Sari la conținut
Forum Roportal
GeorgeTeck

Sfarsitul lumii mai aproape decat crezi

Postări Recomandate

Cine nu isi va dori sa fie propriul D-zeu in propria lume, generand proprile lumi cu proprile creaturi, putand face de miliarde de ori mai mult decat in realitatea naturala ?!

 

Iti dai seama ca realitatea naturala va semana cu IADUL in fata realitatii virtuale ?! :)

 

cyber sapiens, eu zic ca ai petrecut prea mult timp cochetand cu aceaasta idee.

dar asta nu prea are sa se intample, cu exceptia filmelor sf. pentru ca intotdeauna vor exista oamenii care sa prefere sa traiasca in acest "iad" decat sa nu existe. ce placere ar mai exista atunci. de ce sa-ti doresti sa fi o cutie de circuite si procesoare? oricat de sadic ai fi, tot nu cred ca ti-ai dori asta.

dar fiecare cum crede... eu unul nu cred in sfarsitul lumii din 2012, 2013, 2050,2200, 2 mii nspe. daca ar fi sa vina nu am prea afla noi din timp prea multe detalii.

dar totusi din plictiseala si sa treaca vremea este frumos sa batem campii...ne mai amuzam de cate ne debiteaza mintea :vinsent: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine zici! Cine vrea sa faca sex, doar virtual? ;)

 

Virtual inseamna mai adevarat decat realitatea exterioara de n' ori !!!, deoarece vei putea manipula acea realitate si proprile simturi (v. Matrix) :blink:

 

 

cyber sapiens, eu zic ca ai petrecut prea mult timp cochetand cu aceaasta idee.

dar asta nu prea are sa se intample, cu exceptia filmelor sf. pentru ca intotdeauna vor exista oamenii care sa prefere sa traiasca in acest "iad" decat sa nu existe. ce placere ar mai exista atunci. de ce sa-ti doresti sa fi o cutie de circuite si procesoare? oricat de sadic ai fi, tot nu cred ca ti-ai dori asta.:drunk: ;)

 

Ba sa stii ca am inteles aceste lucruri de curand, abia de vreo cateva saptamani, maxim cateva luni de zile.

 

Adica daca esti un D-zeu omniprezent si omnipotent, atunci inseamna ca nu mai existi ?! :cheer:

 

Adica daca ai toate placerile la puterea "n"x, aceasta inseamna ca nu mai exista placere ?! :band:

 

De ce sa-ti doresti sa fi "o cutie de circuite si procesoare?" cand poti ramane " piece of shiet" ?! ;)

 

... adica mai bine sa fi bacterie decat sa fi zeu ?! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Virtual inseamna mai adevarat decat realitatea exterioara de n' ori !!!, deoarece vei putea manipula acea realitate si proprile simturi (v. Matrix) :blink:

 

 

 

 

Ba sa stii ca am inteles aceste lucruri de curand, abia de vreo cateva saptamani, maxim cateva luni de zile.

 

Adica daca esti un D-zeu omniprezent si omnipotent, atunci inseamna ca nu mai existi ?! :cheer:

 

Adica daca ai toate placerile la puterea "n"x, aceasta inseamna ca nu mai exista placere ?! :drunk:

 

De ce sa-ti doresti sa fi "o cutie de circuite si procesoare?" cand poti ramane " piece of shiet" ?! :band:

 

... adica mai bine sa fi bacterie decat sa fi zeu ?! ;)

Aici ai o problema: cum mai interactioneaz realitatea ta, odata ce e exclusiv produsa de tine, cu realitatile celorlalti si cu realitatea nevirtuala, care continua sa existe? Aleatoriul si diversitatea dispar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SFARSITUL UMANITATII asa cum am cunoscut-o de cca. 2 mil de ani este intr-adevar extrem de aproape si este strain de orice idee vehiculata astazi in mass-media.

 

Va veni candva in intervalul 2030-2050-2075 si va fi total, nu va scapa nimeni, deoarece el va fi considerat un salt firesc inainte pe calea evolutiei umane.

 

... sa nu va mai tin in suspans, iata la ce ma refer: umanitatea in urmatoarele decenii se va confrunta cu probleme vechi dar si cu provocari noi, asa ca nu va reusi sa faca ceva spectaculos la nivel de exterioritate, astfel ca treptat se va concentra cu preponderenta pe dezvoltarea retellelor informatice si a computerelor cuantice, respectiv interfetele neuronale, ca in final corpul uman sa sufere o atrofiere considerabila si va fi de dorit trecerea completa in forma digitalizata, renuntandu-se la corpul organic si la creierul organic.

 

In realitatea virtuala, orice va fi posibil, cladindu-se o societate perfecta, un rai total in aceasta lume.

Interactiunea cu realitatea exterioara va fi extrem de firava si neconsistenta, astfel incat planeta va fi cedata complet mediului salbatic.

 

Am uitat sa va spun ca acestea se vor intampla datorita evolutiei firesti urmate astazi de societatea umana si a faptului ca este simpla, rapida si nu costa mai nimic " o fotograma poate bucura milioane de oameni si totusi ea nu se consuma, ... internetul ofera aproape totul si este gratuit totusi si nici el nu se consuma, ci persista sub aceleasi imagini in milioane de monitoare si telefoane ... omniprezenta". :cheer:

Si daca se opreste curentul....? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici ai o problema: cum mai interactioneaz realitatea ta, odata ce e exclusiv produsa de tine, cu realitatile celorlalti si cu realitatea nevirtuala, care continua sa existe? Aleatoriul si diversitatea dispar.

Poti interactiona daca eu comercializez copii in reteaua comuna, altfel numai daca dau "share" insa putin probabil.

Realitatile nu prea comunica intre ele decat pri filtru, adica securizat, cum se intampla cu baza de date a CIA-FBI, adica ei au acces la NET, dar tu nu ai acces la baza lor de date.

 

Contactul cu realitatea exterioara se va face prin "operatori" un fel de mini-nave automate aflate la serviciul cui plateste si te pot muta ca unitate oriunde, poti avea avatari permanenti ori temporari in aceasta si in plus vei primi date despre realitatea exterioara in mod intermediat de la releele senzoriale proprii ori de la reteaua totala.

 

Aleatoriul si diversitatea vor fi generate de propria unitate de procesare, adica mereu vom calatori virtual in lumi noi si vom intalni situatii noi.

 

Si daca se opreste curentul....? :doh:

 

Este imposibil, se lucreaza cu curenti de mica intensitate similari celor de baterie ori din celulele foto-solare de tipul celor de la calculatoarele de buzunar, desi o baterie ne-ar tine un timp indefinit de lung, de aceea vorbim de computere cuantice ce lucreaza pe baze fotonice si nu electronice, iar ca marime vorbim de nivelul microscopic.

 

-baterii de rezerva, baterii beta-voltaice, piezoelectricitate, celule foto-voltaice, termo-voltaice, electricitate statica, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Umanitatea aceea care se va apropia de un anumit sfirsit, e cu mult mai umana decit ne inchipuim noi. De fapt va fi altfel. Nu tehnicizata, cibernetizata. Toate cuceririle tehnicii sint ptr a putea trece peste....noroi. Atit. Nu scop in sine.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a venit nici pe 11.11.11.. so.. mai bagam o fisa, poate la anu'.

topic inchis, despre zi end av za world se mai vorbeste pe alte topice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×