Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Postpsihoterapie (religie, filozofie, etc.)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- multi cred ca ei sunt corpul lor

...

- eu sunt hainele mele scumpe de marca

Problema apare ca diferitele terapii se adreseaza unor constiinte diferite.

Mi-ai amintit de o veche dilema a mea, daca (ceea ce lumea numeste) pitipoancele/cocalarii au traume sau daca ar avea nevoie de terapie. Cineva care crede ca ea e hainele ei de firma, corpul dat cu creme, bronzat la solar, incaltat cu cizme in culori stridente etc. si care pare ca nu ar avea sentimente si atitudini autentice, ar avea nevoie de terapie daca de exemplu toti baietii ar abuza (sexual) de ea?

De exemplu psihanaliza e pt Supraeu.

Adica abordarea psihanalitica presupune ca problemele oamenilor vin de la eu . supra eu. subconstient etc Si astfel desconsidera/ nu tine cont de restul.

Restul = corpu fizic, mediul.

Eu stiu ca psihanaliza tine cont si de manifestarile psihosomatice ale corpului fizic, de exemplu o trauma care se manifesta printr-o boala de nevindecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-ai amintit de o veche dilema a mea, daca (ceea ce lumea numeste) pitipoancele/cocalarii au traume sau daca ar avea nevoie de terapie. Cineva care crede ca ea e hainele ei de firma, corpul dat cu creme, bronzat la solar, incaltat cu cizme in culori stridente etc. si care pare ca nu ar avea sentimente si atitudini autentice, ar avea nevoie de terapie daca de exemplu toti baietii ar abuza (sexual) de ea?

 

Cum anume sa abuzeze sexual de ea? Sa-i promita un apartament in Monte Carlo contra relatii sexuale si in final sa-i ofere DOAR o masina de 7 mii de euro?

 

Eu stiu ca psihanaliza tine cont si de manifestarile psihosomatice ale corpului fizic, de exemplu o trauma care se manifesta printr-o boala de nevindecat.

 

Nu cunosc prea multa psihanaliza. Randurile de mai sus nu-mi apartin.

 

Cartea lui Ken Wilber - "Fara granite" o puteti descarca de aici

 

http://www.4shared.com/file/209728131/90128f10/KW_-_FG.html

Editat de Steinbrenner
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pe site-ul tau mi se pare ca e printre cele mai folositoare postari.

 

Totusi eu sincer cred ca "Creatorul" reprezinta, chiar si in toate religiile, doar ceva simbolic, mai bine zis ar fi codul moral pe care il urmeaza fiecare(sau pe care ar trebui sa il urmeze) si nu o zeitate.

Nu cred ca daca chiar exista un Creator are vreo treaba cu coduri morale sau alte lucruri ce tin de oameni, parerea mea e ca religiile sunt doar simbolice si ar trebui sa le iei ca atare.

 

In rest mi se par idei bune si conforme cu realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Frica de D-zeu naste intelepciune" e o fraza in vant, daca Parintele e defect, daca nu ai avut un psihoterapeut cinstit, priceput, daca...etc. Vad asta limpede la bunica mea, care spre deosebire de restul familiei, s-a botezat la baptisti, citeste zilnic biblia, insa nu pregeta sa izbeasca cu b

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, si mie mi se pare nedrept sa nu existe rasplata pentru ce ai facut dar multe lucruri pe care o data le credeam sau vroiam sa le cred adevarate s-au dovedit false, neconforme cu realitatea, asa ca prefer sa nu ma iluzionez cu existenta unui Dumnezeu, daca exista e bine, daca nu e tot bine.

 

Oricat de nedrept ar fi, daca asa e lumea asta trebuie sa ne adaptam la ea si sa nu ne facem iluzii desarte.

La fel cum ai zis si tu pe site, maturitatea tine de realitate :blink:.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din imaginea pe care ai postat-o mai sus arata mai degraba a egocentrism. Tu fiind in centrul cercului ca persoana unica in centrul cercului care mai degraba duce cu ganditul la univers stiindu-se ca cercul este simbolul infinitului neavand margini. Si ceilati reprezinta infinitatea de oameni din jurul tau care se invart pe langa tine tu fiind pionul principal si cu constiinta primita de la Dumnezeu care este deasupra ta. Tu esti un cerc in interirul cercului pricipal in care ceilati nu pot ajunge la tine incercand din rasputeri tu dandu-le sfaturi dar neputandu-i ajuta, asa cum sta treaba si in aceasta viata. Doar tu te poti salva, altul nu poate face acest lucru pentru tine. Fiecare se salveaza daca reuseste sa-si aplice acele informatii primite de la tine.

 

Este la modul general si nu despre tine...

 

Mi-am dat si eu cu parerea fiind student la psihologie, inca nu stiu multe despre psihanaliza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din imaginea pe care ai postat-o mai sus arata mai degraba a egocentrism. Tu fiind in centrul cercului ca persoana unica in centrul cercului care mai degraba duce cu ganditul la univers stiindu-se ca cercul este simbolul infinitului neavand margini. Si ceilati reprezinta infinitatea de oameni din jurul tau care se invart pe langa tine tu fiind pionul principal si cu constiinta primita de la Dumnezeu care este deasupra ta. Tu esti un cerc in interirul cercului pricipal in care ceilati nu pot ajunge la tine incercand din rasputeri tu dandu-le sfaturi dar neputandu-i ajuta, asa cum sta treaba si in aceasta viata. Doar tu te poti salva, altul nu poate face acest lucru pentru tine. Fiecare se salveaza daca reuseste sa-si aplice acele informatii primite de la tine.

 

Este la modul general si nu despre tine...

 

Da, se poate interpreta si asa. Poate e valabil ce am spus eu doar in cazul unui Mesia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate sugereaza cineva un model mai bun? mie mi se pare ca e cel mai bun mod de a te raporta la lume, cum altfel te-ai raporta in asa fel incat sa nu intri in jocuri, sa parazitezi, adica sa desconsideri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×