Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Crestinii cred ca psihologia e demonica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

OK, poate nu a fiecaruia :) . Am gresit generalizand. :hi:.

Exista destui care, tulburati fiind de proprii demoni interiori, se intorc atat de indaratnic impotriva oricarui sentiment sau mod de viata trait de predecesorii sai incat tin cu tot dinadinsul sa il demonizeze si sa il demoleze.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este greu sa discerni unde normele religioase chiar au fost de inspiratie divina si unde au fost instituite de oameni.

Eu una cred ca acel adevar general, valabil pentru toti, se gaseste in constiinta fiecaruia, oricat de indaratnic s-ar lupta cu ea :hi: .

Dogmele au fost instituite de catre oameni.(punct)

Daca "adevarul general valabil pentru toti" se gaseste in constiinta fiecaruia,inseamna ca nu avem niciunul dintre noi nevoie de dogme si de norme religioase!

Mie adevarul ala din constiinta mea,imi spune ca dogmele religioase sunt niste manipulari malefice,diabolice menite sa-i indeparteze pe oameni de adevar.

E "general valabil" ,asa ca sa nu aud comentarii. :)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesit dupa niste traditii si/sau credinte e primitiv, traditiile si ritualurile sunt doar un mod de a calma creierul reptilian si credintele de foarte multe ori(daca nu intotdeauna) n-au baza in realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nimic de demolat, credintele in primul rand sunt iluzii(dar care te pot afecta foarte puternic, nu vreau sa le diminuez puterea prin comparatia asta :) ), ritualurile sunt o pierdere de timp, n-au niciun folos practic inafara de calmarea partii primitive a creierului.

 

Acum, doar n-o sa-ti traiesti viata ca sa demolezi parerile/credintele altora, ca doar nu trebuie sa arati cuiva "calea", salvarea spirtuala e individuala, asa am citit si mi se pare corect, oricum e destul de greu sa te pui cu modul altor oameni de a privi lucrurile fara sa-i constrangi si nu cred ca asta ar fi bine atata timp cat ai vrea de fapt sa-i ajuti.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vrut sa vad parerile voastre. Sunt unii care cred ca pot impaca religia si psihologia. Dar uite ca religia nu vrea asta...

Ce surpriza :hi:

 

creştinii cred că toţi,
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa traiesit dupa niste traditii si/sau credinte e primitiv, traditiile si ritualurile sunt doar un mod de a calma creierul reptilian si credintele de foarte multe ori(daca nu intotdeauna) n-au baza in realitate.

Asculta.

Se spune ca dupa roade se cunoscte pomul

Asa ca nu mai tot comenta tu stilu de viata primitiv , traditiile si ritualurile. Te pomenesti ca numesti primitiv mersu labiserica iar la ritualuri bagi impodobitul bradului de Craciun si rugaciunea de seara

Ia zi, daca vezi un smecher cu un SUV Land rover ultimul model , care freaca barurile , traieste pe banii lu tat-su si abia stie materia de clasa a cincea ca de la restu a fost sa-si cumpere tigari.........da e modern frate!!!!! Cat de important e omul asta pentru societate? Il numesti "modern"? Evoluat?

Mie mi-e totuna daca vad un cimpanzeu in locul lui la volan

 

Sa nu iti bati joc de traditiile si "credintele" nimanui , niciodata. Nici de vise. Poate ca esti prea tanar ca sa stii asta dar lectura nu iti foloseste la nimic daca nu stii sa pui in practica ce e bun din ea. Nu tot ce scrie in carti se aplica in realitate si cu atat mai putin in cartile noi aparute de "formare psiho-sociala" care, by the way, nici nu sunt recunoascute (sau cunoscute)printre medicinisti- deoarece nu sunt probate , sunt bazate pe cazurile unui clinician si pe presupunerile acestuia. Nu au in spate studii pro si contra, sunt "literatura" si atat, nu medicina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu tot ce scrie in carti se aplica in realitate si cu atat mai putin in cartile noi aparute de "formare psiho-sociala" care, by the way, nici nu sunt recunoascute (sau cunoscute)printre medicinisti- deoarece nu sunt probate , sunt bazate pe cazurile unui clinician si pe presupunerile acestuia. Nu au in spate studii pro si contra, sunt "literatura" si atat, nu medicina!

 

Cu literatura asta nesupusa rigorii testului stiintific foarte multi au iesit din rahat. Asa ca a trecut destul de bine proba realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×