Sari la conținut
Forum Roportal
JonesI

Semnatura personala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum este exact definita semnatura personala in lege?

 

Potrivit legii semnatura trebuie:

- sa contina sau sa nu contina anumite elemente?

- sa se incadreze sau nu sub anumite forme?

 

Intreb asta deoarece in general nimeni nu stie sa raspunda la asta, fiecare se semneaza cum i-a venit fara sa se gandeasca daca e legal sau nu. In plus atunci cand te duci prima oara sa-ti faci buletin nu-ti explica nimeni cum sa arate semnatura, ca ce interes au ei sa piarda vremea cu niste copii, iar parintii iti zic sa mazgalesti si tu ceva de regula. Mai tarziu cand vine vremea sa-ti schimbi buletinul sau alte acte se presupune ca ai deja o semnatura si deci ar fi penibil sa intrebi cum sa te semnezi.

 

Asadar, ne semnam atat de des (unii chiar zilnic), dar chiar stim sa ne semnam corect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, legea nu cere nimic special de la semnatura cuiva. Nici nume, prenume, complet sau prescurtat. Se considera semnatura elementul grafic executat de o persoana, element care trasaturi grafologice ce pot fi recunoscute. N-am auzit sa fie nevoie sa contina ceva special.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu, legea nu cere nimic special de la semnatura cuiva. Nici nume, prenume, complet sau prescurtat. Se considera semnatura elementul grafic executat de o persoana, element care trasaturi grafologice ce pot fi recunoscute. N-am auzit sa fie nevoie sa contina ceva special.

Si deci teoretic as putea semna un document cu orice imi trece prin cap? De exemplu as putea scrie "ciocolata" si s-ar considera valid?

 

Sau o intamplare recenta:

O colega de munca care s-a casatorit recent a fost la banca. Acolo au refuzat sa accepte un document de-al ei deoarece semnatura continea numele de dinainte de casatorie.

Asadar banca a gresit respingand documentul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si deci teoretic as putea semna un document cu orice imi trece prin cap? De exemplu as putea scrie "ciocolata" si s-ar considera valid?

 

Sau o intamplare recenta:

O colega de munca care s-a casatorit recent a fost la banca. Acolo au refuzat sa accepte un document de-al ei deoarece semnatura continea numele de dinainte de casatorie.

Asadar banca a gresit respingand documentul?

 

Daca semnatura "ciocolata" apare in buletin, atunci este legal corect. La limita este treaba ta cu ce te semnezi.

 

Banca accepta semnatura pe care o are inregistrata. Nu te intreaba daca te-ai casatorit, nici nu are serviciu de informatii care sa verifice. Banca poate sa-ti ceara sa refaci documentele daca numele tau s-a schimbat (si implicit buletinul). Daca refaci documentatia, cu copia buletinului nou, cu numele nou, semnatura ta nu-i intereseaza pe bancsteri: poti sa o lasi pe cea veche, daca asa o ai si in buletin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O colega de munca care s-a casatorit recent a fost la banca. Acolo au refuzat sa accepte un document de-al ei deoarece semnatura continea numele de dinainte de casatorie.

Asadar banca a gresit respingand documentul?

 

Probabil ca fata, dupa ce s-a casatorit si-a schimbat semnatura si aia de la banca nu au recunoscut-o ca fiind a ei.

 

Se numeste "specimen de semnatura". Asta tre' sa fie mereu acelasi in acte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am schimbat semnatura la un moment dat, in timp. Nu si numele, numai semnatura. Aveam un cont in banca mai vechi, deschis cu semnatura initiala, cea care aparea si pe buletin. Dupa ce mi-am schimbat semnatura si au sesizat acest lucru si cei de la banca, m-au pus sa dau un specimen de semnatura, dupa cea noua, fara sa imi faca vreo problema.

Dar na, poate la schimbare de nume, e altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×