a dat un rezultat gresit si respectivul parinte corect raportat la numarul de cazuri in care ecograful da rezultat corect si parintele rezultat gresit

 

N1/N2>1 pentru a fi considerat un succes (N1- numar cazuri ecograf gresit-parinte corect, N2- numar cazuri ecograf corect-parinte gresit)

 

La al doilea grup trebuie sa aiba o rata de succes a ghicirii de peste 60%

 

Apoi aceste rezultate trebuie comparate cu rezultatele ghicirilor facute de persoane care nu sustin ca au o asemenea capacitate. Daca e intr-adevar un clarvazator rezultatele acestui parinte trebuie sa fie sensibil mai bune decat cele ale persoanele ce nu sustin ca sunt vazatoare cu duhul.

Un statistician ar putea concepe un test mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista duhuri diavolesti care pot spune si viitorul. Insa impresioneaza doar pe cei sub puterea lui satan. Chiar daca ar ridica munti, nu inseamna nimic dpdv biblic, decat ca vin de la satan.

Salvarea nu are treaba cu cunoastrea viitorului, a vindecarii bolilor sau a armoniei in familie, ci cu plata pacatelor si propovaduirea Evangheliei. Cine e salvat, cunoaste intelesul duhovnicesc al Scripturii. Cine nu, se preocupa de treburi lumesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate testa fenomenul parintilor vazatori cu duhul?

 

Si acum sa citez un exemplu:

'Eram acum 2 ani si jum cu sotul meu in vizita la parintele respectiv pe care nu-l vazusem de vreo 5-6 ani.Am vb cu el mai multe si spre final i-am spus ca sunt insarcinata si ca dupa ce se vazuse clar la ecografie doctorul ne spusese ca vom avea fetita.La plecare luam binecuvantare de la el iar parintele ne ureaza:Sa aveti un baietel sanatos,cu toate ca noi ii spusesem ca va fi fetita.Astazi se implinesc doi ani de cand minunea noastra,Marian,a venit pe lume asa cum a spus parintele un baietel sanatos. '

 

Cum de a stiut parintele ca va naste un baietel si nu o fetita?

 

 

Asta e un caz minor.Dar cum se face ca acesti parinti iti stiu gandurile si stiu intamplari din viata ta pe care doar tu le sti?

Pot concepe un test problema e ca niciodata un astfel de "parinte vaza tor cu duhul" nu se va lasa testat. Testul e simplu, il plimb pe la cateva cabinete de ginecologie si il pun sa ghiceasca ce sex au copii femeilor ce vin la consultatie in 3 grupe de subiecti.

Prima data sa ghiceasca sexul dupa ce mama ii spune ce rezultat a dat ecograful, a doua oara fara sa stie rezultatul dat de ecograf

 

La primul grup se vor lua in calcul doar cazurile in care ecograful a dat un rezultat gresit si respectivul parinte corect raportat la numarul de cazuri in care ecograful da rezultat corect si parintele rezultat gresit

 

N1/N2>1 pentru a fi considerat un succes (N1- numar cazuri ecograf gresit-parinte corect, N2- numar cazuri ecograf corect-parinte gresit)

 

La al doilea grup trebuie sa aiba o rata de succes a ghicirii de peste 60%

 

Apoi aceste rezultate trebuie comparate cu rezultatele ghicirilor facute de persoane care nu sustin ca au o asemenea capacitate. Daca e intr-adevar un clarvazator rezultatele acestui parinte trebuie sa fie sensibil mai bune decat cele ale persoanele ce nu sustin ca sunt vazatoare cu duhul.

Un statistician ar putea concepe un test mai bun.

imi pare rau ca, va spun acest lucru ,dar ,parintele nu a stiut nimic asa ia venit in gura ca sa spuna...nu el ci cel care ,a vorbit in gura lui el doar a pronintat aceste cuvinte care i-sau dat ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista duhuri diavolesti care pot spune si viitorul. Insa impresioneaza doar pe cei sub puterea lui satan. Chiar daca ar ridica munti, nu inseamna nimic dpdv biblic, decat ca vin de la satan.

Salvarea nu are treaba cu cunoastrea viitorului, a vindecarii bolilor sau a armoniei in familie, ci cu plata pacatelor si propovaduirea Evangheliei. Cine e salvat, cunoaste intelesul duhovnicesc al Scripturii. Cine nu, se preocupa de treburi lumesti.

