Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Copiii si internetul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit tot felul de povesti.

Recent am mai auzit una in care o cunostinta de-a mea care dupa ce i-a pus internet copilului acasa au scazut drastic rezultatele la scoala ajungind pina la corigenta.

Desi i-a taiat internetul acum fata fuge zilnic la i-cafe si numai la invatat nu-i mai sta capul.

Chiar daca ma-sa nu-i da bani ea imprumuta de la colegi si tot se duce.

Bineinteles ca chat-ieste, nu face altceva.

 

Ce parere aveti?

Daca deja i-a dat gust cum credeti ca o mai linisteste?

Nu cumva e un fel de dependenta?

:ill:

 

As fi curios cum ati proceda voi sa aveti un copil 11-12 ani in aceasta situatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit tot felul de povesti.

Recent am mai auzit una in care o cunostinta de-a mea care dupa ce i-a pus internet copilului acasa au scazut drastic rezultatele la scoala ajungind pina la corigenta.

Desi i-a taiat internetul acum fata fuge zilnic la i-cafe si numai la invatat nu-i mai sta capul.

Chiar daca ma-sa nu-i da bani ea imprumuta de la colegi si tot se duce.

Bineinteles ca chat-ieste, nu face altceva.

 

Ce parere aveti?

Daca deja i-a dat gust cum credeti ca o mai linisteste?

Nu cumva e un fel de dependenta?

:ill:

 

As fi curios cum ati proceda voi sa aveti un copil 11-12 ani in aceasta situatie?

unii raman corijenti si fara net... :santa:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar creeaza dependetza... pt unii,..si eu am auzit de copii care nu prea manaca cu zilele ,nu merg la scoala....fura bani de acasa...ca sa poata sa mearga la interenet....,nasoala treaba..oricum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mod cert netul creaza dependenta...si zic din proprie experienta, cand nu aveam net, mai citeam si eu o carte, mai invatam pe la germana( chestii ce nu imi trebuiau pt. facultate) dar de cand am net... nu mai invat decat cand se apropie examenele :) dar totusi sunt constineta, cand intra morcovelul..... :ill:

cum ar putea sa o stimuleze sa invete...cam greu, depinde si de personalitatea ei....

nu stiu...poate o stimulare pozitiva? sa nu o priveze de net ci sa ii dea cu portia( adica sa o santajeze :santa: daca are rezultate bune, are net)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am dat de gustul netului in a 8 ..de la ore direct in net macar o ora...mirc..discutii...dar singura m-am lasat...sau poate si putin stimulata...am intalnit un baiat in net si ne-am imprietenit...si mai rar la net..apoi sa cam stricat treaba cu netu ala pana la urma a dat faliment cu toate ca era foarte bine amenajat..si nu prea imi place sa schimb locul..si am cam rarit vizitele...apoi scoala..prieten si prietena unde sa mai am timp si de net...comp am de 2 ani si toti imi spuneau sa imi pun net si eu nu am vrut..pana a venit fratele meu la inceputul lui 2005 si atunci mi-am pus net..l ainceput ca la inceput ca aveam acasa...dar cu timpu ma plictisesc...depinde mult si de personalitate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As fi curios cum ati proceda voi sa aveti un copil 11-12 ani in aceasta situatie?

Discutie foarte serioasa cu acel copil. Incercarea de creere a unui program impreuna cu el/ea. Interzicerea accesului la internet pe baza notelor este o prostie. Sa-ti cunosti copilul pe baza unor teste de personalitate, inteligenta si mai ales din ceea ce iti zice el. Daca nu ai timp sa petreci cu copilul tau macar 15 minute pe zi in care sa discuti cu el pe toate temele care le poti aborda nu o sa intelegi de ce se comporta in modul in care se comporta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai faza cu acel copil este , destul de ciudata intradevar , dar totusi putina intelegere si "mai multa atentie " asupra copilului nu strica ,isi scrie temele si invata , merge o ora la net , dar numai dupa ce si-a facut temele , stiu ca se ajunge in cazul lor la dependenta fff rapid :D si nu le sta capul la invatat deloc , dar pentru asta sunt parintii sa ii inveteti care sunt prioritatile lor :tongue:

 

 

 

aa si sa scoata mircul :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×