Sari la conținut
Forum Roportal
BeautifulGreenEyes

Universitatea Babes Bolyai

Postări Recomandate

bine, pai, mi-as dori sa lucrez intr-o firma, intr-o institutie, la o reprezentanta, mass-media...consultanta...stii, spre exemplu, cand vrei sa-ti cumperi o masina noua si te duci la reprezentanta, exista acolo o persoana care iti da toate detaliile cu privire la masina pe care ti-o doresti, la pret, beneficii etc...ceva in genul asta mi-ar place mie ca meserie..sau, am mai spus, mi-ar place si stiinte politice... acum astept verdictul..aaa...opinia ta :kiss:

 

Pai daca vrei sa lucrezi in mass-media ideal ar fi sa mergi la facultate la jurnalism. Daca doresti sa lucrezi in consultanta, ideal e sa urmezi economicele sau dreptul. Si exemplele pot continua. De asta zic ca variante sunt foarte multe si nu pot alege eu sau altcineva de pe forum in locul tau. Tu trebuie sa te gandesti foarte bine si sa alegi o facultate in care crezi tu ca o sa poti lucra in domeniu dupa ce o termini.

Si pentru a lucra intr-o reprezentanta auto nu iti trebuie nici o facultate. Iti trebuie doar carisma si putere de convingere. Eu am lucrat la Ford cand eram student in anul 2 si majoritatea colegilor nu aveau nici o facultate, dar le mergea bine "papagalul". La fel daca vrei o cariera politica nu iti trebuie diploma de la Facultatea de Stiinte Politice. Tot ce trebuie sa faci e sa te inscrii intr-un partid, sa incepi sa te implici (sa mergi la sedinte, la evenimente organizate de partid, sa iti faci relatii etc.) si cu timpul daca se vede ca esti capabila si iti dai interesul incepi sa cresti ierarhic si sa ai mai multa influenta. Si ca sa intrii intr-un partid nu iti trebuie nici o diploma, ci doar sa ai 18 ani impliniti.

 

Asa ca, incearca sa te concentrezi bine si sa te documentezi foarte bine despre perspectivele fiecarei facultati dupa care alegi varianta care crezi ca te va ajuta mai mult in cariera profesionala. Alegerea facultatii e cea mai mare provocare a fiecarui tanar. Si din pacate majoritatea aleg complet aiurea facultatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as avea si eu o intrebare. daca nu am postat la topicul corect, ii rog pe administratori sa mute postarea.

 

am auzit un zvon, conform caruia daca faci modulul pedagogic, dupa ce termini facultatea trebuie sa predai doi ani, si daca nu predai doi ani dupa, nu mai este valabil.

este adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua!

 

Ma numesc Alexandru si in doua zile urmeaza sa finalizez facultatea de informatica din Bacau.Ma intereseaza sa urmez un master de informatica in cadrul Universitatii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca.Dintre specializarile propuse m-ar interesa masteratul de Sisteme Distribuite in Internet sau cel de Baze de Date.In urma citirii regulamentului de inscriere http://www.cs.ubbcluj.ro/files/gen/admitere/ am observat ca dosarul de inscriere necesita un certificat de competenţă lingvistică.Ceea ce nu este mentionat este daca acest certificat il pot obtine in momentul in care ma inscriu si este eliberat de acestia sau este necesar sa fac rost de el din alta parte.

 

Dintre cei care v-ati mai inscris la aceasta Universitate ma puteti lamuri si pe mine cum se procedeaza cu acest certificat?

Avand in vedere ca anul acesta este primul an in care admiterea se face pe baza licentei considerati ca cu media 8.50 am vreo sansa sa intru la fara taxa la una dintre aceste specializari?

 

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna! sincer iti spun ca nu stiu despre facultatea din cluj. eu sunt la politehnica anul 4 si de acum ma interesez despre studiul de master. cel mai mult pe mine ma tenteaza sa plec in uk. m-am interesat la study Abroad Advising Center, si eu ofera si burse de studiu, si inscrieri inca se mai fac. daca te intereseaza poti sa le dai un mail la contact@education-abroad. ro si ei cu siguranta te vor ajuta. multa bafta in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×