Sari la conținut
Forum Roportal
Cezar-soferul

placa video

Postări Recomandate

In primul rand salut tuturor! S i cine vrea si poate, sa ma ajute si pe mine cu un sfat despre o placa video. momentan am o placa video asus eax1050 si vreau sa-mi achizitionez un galaxy geforce gt9500 sau ceva echivalent in performanta. placa de baza este m2n de la asus, si vreau sa stiu daca mi-ar merge sa pun 9500 gt-ul. si daca nu, ce altceva imi recomandati?. mentionez ca vreau sa schimb placa pentru a juca jocuri precum : burnout paradise.. grand theft auto 4 . etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU arunca banii pe 9500 GT!!! Te rog zi ce sursa de alimentare ai si care ar fi bugetul pentru placa video. Nu ar strica sa zici si ce procesor ai... GTA4 depinde foarte mult de procesor si are probleme cu optimizarea, sacadind si pe sisteme high-end. Burnout Paradise e optimizat excelent, eu l-am jucat cu toate la maxim avind un X1950 Pro, asta prin 2008 cind aparuse. Acum il mai joc asa, din an in paste, insa cu un HD4770 - evident, se misca ireprosabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU arunca banii pe 9500 GT!!! Te rog zi ce sursa de alimentare ai si care ar fi bugetul pentru placa video. Nu ar strica sa zici si ce procesor ai... GTA4 depinde foarte mult de procesor si are probleme cu optimizarea, sacadind si pe sisteme high-end. Burnout Paradise e optimizat excelent, eu l-am jucat cu toate la maxim avind un X1950 Pro, asta prin 2008 cind aparuse. Acum il mai joc asa, din an in paste, insa cu un HD4770 - evident, se misca ireprosabil.

procesor amd athlon x2 64... 4000+ si sursa premier de 500 W

 

procesor amd athlon x2 64... 4000+ si sursa premier de 500 W

aa. si banii... nu stiu inca. imi strang deocamdata. intentionez sa cheltuiesc in jur de 2 mil ( 200 lei noi) :doh: chiar si cu 50 lei mai mult daca e nevoie.. nu-i problema. eu am rabdare.

Editat de Cezar-soferul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nevoie de dublu post, ti-am sters ultimul mesaj. 200 RON e un buget al naibii de nasol in momentul asta, plus ca ai o sursa cam pacatoasa (am avut un Premier care a pocnit dupa citeva saptamini, si mai stiu si alte cazuri). Eu nu iti pot sugera decit asta sau asta. Stiu ca sare cu peste 50% de bugetul tau, dar sub 300RON efectiv nu ai ce lua ca placa de gaming decenta. Uite aici cit de stupid - eu am de exemplu un HD 4770 de mai bine de 1 an, luata cu 380 RON, si acum inca e foarte greu sa iei o placa la acelasi nivel de performanta cu acelasi pret.

 

P.S. Am cam acelasi procesor ca tine, insa il tin de obicei impins in 2.5 GHz, cu timinguri strinse si frecventa+voltaj marit la memorii. Orice i-as face, de multe ori procesorul e veriga slaba, si la fel va fi si la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa...sursa o am de mai bine de doi ani, si ai dreptate, nu e bn sa ma bazez pe ea ca nu e cine ce stie firma, si sunt surse de putere mult mai mare// dar totusi, dc nu imi recomanzi gt9500?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de putere, e vorba in primul rind de eficienta si stabilitatea tensiunii la surse. Nu recomand 9500GT fiindca e foarte slaba si chiar nu isi merita banii. Vezi testul asta si gindeste-te ca 9800 GT e binisor si peste 9600 GT.

 

Legat de Windows 7, probabil ca ai setat tu ceva cu encryption pe undeva... stiu ca suna a habarnism, dar eu il am doar pe laptop, care laptop e folosit din an in paste, asa ca nu iti pot spune decit sa stai relaxat - nu e nimic grav. :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am gta san andreas, si pana nu demult imi mergea perfect.. dar dupa vreo cateva saptamani dupa ce am instalat windows 7, cand intru in joc, imi apare: out of range. cum pot face sa imi mearga jocul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti mergea ok XP-ul, ce te-a mincat undeva sa pui 7, ha? Presupun ca ai 2GB de RAM, corect? La 2 GB, nu are nici o logica sa pui 7 si sa vrei sa iti mearga jocurile la fel in 7, fiindca nu o sa mearga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iti mergea ok XP-ul, ce te-a mincat undeva sa pui 7, ha? Presupun ca ai 2GB de RAM, corect? La 2 GB, nu are nici o logica sa pui 7 si sa vrei sa iti mearga jocurile la fel in 7, fiindca nu o sa mearga.

pai... nu imi mergea chiar bn xp-ul.. in ultimul timp imi apareau intr-una erori de la system 32, si multe alte erori.. il mai reinstalam, dar tot asa.. asa ca am trecut pe 7 si nu mai am problemele astea..sigur ca unele programe nu is compatibile, stiu.. am avut si vista, pe care imi mergeau toate jocurile, si deamoon tools, care pe 7 nu imi merge.. dar am trecut pe 7 pt ca vista manca multa memorie ram. de cand am 7 nu mai imi apar erorile care mi apareau la xp.. la inceput imi mergea san andreas pe windows 7.. pe laptop am tot windows 7 si imi merge san andreasul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×