Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea ..deschid acest topic pt am nevoie de ajutorul vostru ..am 26 de ani ..si in mai anul acesta am fost diagnosticat cu hepatita c acuta cu transaminaze foarte mari 600 si 680..spun acuta pt stiu cand si de unde am luat acest blestem(m-am intepat intr-o seringa infectata) la 4 zile de la 'soc' am inceput tratamentul cu intron-a,5 mu zilnic pt o luna,dupa o sapt transaminazele au fost normale 'de bebelus' citez doctorul ..la 4 saptamani eram nedetectabil si am mai continuat tratamentul inca 4 sapt 5 Mu odata la 3 zile ..probleme am avut cu carul de la tratament ...sinuzita,durei de cao,de oase,de muschi,depresie imensa si durere in partea dreapta ...care nu a trecut nici acum ..a mai scazut din intesitate dar e acolo ..nu ot timpul dar in fiecare zi ..si mai nou am un nod in gat ...si sunt speriat ca hepatita a revenit ..eu am facut acest tratament dupa un clinical trial japonez in care sansa de SVR este de peste 90% intrebarea mea:mai are cineva aceasta durere ...mentionez ca in ziua cand am facut viremia calitativa si a iesit nedetectabil ..aveam o groaznica durere de ficat ..sau fiere.Are sa treaca aceasta durere ? oare s-a intors hepatita? Va multumesc anticipat si va dorec tot binele din lume!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu s-a intors, stai linistit. de la tratament ai starea asta de rau general. pe parcursul tratamentului boala stagneaza si virusul e anihilat. la toata lumea.

e util sa spui celor interesati ce tratament ti s-a recomandat in trialul acela japonez. cum se poate accesa acesta si cat costa.

multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu s-a intors, stai linistit. de la tratament ai starea asta de rau general. pe parcursul tratamentului boala stagneaza si virusul e anihilat. la toata lumea.

....

 

Pari foarte sigura de ce spui....totusi CE doare in partea dreapta si mai ales DE CE doare ???

Eu am terminat tratamentul complet cu interferon si copegus in ianuarie 2007 si in iulie la 6 luni a iesit viremia NEDETECTABIL. De atunci nu am mai repetat viremia si nici prea multe analize, nici nu am mai fost la dr..... si aceasta durere e aproape permanenta si obsedanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

analizele vorbestE.

poate fi alta afectiune. steatoza, de exemplu, da dureri. vezica biliara de asemenea.

daca analizele sunt bune: transaminaze in limite normale si viremie nedetectabila, hepatita nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pari foarte sigura de ce spui....totusi CE doare in partea dreapta si mai ales DE CE doare ???

Citat din

Dr. Carmen Manciuc, director medical Spitalul de Boli Infectioase "Sf. Paraschiva" Iasi:

Desi durerea din zona ficatului este relativ frecventa, ficatul doare foarte rar. Aceasta durere este rareori generata de o boala a ficatului, frecvent fiind data de fiere, colon, perete abdominal. De obicei nu dau durere de ficat urmatoarele boli hepatice:

* Hepatita cronica B, C, autoimuna;

* Hepatita acuta virala si etanolica;

* Ciroza hepatica;

* Hemangiomul hepatic;

* Steatoza hepatica (ficatul gras);

* Chistele simple de ficat.

 

Ai fost intrebat ce tratament ai facut, poate ii ajuta si pe altii si cat ai platit. E greu de raspuns?

 

Parerea mea: esti ipohondru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in situatia lui toata lumea ar fi, crede-ma. exista cazuri in care virusul recidiveaza. niciodata nu poti spune ca ai scapat de virus definitiv. asa spun medicii, cel putin.

remier, este mare victoria ta. dar mai fa cate o transaminaza la un car de zile :lol:

si spune si tu unui medic ca te deranjeaza in partea dreapta.

sanatate iti urez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar..............

 

..probleme am avut cu carul de la tratament ...sinuzita,durei de cao,de oase,de muschi,depresie imensa si durere in partea dreapta ...care nu a trecut nici acum ..a mai scazut din intesitate dar e acolo ..nu ot timpul dar in fiecare zi ..si mai nou am un nod in gat

 

Poate ca trebuie sa mearga nu numai la medicul spec. hepatolog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

efecte adverse de la tratament. multa lume are. adeseori este intrerupt tratamentul nefiind suportat de organism.

important e ca trebuie dus la final daca rezultatele privind virusul sunt bune. odata cu terminarea tratamentului organismul isi revine.

eu n-am auzit de asa sistem de tratament ca mai sus. cel de la noi dureaza 6 luni - un an cu injectie saptamanal si pastile zilnice.

asteptam pe ketanez sa ne dea detalii. daca e ceva nou cu atat mai bine. s-ar putea ca organismul in urma acelui tratament sa-si revina mai greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am raspuns mai repede,nu am avut timp ..! In primul rand nu sunt ipohondru...am fost si la alti medici chiar am fost internat la orl.mi=am facut destule analize ...si toate au iesit bine dar asta a fost acum 2 luni.Sunt sigur ca interferonul sau o revenire a hepatitei cu analize normale e de vine pt simptomele mele.In legatura cu tratamentul practic nu este nou ..este monoterapie,adica fara rivabavirina,cu interferon alfa-2b(Intro-A)standard fara peg,dar din pacate acest regiment de tratament este doar pt cei in faza acuta.Trialul japonez a fost facut pt a demonstra ca atacarea virusului in stadiul acut reduce drastic riscul de cronicizare folosind un atac permanent asupra virusului adica o doza zilnica de ifn pt o perioada de 4 sapt.De obicei in cazul tratamentului normal virusul se opreste din multiplicare cand este atacat de ifn..dar cand efectul ifnului scade el incepe iarasi sa se reproduca,atacandul in prima faza cu viremie mica si continuu virusul practic nu se mai inmulteste si copiile deja existente sunt distruse de sistemul imunitar.Sunt cred 4 sau 5 studii care dovedesc cele spuse in care rata de SVR este de 98%.Sunt si studii care spun ca in cazul formei acute e mai bine o asteptare de 6 luni pentru a vedea daca are loc o eliminare spontana a virusului,dar acest lucru duce la sanse mai mici de raspuns la tratament virusul avand timp sa 'prosteasca'sistemul imunitarExiste mai multe regimente de tratament cu mai multe sapt de tratament ..dar din lipsa de bani nu am facut decat necesarul.In legatura cu pretul nu a fost ceva exorbitant adica o cutie de Intro-a a fost undeva la 900 de lei si eu am avut nevoie de 7 cutii,pe langa asta costurile laterale adica zeci de kg de fructe,hepatorotectoare,bani pe la medici si asa mai departe.Acum psihic sunt destul de bine,dar cel mai mult am supara sincer nodul din gat care apare mai mult seara...sapt viitoare am programare la medic si sper ca totul sa fie bine,m-am uitat cum am putut in gat si e cam rosu deci s-ar putea sa fie o infectie pe motivul sistemului imunitar slabit care se simte ca este asa si probabil deaia ca mai si fumez din cand in cand...nu am putut sa ma las din cauza socului pe care l=am avut ca a fost sincer ..am crezut ca e sfarsitul pt mine si am ceva planuri de viitor ...familie...etc.Sa auzim numai de bine si astept intrebari daca aveti!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu am inteles ce inseamna "trialul japonez" practict ce tip de tratament - alternativ ai facut. Si care au fost rezultatele

Ca doar nu e vorba de interferon.............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×