Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Crestinii cred ca psihologia e demonica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu religia, fanaticii din ea.

Dupa mine, un duhovnic ar trebui sa aiba pregatire de psiholog in spate. Sa stie cu ce se "mananca" un om.

da, fanaticii.

Iar de restul imi pasa prea putin ca sa ma mai implic in discutia asta...........

se pare ca iti pasa pana la urma. Despre crestinism&psihologie am mai discutat aici, dar despre parerea UNOR crestini despre psihologie, nu. UNII dintre ei spun, din pacate, ca psihologii nu sunt de folos pt ca cele lumesti sunt trecatoare, ci viata vesnica e cea care conteaza, deci ce e dupa, nu ce e aici si acum.

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre crestinism&psihologie am mai discutat aici, dar despre parerea UNOR crestini despre psihologie, nu. UNII dintre ei spun, din pacate, ca psihologii nu sunt de folos pt ca cele lumesti sunt trecatoare, ci viata vesnica e cea care conteaza, deci ce e dupa, nu ce e aici si acum.

 

Parca Isus spunea in Evanghelie cum ca, citez aproximativ: "Daca voi nu ati fost in stare sa aveti grija de lucrurile trecatoare, cine vă va da pe m

Editat de Steinbrenner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parca Isus spune intr-un loc in Evanghelie cum ca, citez aproximativ: "Daca voi nu ati fost in stare sa aveti grija de lucrurile trecatoare, cine vă va da pe m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, si eu cunosc asemenea crestini doar cu numele, cum se spune; crestini care nu au inteles mare lucru din crestinism, dar pentru care ritualurile sunt cele care conteaza (mersul la biserica, postul etc), desi semnificatia lor au uitat-o sau n-au stiut-o niciodata. Dar cunosc si crestini "veritabili", patrunsi de duh etc carora nu le pasa de aici si acum, nu le pasa de mediu, natura (pt ca e ceva "lumesc"), de construirea unei relatii bune cu tine insuti, nu le pasa de cum functionezi in societate, nu le pasa de societate, etc.

Sunt mesaje contradictorii. Iisus spune ca nu suntem in stare sa avem grija de lucrurile trecatoare (deci ar trebui sa avem grija de lucrurile trecatoare), alti parinti nevoitori spun ca lumea asta trecatoare nu conteaza.

 

Uite cum sta treaba in crestinism. Mantuirea e moca, in Numele lui Isus. Insa pentru cei care au fapte bunie, aici si acum, deci in lumea asta, exista rasplatiri suplimentare in lumea de apoi, pe langa mantuire. Exemplu: cine a fost aici ticalos, poate se va mantui prin credinta, daca pana moare apuca sa se pocaiasca, sa se caiasca, si sa spere ca in numele lui Isus va avea viata vesnica. Totusi, apostolul Iuda spune in epistola sa ca "Vrei sa intelegi dar om nesocotit ca credinta fara fapte e moarta?". Ce inteleg eu e ca nu prea merge sa faci fapte rele si sa spui ca ai credinta, sau ai pe Duhul Sfant. Invers se poate. Sunt destui atei sau agnostici care desi nu cred, fac fapte bune. Pana la urma si Isus spunea, ca a venit pentru cei bolnavi, care nu stiu sa fie buni, pentru ca n-au avut parinti sa-i invete asta, n-au avut constiinta care sa le semnaleze ce e OK si ce nu e OK.

Editat de Steinbrenner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite cum sta treaba in crestinism. Mantuirea e moca, in Numele lui Isus. Insa pentru cei care au fapte bunie, aici si acum, deci in lumea asta, exista rasplatiri suplimentare in lumea de apoi, pe langa mantuire. Exemplu: cine a fost aici ticalos, poate se va mantui prin credinta, daca pana moare apuca sa se pocaiasca, sa se caiasca, si sa spere ca in numele lui Isus va avea viata vesnica.

nu cred ca mantuirea e moca. Daca ar fi moca, atunci toti si-ar face de cap pentru ca oricum vor fi mantuiti "in dar" (mai ales cand vad ca le vine moartea, se caiesc de toate pacatele ca sa primeasca sigur "darul"). Iar daca vor face si fapte bune, deci vor avea cadouri bonus in lumea de dincolo, atunci nu ar aparea invidia, competitia, rautatea intre cei de dincolo? pentru ca unii ar avea mai multe extra-cadouri, altii mai putine, mai putina stralucire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta este spilul bisericii: mantuirea se cumpara...prin ritualurile performate de catre cler.

