Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Crestinii cred ca psihologia e demonica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pavel, apostolul neamurilor, care a propovaduit crestinismul neevreilor a fost evreu.

 

psihologi, psihiatri teoreticieni evrei

 

Sigmund Freud (Psihanaliza)

Karl Jung

Abraham Maslow

Erik Erikson

Eric Berne (Bernstein) (Analiza Tranzactionala)

Claude Steiner (Analiza Tranzactionala)

Fanita English

Alfred Adler

Melanie Klein

Ferenczi S

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ideea de discutat care ar fi?

De ce exista un numar mare de sinucideri printre psihiatrii.........si nu printre duhovnici.........de exemplu?

De ce spui ca "din nefericire" psihologia este de sorginte evreiasca? Ar trebui sa le sarutam manusitele ca au inventat asa o ramura (chiar ei au inventat-o?)

 

 

Exagerezi

Peste tot sunt categorii care se supraapreciaza. Dar nu e bine sa generalizezi

 

Ce este intre ghilimele nu sunt ideile mele, ci ideile crestinilor din articolul de la linkul dat de mine.

Parerea mea este cea pe care am dat-o dupa citate, dupa ce am inchis ghilimelele:"Parerea mea: S-a vorbit aici pe forum despre complementaritatea dintre religie si psihologie. Dar se pare ca religia nu are nevoie de psihologie, pentru ca isi este siesi autosuficienta..."

Deci, am vrut sa vad parerile voastre. Sunt unii care cred ca pot impaca religia si psihologia. Dar uite ca religia nu vrea asta...

 

 

Steinbrenner: Si Iisus Christos a fost evreu. :)

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ideea de discutat care ar fi?

De ce exista un numar mare de sinucideri printre psihiatrii.........si nu printre duhovnici.........de exemplu?

De ce spui ca "din nefericire" psihologia este de sorginte evreiasca? Ar trebui sa le sarutam manusitele ca au inventat asa o ramura (chiar ei au inventat-o?)

 

duhovnicul este chirurg iar terapeutul este
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, am vrut sa vad parerile voastre. Sunt unii care cred ca pot impaca religia si psihologia. Dar uite ca religia nu vrea asta...

Nu religia, fanaticii din ea.

 

Dupa mine, un duhovnic ar trebui sa aiba pregatire de psiholog in spate. Sa stie cu ce se "mananca" un om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea: S-a vorbit aici pe forum despre complementaritatea dintre religie si psihologie. Dar se pare ca religia nu are nevoie de psihologie, pentru ca isi este siesi autosuficienta...

 

C

Editat de Steinbrenner
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul absolut nu poate fi disturbat de nici o perceptie. Sub nici o forma.

 

Atunci, de ce se tem crestinii de psihologie? E o stiinta, e probata. La fel ca si fizica.

Un crestin adevarat nu se indeparteza de credinta lui descoperind stiinta, ba mai mult - se apropie de ea.

Daca e cazul. Daca nu, nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt unii care cred ca pot impaca religia si psihologia. Dar uite ca religia nu vrea asta...

 

 

Unul dintre acei "unii" care

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un crestin adevarat nu se teme de stiinta :) E aiurea sa trageti concluzii dintr-un articol de doi bani. Pardon centi.

Dupa cum - un crestin sanatos nu are nevoie de aceasta...........psihologie ca practica terapeutica :)

 

Iar de restul imi pasa prea putin ca sa ma mai implic in discutia asta...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×