Sari la conținut
Forum Roportal
BeautifulGreenEyes

Universitatea Babes Bolyai

Postări Recomandate

sunt in clasa a12a si mi-as dori foarte mult sa urmez Facultatea de Comunicare si Relatii Publice din cadrul S.N.S.P.A sau din cadrul Universitatii Babes Bolyai. Despre snspa am gasit destule informatii pe internet si nu numai, dar despre Babes Bolyai nu am gasit mare lucru. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva informatii referitoare la aceasta univesitate, va rog mult, mi-ar fi uitla orice, absolut orice informatie!

 

P.S. ma refer daca este o universitate buna, adica sa merite, deoarece nu vreau sa fac o facultate numai asa, de dragul de a o face...

Multumesc! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce termini Facultatea de Comunicare si Relatii Publice ajungi caserita in Cora in cel mai bun caz. Daca vrei sa ai o slujba adevarata dupa ce termini facultatea eu te sfatuiesc sa te indrepti spre alte facultati a caror specializare e cautata pe piata muncii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok si atunci ce ma sfatuiesti? Facultatea de Stiinte Politice ar fi o alta varainta pentru mine :roll:

si totusi, cu facutatea de comunicare si relatii publice nu as avea niciun viitor? :doh: pentru asta ma pregatesc...

 

 

sunt la profil umanist la liceu si deci nu ma pot orienta catre universitati gen ASE sau facultati care implica matematica prea multa si chestii de genul... grea decizie 8) ! si pe deasupra si importanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok si atunci ce ma sfatuiesti? Facultatea de Stiinte Politice ar fi o alta varainta pentru mine :roll:

si totusi, cu facutatea de comunicare si relatii publice nu as avea niciun viitor? :doh: pentru asta ma pregatesc...

 

 

sunt la profil umanist la liceu si deci nu ma pot orienta catre universitati gen ASE sau facultati care implica matematica prea multa si chestii de genul... grea decizie 8) ! si pe deasupra si importanta...

 

Eu atat iti zic. Sa nu faci greseala pe care o fac 90% dintre studenti si sa iti alegi facultatea la plezneala. Facultatea o alegi in functie de slujba pe care o vrei. Asa ca ce slujba vrei sa ai cand termini facultatea? Cand o sa raspunzi la intrebarea asta atunci o sa iti poti alege facultatea. Dar daca tu mergi pe principiul ca "merg la facultatea X si apoi vad ce gasesc de lucru dupa", atunci ai toate sansele sa ajungi in cel mai bun caz casier printr-un supermarket sau bona prin Italia. Dar daca ai asteptari mai mari de la viata gandeste-te de 1000 de ori inainte sa iti alegi facultatea.

 

Legat de liceu, el nu are nici cea mai mica legatura cu universitatea. Poti merge fara problema de la orice liceu la orice facultate. Eu am mers de la un liceu umanist la facultate la matematica-informatica. Am mers acolo pentru ca mi-a placut tot timpul informatica si asta m-am vazut lucrand in viitor. A fost putin mai greu in primul semetru cand am tras mai tare, dar m-am descurcat fara probleme. Asa ca, tu ce te vezi facand dupa ce termini facultatea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu vreau Litere(sunt destui profesori pe drumuri)... vreau sa lucrez cu oamenii, de aceea m-am gandit la Comunicare Si Relatii Publice.. sa am o slujba unde sa pot interactiona cu diferite persoane..nu mi-ar place sa stau intr-un birou ingropata in hartii si toata ziua cu ochii in calculator... poate Relatii Internationale? oricum, eu tot cu gandul la Comunicare si Relatii publice sunt :roll: ... un ajutor, ceva, un sfat? :doh:

 

oricum, va multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat pana acum 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, nu vreau Litere(sunt destui profesori pe drumuri)... vreau sa lucrez cu oamenii, de aceea m-am gandit la Comunicare Si Relatii Publice.. sa am o slujba unde sa pot interactiona cu diferite persoane..nu mi-ar place sa stau intr-un birou ingropata in hartii si toata ziua cu ochii in calculator... poate Relatii Internationale? oricum, eu tot cu gandul la Comunicare si Relatii publice sunt 8) ... un ajutor, ceva, un sfat? :doh:

 

Pai zi exact ce slujba vrei. Tu ce intelegi prin "slujba unde sa pot interactiona cu diferite persoane"? Zi 2-3 slujbe care te-ar tenta pe tine. Dupa ce o sa raspunzi la intrebarea asta o sa aflii ce facultate e indicat sa urmezi. Pana atunci e plezneala.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu Litere nu e musai sa fii profesor.

de exemplu am o cunostinta in Irlanda care mi-a spus ca statul irlandez angajeaza traducatori romana - engleza cu dimploma universitara, specialitatea Litere, cetateni romani.

meseria de traducator e una cautata.

doar o idee.

 

:kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine, pai, mi-as dori sa lucrez intr-o firma, intr-o institutie, la o reprezentanta, mass-media...consultanta...stii, spre exemplu, cand vrei sa-ti cumperi o masina noua si te duci la reprezentanta, exista acolo o persoana care iti da toate detaliile cu privire la masina pe care ti-o doresti, la pret, beneficii etc...ceva in genul asta mi-ar place mie ca meserie..sau, am mai spus, mi-ar place si stiinte politice... acum astept verdictul..aaa...opinia ta :)

 

Rodica multumesc frumos pentru sfat! :kiss: va trebui sa ma gandesc serios sa-mi dau atestatul de limba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×