Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

10.000 Euro de la stat pt afacerile tinerilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebarea mea se adreseaza clar celor care stiu despre ce e vorba.

Cei care vor sa faca o afacere gen bar oare se includ printre conditiile statului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele care au pana la 35 de ani si care nu au detinut niciodata o firma sau actiuni intr-o alta firma si care vor sa debuteze in afaceri vor primi garantii de stat pentru a obtine credite si ajutoare de stat nerambursabile in valoare de maximum 10.000 de euro

 

Andreea Paul (Vass), consilier al primului-ministru spune ca firma care urmeaza sa se infiinteze trebuie sa aiba un asociat unic sau cel mult cinci asociati, toti debutanti in afaceri.

 

"Facilitatile propuse de ordonanta de urgenta implica un ajutor financiar nerambursabil de maximum 30% din valoarea proiectului, dar nu mai mult de 10.000 de euro. Pentru restul de bani necesari exista doua optiuni: fie vine cu resurse proprii, fie are nevoie de un credit bancar. Pentru a facilita accesul, statul va garanta maxim 80% din valoarea creditului, dar nu mai mult de 80.000 de euro."

 

De asemenea, debutantii vor fi scutiti si de la plata taxelor pentru operatiuni efectuate de ONRC, respectiv 200 de lei. O alta facilitate o constituie scutirea de la plata CAS-ului datorat de angajator pentru maximum patru salariati.

 

"Pentru a obtine aceste facilitati, tanarul debutant are cateva obligatii: proiectul de investitii sa fie bancabil, sa angajeze minimum doi salariati, sa reinvesteasca cel putin 50% din profitul obtinut si sa depuna semestrial un raport de progres la Agentia pentru Implementarea Proiectelor si Programelor pentru IMM-uri (ANIPPIMM), autoritate care se afla in subordinea Ministerului Economie si care care va asigura managementul si implementarea proiectului", spune consilierul primului-ministru.

 

Prioritare la finantare vor fi proiectele care vizeaza activitati productive si sunt excluse afacerile gen intermedieri financiare, consultanta, jocuri de noroc.

 

- www.manager.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Persoanele care au pana la 35 de ani si care nu au detinut niciodata o firma sau actiuni intr-o alta firma si care vor sa debuteze in afaceri vor primi garantii de stat pentru a obtine credite si ajutoare de stat nerambursabile in valoare de maximum 10.000 de euro

 

Andreea Paul (Vass), consilier al primului-ministru spune ca firma care urmeaza sa se infiinteze trebuie sa aiba un asociat unic sau cel mult cinci asociati, toti debutanti in afaceri.

 

"Facilitatile propuse de ordonanta de urgenta implica un ajutor financiar nerambursabil de maximum 30% din valoarea proiectului, dar nu mai mult de 10.000 de euro. Pentru restul de bani necesari exista doua optiuni: fie vine cu resurse proprii, fie are nevoie de un credit bancar. Pentru a facilita accesul, statul va garanta maxim 80% din valoarea creditului, dar nu mai mult de 80.000 de euro."

- www.manager.ro

 

A aparut vreo lege in sensul asta? N-am auzit pana acum. :spiteful:

 

Si nu prea am inteles daca statul chiar da ceva bani (aia 30%) sau doar garantii pentru credit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cati tineri care chiar ar avea nevoie de acest sprijin vor beneficia de el... Cred ca mi-ar ajunge degetele de la o mana sa-i numar :spiteful: in rest, ca in Romania, pile, relatii, spagi :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi suna un pic populist propunerea. ma intreb de unde ar aveea guvernul bani sa dea asa ajutoare cand a taiat drastic salarille si pensiile (tocmai din lipsa de bani) ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ah, am uitat să zic că sunt 100 de locuri, adică un fond de impulsionare a tinerilor afacerişti de 1 milion euro

aşa am auzit

 

deci şi dacă se aprobă, sunt deja ocupate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curios cati tineri care chiar ar avea nevoie de acest sprijin vor beneficia de el... Cred ca mi-ar ajunge degetele de la o mana sa-i numar :spiteful: in rest, ca in Romania, pile, relatii, spagi :jester:

 

Eu as fi curios daca le cere cineva vreun plan de afaceri. Ca nu-i totuna sa arunci 10.000 de euro fara efect si a ajuta la punerea pe picioare a unei afaceri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Night, tu ai găsit 200 de locuri

eu auzisem doar de 100

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×