Sari la conținut
Forum Roportal
mama darius

concediu de maternitate

Postări Recomandate

buna. ma numesc laura si sunt o actuala si viitoare mamica. in martie 2005 am terminat concediul dupa primul copil iar acum in februarie urmeaza sa il nasc pe al doilea.Dupa terminarea primului concediu si pana in prezent am fost din nou la lucru. intrebarea mea este : in acest caz voi beneficia de concediu pt al doilea copil, tinand cont ca nu am lucrat 12 luni intre cei doi copii. mentionez faptul ca eu am loc de munca inca din 2001, dar am inteles ca din acest an femeia trebuie sa fi platit 12 luni impozit pe venit, iar din concediul de maternitate nu se retinea impozit.Voi cum stiti legea asta? Voi primi sau nu bani pe concediu?. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit, Laura. Este adevarat ca au intervenit modificari in legatura cu indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2006. Beneficiezi de indemnizatie doar daca ai realizat venituri profesionale supuse impozitarii timp de 12 luni inaintea nasterii. Cele 12 luni pot fi constituite si din perioade asimilate. Daca mai ai nedumeriri nu ezita sa intrebi. Sanatate multa.

Editat de amonis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×