Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Puterea de a spune NU

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Teama de a nu fi acceptati, teama de critici - au crescut in medii in care le-a fost strivita personalitatea, au cautat afectiune, acceptare si nu au primit-o, asa ca sunt in stare sa suporte aproape orice numai sa fie acceptati.

Ca sa spui nu trebuie sa fii capabil sa te infrangi pe tine insuti. Exista un eu rational si un eu emotional. Cel emotional trebuie infrant ca sa poti spune nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care gasesc dificila folosirea termenului "nu".

 

Poate ca nu este foarte important acest "nu" ...dar nu pot refuza, iar daca refuza apar sentimente de vina sau remuscare. De ce sa ne culpabilizam pentru asta?

 

Voi cum procedati pentru a spune "nu" ? Care este modul in care refuzati fara sa simtiti astfel de sentimente de vina?

 

Care este motivul pentru care unele persoane au dificultati in a refuza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este diplomatic, dar este sanatos sa refuzi :spiteful:

 

cum refuzi politicos, dar in asa fel incat sa nu te frustrezi nici tu?

 

nu-i prea diplomatic sa spui "nu"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista un eu rational si un eu emotional. Cel emotional trebuie infrant ca sa poti spune nu.

 

hi hi nu trebuie mai "infrant" ci trebuie crescut, daca il infringi ajungi un robot.

 

@ buleala

 

sa inteleg ca tu nu refuzi niciodata? nu este necesar sa refuzi prin nu :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt o persoana directa si sincera.

Decat sa-l amagesti mai bine ii spui din start ca nu se poate.

Am refuzat multi/multe cu toate ca relatiile dintre noi s-au stricat.

 

Tin minte ca eram pe banca si venise o fata sa-mi ceara telefonul pentru a suna pe cineva. I-am zis direct ca nu se poate acest lucru si mi-a reprosat ca sunt fitzos :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa inteleg ca tu nu refuzi niciodata? nu este necesar sa refuzi prin nu :spiteful:

foarte rar refuz-si nu o fac categoric;eschivez.

is prostul de serviciu la categoria asta-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hi hi nu trebuie mai "infrant" ci trebuie crescut, daca il infringi ajungi un robot.

Daca parintii nu i-au permis omului sa isi creasca acel eu, strainii cu atat mai putin nu-i vor permite. Pana creste trece prin dureri severe si poate usor sa isi piarda inclusiv viata, bine e sa fie oricand in stare sa il infranga, si sa il creasca in mediu prielnic - in grupul de prieteni adevarati, in cadrul unei relatii amoroase, adica alaturi de persoane care nu se vor folosi de aceasta inaptitudine pentru a-l exploata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tin minte ca eram pe banca si venise o fata sa-mi ceara telefonul pentru a suna pe cineva. I-am zis direct ca nu se poate acest lucru si mi-a reprosat ca sunt fitzos :spiteful:

...

la faze de genul asta(lucruri materiale) nu prea zic eu nu..

la alte chestiuni is prea capos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×