Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Diferenta intre Dragoste si Iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea sau indragostirea mai precis este un sentiment ce apare asemeni unei flacari si se stinge la fel de repede.

 

Iubirea este ceva ce ce construieste in timp si apare dupa ce trece dragostea, indragostirea.

 

 

Care sunt diferentele intre cele doua si cum le putem deosebi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica o stare euforica

 

off-topic

nu sti ce am azi, dar am chef de glume :spiteful: you're out of the box little man... ma uitam la avatul tau, scuze :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragostea fata de patrie este o flacara numai?

se si stinge pe deasupra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant subiectul propus. Este o intrebare la care multi nu stiu sa dea un raspuns. Nu stiu pentru ca nu vad o diferenta evidenta intre cele doua notiuni.

 

Daca ar fi sa ne luam dupa definitiile din dex, am avea:

 

DR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca dragostea si iubirea nu sunt acelasi lucru?

 

Eu credeam ca sunt doua cuvinte sinonime care exprima acelasi sentiment pe cand indragosteala este cea care defineste pasiunea aceea de inceput,flacara care dupa faza initiala ori se stinge cu totul ori se transforma in dragoste/iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dragostea fata de patrie este o flacara numai?

se si stinge pe deasupra?

 

asta nu se numeste dragoste :spiteful: ci loialitate, devotament, obligatie sau cum vrei tu sa ii spui. Am fost inavatati de mici sa se simtim obligati sa avem grija de diverse lucruri din viata noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea este un sentiment ce apare asemeni unei flacari si se stinge la fel de repede.

 

Iubirea este ceva ce ce construieste in timp si apare dupa ce trece dragostea, indragostirea.

 

 

Care sunt diferentele intre cele doua si cum le putem deosebi?

 

 

Inca nu reusesc sa fac distinctia asta...eu de cate ori m am indragostit a fost la fel, dar la fel, nu cred in distinctia asta si n am sa cred niciodata.... si nici nu cred ca indragostirea trece vreodata....pentru ca atunci cand se aliniaza planetele, nu trece niciodata, doar se sublimeaza, nu mai e atat de carnala, e mai suava, mai delicata....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×