Sari la conținut
Forum Roportal
Wahaha

Constipatia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In general constipatia apare cand nu ai un aport suficient de fibre (prea multa carne, paste, dulciuri).

 

Pentru constipatie recomand fulgi de ovaz inmuiati in apa. Sunt ieftini si foarte eficienti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste pastile bune Herbolax, numai din plante sau Laxen de la Dacia Plant :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, poate ca multi dintre voi stiu povestea mea de la aria "Necazuri in dragoste". Am terminat o relatie de 7 ani, m-am mutat cu catel cu purcel in Viena si de 2 saptamani am "vizitat" toaleta doar de 3 ori. Medicamentele gen Dulcolax nu ma mai ajuta suficient, ceaiurile nici atat. Sant constienta ca mi-am dat organismul peste cap pe sistem nervos. Chiar daca vreau eu sa cred ca a trecut si este totul ok, subconstientul meu stie ca nu e asa. As vrea un sfat ceva, poate stiti vreun sfat din batrani care sa ma ajute si pe mine sa "vizitez" toaleta macar o data la 2 zile..Am fost la medic, insa tratamentul primit nu m-a ajutat de nici o culoare. Mi-a spus ca este totul in mintea mea. De balonari nu mai vorbesc. Ca sa fie totul perfect mi s-a activat si zona zooster.

Sper sa primesc un sfat ceva, practic nu stiu ce sa mai incerc..

O seara cat mai placuta tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In EUropa nu se gaseste in alimentari suc din prune uscate??? ca sa numai zic ca in Statele Unite sint pline rafturile de acest suc in containere de plastic de 2 litri si de pruni uscate in diferite ambalaje. Se poate obtine si din pruni uscati un suc foarte bun daca se pun la fiert sau doar sta in apa!!! se maninca si prunii. Un pahar de suc este de mare ajutor in aceste cazuri si nu este medicament ci foarte placut la gust. Mie-mi place desi n-am nevoie sa ma ajute!!! insa o salata de rosii cu mult ulei, usturoi pisat si ceapa ajuta la fel. O supa de pui mai grasa si se bea doar zeama fara pastini sau altceva in ea daca nu este caz medical la fel este binevenit. De mancat mere si alte fructe crude, yaurt alb natur grecesc sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista niste ceaiuri chinezesti pe care dupa ce le bei, iti plangi in pumn pe toaleta, dar te desfunda de numa numa.

 

In rest ai incercat cu cereale integrale sau alte produse care contin fibra ? Salata verde si in general verdeata ajuta. Suc de prune precum spuneau fetele mai sus.

Incearca sa elimini pentru o perioada toate alimentele despre care se stie ca constipa de fel.

 

Dar cel mai mult recomand ceaiurile alea speciale, dar nu pentru lunga durata. Sunt foarte puternice si te pot lasa dehidratata su subnutrita.

Pe lunga durata recomand sucul de prune. Face minuni. Deasemenea Psyliuim Fiber (in forma de tablete) sau alte tipuri de fibra solubila care se dizolva in orice lichid si nu are gust care sa schimbe gustul lichidului.

 

Aici sunt doua exemple de produse care se gasesc unde locuiesc eu, dar ma gandesc ca trebuie sa existe ceva asemanator si acolo. Primele sunt tabletele iar ultimele doua, fibra solubila.

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh nasoala treaba. Ia vezi de cauta o farmacie naturista prin zona si vezi ce au pentru constipatie. Is bune chestiile enumerate de fete, trebuie sa faci ceva ca sa rezolvi pb. Incearca cu multe fibre, iaurturi, cereale, seminte si ulei de in ... In tara iti recomandam si zeama de varza :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu stiam de prune uscate, pana acum am incercat tot ce se putea, mai putin prunele. Ceaiul chinezesc nu ma mai ajuta deloc. Am ajuns la stadiul in care nici macare dulcolaxul nu isi mai face efectul..E posibil sa fie si psihicul meu, oarecum sant daramata dupa toate schimbarile din viata mea.

O zi cat mai frumoasa tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la stadiul in care nici macare dulcolaxul nu isi mai face efectul..E posibil sa fie si psihicul meu, oarecum sant daramata dupa toate schimbarile din viata mea.

O zi cat mai frumoasa tuturor!

Daca ai ajuns la stadiul asta, inseamna ca ai luat laxativul asta atat de mult si pe o perioada atat de indelungata incat ti sa obisnuit corpul cu doza pe care o luai si acum nu mai reactioneaza la aceiasi doza. Ii trebuie cantitati mai mai. Si cu laxativele in forma de pastile, se poate intampla exact acelasi lucru ca cu orice pastile. Organismul dezvolta toleranta si medicamentul nu-si mai face efectul.

Deasemenea daca prganismul tau este foarte obisnuit cu laxative artificiale, e posibil ca in momentul in care nu le mai iei, miscarile tale intestinale, ca sa le zic asa, sa incetineasca asa de mult incat vei fi mereu constipata. De ce ? Pentru ca corpul ti s-a obisnuit sa fie stimulat artificial ca sa mearga la toaleta. Cand stimularea inceteaza, va inceta si procesul de contractare a interstinului gros pentru a elimina materia fecala.

Sunt cazuri de oameni care au abuzat asa de mult de laxative, incat nu mai pot merge la toaleta fara le ia si au nevoie de doze din ce in ce mai mari.

 

Eu zic sa mergi la un medic, daca totusi nu merge absolut nici o metoda de eliminare.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie si psihicul meu, oarecum sant daramata dupa toate schimbarile din viata mea.

 

Nu cred ce ai scris aici. Ai folosit droguri de relaxare??? in acele cazuri apare o constipatie iesit din comun cand iese din tine ceva ... aproape de clei, infunda tevile din baie, mi-a spus unu care desfunda toalete. Anumite medicamente au aceleas efecte secundare.

Dar un pic de plimbare in aer liber n-ai incercat??? Emigrarea este cea mai grea forma de schimbare de viata, tu de ce ai avut parte??? divort, moarte in familie, crima, razboi, ... te-au vandut pe piata de scalvi???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constipatia, din cate am citit (si m-am interesat pt un prieten in varsta) poate avea cauze multitple: aport insuficient de apa si fibre, stres & anxietate, tulburari de motilitate intestinala, lipsa exercitiului fizic, POZITIA DEFECTUOASA pe toaleta (f. interesant..) si alte cateva.

 

Eu am luat Colon Help pentru cineva care deja baga ceai de senna ca sa iasa afara (ceea ce nu e ok pt ca irita colonul si forteaza peristaltismul intestinal, nerezolvand problema de fond ba chiar agravand-o). I s-au dezumflat dupa cura si piciaorele, a ramas cu obiceiul foarte bun de a bea apa ca lumea in fiecare zi si credeti-ma ca veneau vecinii sa ii spuna ce bine arata, ca a si slabit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×