Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Sfaturi,va rog!

Postări Recomandate

Am nevoie de parerile voastre!Am un cumnat foarte dificil si violent,cu care am inceput sa am probleme.Sa fiu mai explicita!Sotul meu are un frate mai mare,care este foarte violent.E cunoscut in localitatea in care locuieste pentru asta,toata lumea ii stie de frica.De mic a fost rasfatat si capricios.De fapt ,foarte rasfatat,deoarece mama lui -soacra mea-i-a pus,ca si pana in prezent ,totul pe tava,indiferent de comportamentul lui.La un moment dat a intrat intr-un anturaj rau,care lui i-a asigurat insa anumite avantaje materiale,facand fel si fel de afaceri ilegale,inclusiv ocupandu-se de prostitutie(ca proxenet).Comportamentul lui fata de familie s-a inrautatit tot mai mult,mult timp nevorbind cu tatal lui,iar mamei lui aratandu-i o lipsa de respect extraordinara.Niciodata nu am auzit pe cineva sa vorbeasca atat de urat unei mame.Ba chiar ,la un moment dat,in urma unei certe,a lovit-o atat de tare,incat biata femeie mult timp nu si-a putut folosi proteza dentara(ii sparsese buza).Sa va mai spun?A avut un bunic bolnav de Alzheimer,care din cauza boliii ,in ultimul timp se comporta mai ciudat.Intr-o buna zi la lovit atat de tare,incat l-a umplut de sange(mi-a povestit sotia lui).Chiar si eu am asistat la o criza de nervi de a lui,cand spumegand de furie,i-a adresat amenintari groaznice batranului.Sa va mai soun ca batranul tremura tot de frica(in mod vizibil) si ma intreba pe mine:"Spuneti-mi unde sa ma duc ,ca sa scap de ei?"?Nu stiu cum de am avut indrazneala atunci sa ii intreb revoltata,cu lacrimi in ochi(pe cumnatul si pe soacra mea,care si ea tipa la batran-tatal ei fiind),cum de se pot purta asa cu o persoana lipsita de aparare.Cumnatul meu m-a evitat atunci,fara sa imi dea nici o replica.Desi imi erau cunoscute(din auzite) violenta si agresivitatea lui,am mai indraznit o data sa ridic tonul la el(involuntar),intr-o alta discutie.Nici atunci nu l-am "starnit".La un moment dat,a explodat in timpul unei discutii obisnuite,atribuindu-mi cuvinte pe care eu nu le-am spus.Sau pe care nu le-am sous in contextul creat de el.Sa zicem ca a fost o neintelegere,creata de el.Mi-a vorbit foarte urat si amenintator!Repeta obsesiv sa tac ca sa nu imi "f--a" una.Sau ceva de genul:"Cand eu vorbesc,tu taci si asculti!".Ca pe el nu il pacalesc cum l-am pacalit pe sotul meu...Si altele de genul,pe care acum nu mi le mai amintesc...La inceput am fost pur si simplu surprinsa.De la o chestie de nimic sa iasa ditamai scandalul.Ma asteptam la o "corectie pedagogica" din partea lui,pentru ca ii place sa controleze toata familia-sim pe toti in general-insa nu de la o chestie atat de marunta.In timpul discutiei cu el,sotul meu conducea,si imi era teama ca de nervi o sa intre cu masina intr-un stalp.Ajunsi la destinatie,cumnatul meu a coborat din masina si s-a dus direct acasa cu un taxi.Poziti sotului meu fata de toate astea?Il considera o persoana bolnava mintal.spune ca din cauza ca a avut doua operatii la cap,in urma a doua accidente de masina cand era mic.Si ca nici armata nu a facut-o din cauza ca nu e normal psihic.Sotul meu e distant cu fratele lui,caruia ii reproseaza multe lucruri,inclusiv acela ca niciodata nu face ceea ce este de bun simt,ci numai contrariul.

 

Intrebarea mea...Nu prea m-am lovit de astfel de oameni ,slava Domnului!Cum credeti ca ar trebui sa se poarte cineva in situatia asta cu un om ca si cumnatul meu?Am uitat sa spun ca dupa toata istoria asta,el se purta ca si cum nu s-ar fi ntamplat nimic.Ba chiar,in momentul despartirii(locuim in zone diferite,inca o data,slava Domnului) a venit si m-a pupat pe obraz,in semn de despartire.Sigur,unii vor spune ca e bine sa il evitam,insa e fratele sotului meu.Nu vreau sa rupa legatura,dincolo de discutii,se iubesc totusi-stiu sigur.Insa nici nu pot accepta sa mi se puna in carca lucruri pe care nu le-am afirmat sau nu le-am facut...Voi cum vedeti situatia si ce ati face in locul meu? :spiteful:

Editat de lllucci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu... ai putea sa il provoci si apoi sa chemi jandarmii, macar si-o ia in freza un pic. Dar scapa daca are bani ca justitia nu functioneaza si tot pe capul tau vine sa-ti dea omorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fugiti acum, cat mai aveti picioare ... si cap. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dacă e proxenet, denunţă-l la poliţie

scapi de el pt o perioadă mai lungă dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sfaturi ar putea sa-ti dea cineva?

 

Doar sa-l evitati pe cat posibil...pt ca voi puteti.

In rest, nasol de aia care ii stau aproape si n-au incotro...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×