Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Detalii despre internet wireless, pls?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu prea multe despre internet wireless. Am un mini-laptop pe care as vrea sa-l iau cu mine in calatorii prin tara si strainatate. Merge wireless-ul si-n strainatate, si-n alte orase din tara?

Am inteles ca exista carduri, ca as putea sa-mi fac abonament sau asa ceva la o companie de telefonie mobila cum ar fi Orange (mi-ar conveni fiindca de acolo am si abonament pentru telefon).

De ce am nevoie mai exact sa am conexiune wireless la mini-laptop? De un stick usb, card...? Care e avantajul fiecaruia?

Am mai auzit de hoteluri ca au wireless gratis sau de diferite zone de prin parcuri. Acolo de ce mai am nevoie sa ma conectez la wireless? De card sau stick?

Ma pot conecta la wireless de oriunde daca am card/stick? Sau e nevoie de anumite zone?

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand: ce mini laptop ai? (sa vedem daca este are din fabrica modul de wireless sau trebuie atasat)

 

Acuma.. wireless avem.. ori la hotel (unde ne cazam, spre exemplu) sau in diverse cafenele.. sau parcuri.. sau pe oriunde exista puncte de wireless gratuit.

 

Sau mai poti sa ai internet wireless, indiferent unde te afli, prin modem de internet (stii ca tot fac reclame la tv). In acest caz, ai independenta, in sensul ca tot ce iti trebuie este prezenta semnalului.

 

 

Dar hai s-o luam pe bucati, despre ce laptop e vorba? (poti sa-mi zici pe pm, daca vrei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, eepc-urile au wireless standard. Deci pe oriunde mergi in tara si afara, te poti conecta la internet (cu conditia sa existe acel "wireless point")

 

Altfel, pentru zone in care nu exista asa ceva.. ai doua solutii:

1. abonament de internet wireless

2. pachetele cu modem si ore de internet. (ceva de genul asta: vodafone)

Atat timp cat ai semnal, ai si internet.

 

Insa in afara tarii.. se aplica costurile de acolo, nu cele de pe abonamentul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau mai poti sa ai internet wireless, indiferent unde te afli, prin modem de internet (stii ca tot fac reclame la tv). In acest caz, ai independenta, in sensul ca tot ce iti trebuie este prezenta semnalului.

 

Dar te cam rupe la buzunar, ca se aplica tarife roaming.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar te cam rupe la buzunar, ca se aplica tarife roaming.

In afara tarii, da. Stiu. :)

 

Dar stai pe netul de la hotel. :spiteful:

 

In hoteluri de nimic. In Romania nu stiu cum e, dar in strainatate, in unele zone publice, e posibil sa ai nevoie de un cod de acces pe care il obtii gratuit de la administratorii retelei, obtii oricum toate indicatiile la fata locului. Sau e liber acces, depinde.

 

Cand esti intr-o zona in care te poti conecta wireless, de obicei calculatorul isi gaseste singur reteaua si se si conecteaza, nu trebuie sa faci tu nimic.

Tot asa. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai auzit de hoteluri ca au wireless gratis sau de diferite zone de prin parcuri. Acolo de ce mai am nevoie sa ma conectez la wireless?

 

In hoteluri de nimic. In Romania nu stiu cum e, dar in strainatate, in unele zone publice, e posibil sa ai nevoie de un cod de acces pe care il obtii gratuit de la administratorii retelei, obtii oricum toate indicatiile la fata locului. Sau e liber acces, depinde.

 

Cand esti intr-o zona in care te poti conecta wireless, de obicei calculatorul isi gaseste singur reteaua si se si conecteaza, nu trebuie sa faci tu nimic.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×