Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Comunicarea emotionala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca ratiunea alege dintre emotii,nu emotiile franeaza ratiunea. Exista o carte foarte buna, "Comunicarea sociala a emotiilor" de B.Rime de la editura Trei.E foarte buna pentru oricine isi doreste sa inteleaga care-i rolul emotiilor in societate.Omul e un mare consumator de emotii...

daca mergem pe modelul cognitivist al lui Beck, atunci intr-adevar cognitiile (ratiunea) determina emotiile.

multumim de recomandare. Poate merita sa o scrii la Biblioteca de psihologie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omu' vrea sa ne spuna ca prostii sunt mai receptivi dpdv emotional.Neavand intelectul necesar studierii vietii in amanunt,indiferent de aspect,prostilor le ramane ,deopotriva ca efect si recompensa s-o traiasca din plin.Un prost va trece mai des decat un inteligent de la fericire la nefericire.Asta mie imi arata doar ca prostul nu are profunzime emotionala.Nimic altceva.

Fiecare om gusta din viata cu masura cupei sale.Cu cat mai inteligent e omul cu atat mai adanca ii e cupa.Avand o cupa mica ,prostul e nevoit s-o umple des.Nu are timp sa cunoasca betia ca se trezeste.Prostul!Un ametit!Niciodata un prost nu se va putea imbata cu viata.

 

Bine le mai zici..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna small talk ? Ce poti scoate dintr-o discutie superficiala ? Nimic ? Gresit !

Dicutiile complexe, profunde se adreseaza IQ-ului. Chiar si cele despre arta, poezie, pictura etc. Ele nu transmit nimic.

 

 

De ce nu ar transmite discutiile despre poezie emotii? Mie imi transmit emotii foarte mari, de exemplu.

 

Si as mai puncta ceva. Poate doi manelisti la o bere au emotii mai mari decat are cel mai mare astrofizician din lume. Dar ultimul are sanse sa salveze omenirea in caz de catastrofa, pe cand primii doi pot cel mult sa cante o ultima manea inainte de sfarsit. IQ sucks, but not all the time.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate doi manelisti la o bere au emotii mai mari decat are cel mai mare astrofizician din lume. Dar ultimul are sanse sa salveze omenirea in caz de catastrofa, pe cand primii doi pot cel mult sa cante o ultima manea inainte de sfarsit. IQ sucks, but not all the time.

 

Asemenea postari merita 3 puncte , nu unul.

:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihologii, mai ales cei din zona cognitivista, spun ca IQ-ul este important. Pentru a intelege concepte stiintifice, trebuie ca IQ-ul tau sa fie peste 120.

Astfel se poate intampla ca amicul tau autist sa nu verse o lacrima la ''Narcisa salbatica'' dar sa inteleaga toate cartile de fizica cuantica (Interpretarea Copenhaga) cu care-ti sprijini dulapul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toate cartile de fizica cuantica (Interpretarea Copenhaga) cu care-ti sprijini dulapul.

 

:rot:

 

am o prietena mai emotiva asa, care nu citeste carti, asteapta sa apara filmul, am intrebat-o de ce tine carti in bibiloteca, mi-a zis ca sa nu strice echilibrul feng shui :lol2:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot:

 

am o prietena mai emotiva asa, care nu citeste carti, asteapta sa apara filmul, am intrebat-o de ce tine carti in bibiloteca, mi-a zis ca sa nu strice echilibrul feng shui :lol2:

 

 

:lol:

 

bine, dar despre feng shui de unde stie, tot din filme? ;D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu ar transmite discutiile despre poezie emotii? Mie imi transmit emotii foarte mari, de exemplu.

 

Si as mai puncta ceva. Poate doi manelisti la o bere au emotii mai mari decat are cel mai mare astrofizician din lume. Dar ultimul are sanse sa salveze omenirea in caz de catastrofa, pe cand primii doi pot cel mult sa cante o ultima manea inainte de sfarsit. IQ sucks, but not all the time.

 

:)) O manea ar inzestra totul cu sens intr-o asemenea situatie :) Nu cred ca se pot cuantifica emotiile,oricat am incerca noi.Cel mult senzatiile (atat cat poate si psihofizica).Oricum ce intelegem prin "emotii" ?Poate astrofizicianul simte o teama si o incordare imensa stiind ca poate salva lumea,dar manelistii ce pot simti? :)) Vor fi oricum emotii din spectre diferite.Dar idee e pe placul meu

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×