Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum spui copilului ca parintii divorteaza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru copii, divortul parintilor poate sa fie o etapa stresanta, trista si confuza. La orice varsta, pot sa se simta nesiguri in ceea ce priveste viitorul lor sau sa simta furie pentru ca parintii lui se separa.

 

Divortul nu este usor, dar ca parinte poti face ca acest proces si urmarile lui sa nu fie foarte traumatizante pentru copil.

 

 

Cum ar trebui sa procedam in aceste situatii? Voi cum ati procedat? (daca a fost cazul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un divort va fi oricum traumatizant pentru copil. El doreste ca parintii lui sa fie impreuna iar cu cat este mai mic cu atat va suferi mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul din cele mai importante lucruri in acest caz ar fi ca parintii sa nu arunce cu noroi unul in celalalt pentru ca in calitate de copil ii vei vrea pe amandoi in preajma ta indiferent cat de rau este unul din ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost un copil a caror parinti au divortat . Desi intotdeauna mi-au vorbit foarte frumos unul despre altul si am beneficiat de atentia amandurora, am suferit mereu. Cel mai mult imi amintesc cat ma durea cand ieseam doar cu unul dintre parinti si vedeam copiii cum se plimbau fericiti cu ambii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ca am fost cam zagrcita cu cuvintele la ultimul post.

 

divortul pentru copil poate sa atraga dupa sine si un sentiment de vina, este posibil ca el sa creada ca parintii se despart din cauza lui mai ales ca multi au obiceiul sa se certe pe custodie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×