Mai nou,puteti plati si online pentru a cumpara ritualurile "mantuitoare". :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca iti pasa pana la urma. Despre crestinism&psihologie am mai discutat aici, dar despre parerea UNOR crestini despre psihologie, nu. UNII dintre ei spun, din pacate, ca psihologii nu sunt de folos pt ca cele lumesti sunt trecatoare, ci viata vesnica e cea care conteaza, deci ce e dupa, nu ce e aici si acum.

Da, este adevarat ca UNII spun asta,dupa cum si cei doi din articolul dat de tine: "Cristina" si parintele nustiucare.

Oameni ignoranti exista pretutindeni. Nu trebuie sa fie neaparat legati de crestinism sau alta religie.

Nu numai "crestinii" la o adica nu sunt de acord cu psihologia sau psihiatria.

Si daca nu ar fi ei de acord, se schimba ceva?

Pana la urma fiecare eliber sa isi aleaga modalitatea de vindecare sufleteasca (spirituala)

Unii prefera medicii sau psihologii iar altii prefera biserica

Cam asa stau lucrurile :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca mantuirea e moca. Daca ar fi moca, atunci toti si-ar face de cap pentru ca oricum vor fi mantuiti "in dar" (mai ales cand vad ca le vine moartea, se caiesc de toate pacatele ca sa primeasca sigur "darul"). Iar daca vor face si fapte bune, deci vor avea cadouri bonus in lumea de dincolo, atunci nu ar aparea invidia, competitia, rautatea intre cei de dincolo? pentru ca unii ar avea mai multe extra-cadouri, altii mai putine, mai putina stralucire.

 

E moca mantuirea, citeste scrisorile lui Pavel ca sa vezi. Ba inca mai scrie ca cine nadajduieste in Isus nici nu vine la judecata, ceea ce e necinstit fata de cei care au suferit. Insa, Apocalipsa se termina nasol pentru pacatosi. Cine e intinat, sa se intineze si mai departe, si cine e curat sa se curateasca si mai departe (neputina de a iesi din script). In Apocalipsa se pune accentul pe fapte, nu pe credinta. Si asta face si psihologia, iti arata unde gresesti si cum sa faci bine. Spunea cineva aici pe forum ca oamenii sunt de doua feluri, rai si buni, iar cine sunt cei rai o stabilesc cei buni. La fel spune si Biblia, ca dreptii vor judeca lumea, adica pe cei strambi, vor sta la masa judecatii cu D_zeu. Dar tot Biblia spune ca toti au pacatuit, deci care sunt cei drepti? Totusi unii au comis greseli amarnice, si daca persista in ele, probabil ca acestia nu vor fi iertati. Dar asta nu mai tine de psihologie si topic, ci de filozofie crestina.

Deci Pavel spunea ca si cei nedrepti vor fi mantuiti, dar ca prin foc. A fost mare diplomat pavel dar pana la urma tot i-au taiat capul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara asa parazitata ca Romania credinta e ceva firesc la asa multi, o dovada a gandirii contaminate.... sa te rogi la pereti si sa te astepti sa fii salvat prin hocus-pocus, lol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o tara asa parazitata ca Romania credinta e ceva firesc la asa multi, o dovada a gandirii contaminate.... sa te rogi la pereti si sa te astepti sa fii salvat prin hocus-pocus, lol.

 

 

te rog nu ne jigni,da...nu hocus pocus...duhul sfant :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×