Mai repet Satana e inca in subordinea LUI, si il asculta, in CER nu-i idisciplina ca pe pamint intre oameni. Oamani posedati de duhuri ale unor morti mai deochiati sint, si stiu multe si EL stie si lasa sa se descurce oamenii cum pot de pot, is pedepse si pedepse.Aveti mare grija de mortii vostri, vizitati-i regulat in fiecare zi dupa ingropare pina vi se confirma , veti simti, ca au fost integrati LUI. Nu va jucati ii riscati acolo, pe ei, si pe voi mai incolo. Scoteti-le in evidenta faptele bune din viata, nu minciuni, lor le sinteti datori cu adevarul curat

 

Concluzia ....nu exista vazatori cu duhuri, ci ecografii gresite.... :lol:

Optimism.

Oare?

Editat de Ionciobanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai repet Satana e inca in subordinea LUI, si il asculta, in CER nu-i idisciplina ca pe pamint intre oameni. Oamani posedati de duhuri ale unor morti mai deochiati sint, si stiu multe si EL stie si lasa sa se descurce oamenii cum pot de pot, is pedepse si pedepse.Aveti mare grija de mortii vostri, vizitati-i regulat in fiecare zi dupa ingropare pina vi se confirma , veti simti, ca au fost integrati LUI. Nu va jucati ii riscati acolo, pe ei, si pe voi mai incolo. Scoteti-le in evidenta faptele bune din viata, nu minciuni, lor le sinteti datori cu adevarul curat

 

 

Oare?

 

Esti pensionat pe caz de boala psihica?

 

In afara de sfarsitul lumii si femei goale nu prea vad parintii astia sfinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate testa fenomenul parintilor vazatori cu duhul?

 

Si acum sa citez un exemplu:

'Eram acum 2 ani si jum cu sotul meu in vizita la parintele respectiv pe care nu-l vazusem de vreo 5-6 ani.Am vb cu el mai multe si spre final i-am spus ca sunt insarcinata si ca dupa ce se vazuse clar la ecografie doctorul ne spusese ca vom avea fetita.La plecare luam binecuvantare de la el iar parintele ne ureaza:Sa aveti un baietel sanatos,cu toate ca noi ii spusesem ca va fi fetita.Astazi se implinesc doi ani de cand minunea noastra,Marian,a venit pe lume asa cum a spus parintele un baietel sanatos. '

 

Cum de a stiut parintele ca va naste un baietel si nu o fetita?

 

 

Asta e un caz minor.Dar cum se face ca acesti parinti iti stiu gandurile si stiu intamplari din viata ta pe care doar tu le sti?

Pot concepe un test problema e ca niciodata un astfel de "parinte vaza tor cu duhul" nu se va lasa testat.

 

Mi/as dori sa apuc ziua in care biserica va desecretiza ceea ce sta in spatele "hirotonisirii", a harului si harisimelor, dar nu o vor face, biserica va sucomba in cateva zeci de ani probabil, impreuna cu talantii ei cu tot pe care preotii i/au pus la pastrat, ascunsi de la fata poporului.

Initierile vin din India, din America, de oriunde, numai de la preotii crestini nu, nu poti ajunge de la inchizitie la initieri libere doar in cateva sute de ani.

Partea dificila a problemei e lipsa oricarei posibilitati de control asupra faptelor atat in privinta preotilor cat mai ales a initiatilor "liberi", daca vorbesti vei fi ridiculizat.

Confirm (desi cred ca nu mai e nevoie) inititorului topicului nu numai inaintevederea (precognitia) ci cu mult mai mult din cele ce urmeaza ca stiinta sa le descopere treptat, treptat.

Multe din minunile trecutului azi sunt fapte stiintifice, orice minune va avea ziua ei de infatisare ca descoperire stiintifica (daca vom mai fi pana atunci desigur).

Nu mai continui deoarece totul e zadarnic, viata va pune pe fiecare in fata faptelor si atunci va ajunge si el (ea) sa inteleaga faptul ca e posibil ceea ce credea imposibil.

Iar m/am bagat in deastea desi mereu zic sa nu o mai fac. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai repet Satana e inca in subordinea LUI, si il asculta, in CER nu-i idisciplina ca pe pamint intre oameni. Oamani posedati de duhuri ale unor morti mai deochiati sint, si stiu multe si EL stie si lasa sa se descurce oamenii cum pot de pot, is pedepse si pedepse.Aveti mare grija de mortii vostri, vizitati-i regulat in fiecare zi dupa ingropare pina vi se confirma , veti simti, ca au fost integrati LUI. Nu va jucati ii riscati acolo, pe ei, si pe voi mai incolo. Scoteti-le in evidenta faptele bune din viata, nu minciuni, lor le sinteti datori cu adevarul curat

Adica sa ma duc sa imbunez duhurile lui satan? :) Ca sa nu imi fca ce? Tu chiar nu stii cum e sa fii al lui Dumnezeu, stimabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica sa ma duc sa imbunez duhurile lui satan? :) Ca sa nu imi fca ce? Tu chiar nu stii cum e sa fii al lui Dumnezeu, stimabile.

Ei. Acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×