Sari la conținut
Forum Roportal
HareKrishna

Existenta unui singur impozit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acela nu e "impozit unic", ci o cota unica a impozitului pe profit. Daca tie ti se pare ca e acelasi lucru, mai citeste.

 

 

Am zis eu asta?! :P

 

Tu de ce crezi ca am atasat si link-ul?!

Nu mi-am imaginat ca preferi sa vorbim precum scolarii. :o:

 

Daca tot ai amintit de Bulgaria, sa stii ca a devenit una dintre tariile preferate ale afeceristilor greci.

Printre altele ei iau in calcul si diferenta platii fortei de munca,care nu e deloc de neglijat!

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este bine sau este posibil sa existe un singur impozit?

In Arabia saudita exista un singur impozit ,in Georgia 3,in Romania peste 100.

Cat la suta trebuie sa reprezinte din venit?

Nu e bine sa existe un singur impozit, sunt necesare cel putin doua: unul pe consum (TVA-ul) si unul pe venit.

Separat de astea, impozitul pe profit pentru firme este si el necesar, pentru a incuraja astfel investitiile.

 

Impozitul pe venit nu trebuie sa fie un procent anume, ci trebuie folosit ca o metoda de "compresie de dinamica" a veniturilor. Cei care au cunostinte de electronica audio vor intelege la ce ma refer.

 

Astfel, cineva din RO. care are un venit de sub 300 de euro lunar (sub 3.600 euro anual) nu ar trebui sa plateasca deloc impozit pe venit, pentru ca plateste oricum TVA pentru produsele pe care le cumpara. In schimb, cineva cu 10-11.000 de euro venit lunar (400.000 anual) ar trebui sa plateasca linistit 80% din ei ca impozit pe venit.

 

Daca vrea cineva un meci pe tema asta, eu sunt pregatit :P

 

Ideea de baza ar fi ca veniturile personale nete (dupa impozitare) sa se incadreze intr-un ecart de 1:20 de exemplu, iar impozitul pe venit ar fi instrumentul pentru a realiza asta. Pentru cei cu venituri mari, asta ar favoriza investitiile, in detrimentul cheltuielilor.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acela nu e "impozit unic", ci o cota unica a impozitului pe profit. Daca tie ti se pare ca e acelasi lucru, mai citeste.

 

Asta propun și eu( adică o cotă unică a impozitului pe venit ).

 

 

Si ce s-a intamplat in Grecia sau in Roma antica e tot istorie, dar realitatea este ca orice organizare a finantelor statului am putea adopta noi, a fost deja aplicata (la nivel de principiu) in ultimii 2500 de ani. Asa ca e util sa invatam din istorie, mai ales din cea recenta, din care nu ne-am desprins
Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici trebuie sa te contrazic la un lucru TVA-ul nu este un impozit, este o taxă o spune și numele:

 

TVA = Taxa pe Valoarea Adăugată

Asta e o distinctie ezoterica. Ce primesti in schimbul acelei "taxe"? Se presupune ca impozitul ti se ia fara sa primesti nimic in schimb, iar taxa este contravaloarea unui serviciu sau a unei prestatii. Platesti acel TVA pentru ceva anume? E practic tot un impozit, din punctul de vedere al platitorului. Dar TVA-ul e un impozit destul de cinstit, pentru ca cei care isi permit sa-si cumpere mai multe produse, vor contribui cu o suma mai mare la buget. La fel si accizele, sunt convins ca poti sa-mi oferi o distinctie la fel de ezoterica intre accize si impozite, dar din punctul de vedere al platitorului (al utilizatorului final) nu e nici o diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact ce se intampla acum in RO.: in mediul economic privat, salariati care lucreaza 10-12 ore pe zi pentru salarii de 2-300 de euro pe luna. La nivel de guvern: ministri si secretari de stat care renunta la activitatea economica in mediul privat, in schimbul posturilor guvernamentale, din care isi promoveaza afacerile. Tăriceanu e un exemplu perfect pentru asta,
Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e alta dovada ca nu intelegi comportamentul uman. In Germania, unii oameni continua si acum sa gandeasca in marci, nu in euro. Ai fi facut cariera in comunism, daca tu crezi ca legea sau conventiile gen moneda ar trebui sa determine oamenii sa renunte la comportamentul lor natural.

Aia care au

Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×