Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Dezvoltarea armonioasa la copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca un copil sa se dezvolte armonios psihic este important sa stii ce mesaje sa ii transmiti.

 

In general mesajele negative, cele sub forma de repros au scopul de a-i limita capacitatea de actiune si de a-l fixa intr-un anumit comportament.

 

Sa luam urmatorul exemplu: copilul are 10 ani si scrie prima lui capodopera, nu este prea reusita, dar trebuie sa il sustii pentru ca scrie in continuare. Orice tip de initiativa, atata timp cat nu este una care sa actioneze in deficitul sau, trebuie sustinuta. "Mda... dar nu ai rima, nu ai scris prea multe epitete" este o replica ce ar demoraliza multe persoane mai ales un copil ce vine entuziasmat sa iti prezinte ce a facut el.

 

Formulari benefice:

 

Imi place, ia sa vedem ce mai scrii?

 

Poate scriem impreuna ceva...

 

 

Este benefic pentru el sa aiba reguli clare si bine stabilite. Daca tu, ca parinte, nu esti constant in reguli, decizii atunci nu te astepta ca fiul sau fiica ta sa le respecte.

 

Un copil care se simte subapreciat va dezvolta complexe legate de: increderea in sine, puterea de exprimare, se va sabota singur in ceea ce face.

Ca adult va fi destul de afectat de replicile negative primite si nu va sti sa le faca fata, va deveni fie agresiv fie se va inchide in sine si va inceta sa comunice cu tine.

 

Ce fel se situatii ati intalnit pana acum si cum considerati ca ar fi trebuit sa fie rezolvate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, copiii au nevoie de sustinere. Sa-i incurajezi chiar si atunci cand lucrurile nu ies asa cum ti-ai fi dorit. Faptul ca a incercat e mare lucru si nu trebuie descurajat de la primul esec.

 

Am deschis si eu, la un moment dat, un topic in care discutam despre modul in care un parinte ar trebui sa i se adreseze copilului...

 

Sunt prea multi cei care nu inteleg ca a-i spune, chiar si in gluma uneori, ca e un ratat i se lipeste foarte adanc in subconstient si poate avea urmari destul de neplacute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am remarcat topil tau, dar am zis sa dau o alta culoare problemei poate asa oamenii vor intelege mai bine cum influenteaza copii si de ce.

 

Dar se pare ca nu este prea intelesa probleme si chiar este una importanta careia ar trebui sa i se acorde mai multa atentie.

In fine probabil ca voi da niste indicii despre o buna educare a copiilor.

 

Like: Evita sa folosesti "NU" este un cuvant care incita. In primul rand creirul uman nu prea percepe negatia dintr-un ordin si in al doilea rand este tentanta ideea de a face ceva interzis.

 

Creierul uman intelege in loc de "NU pune mana pe usa de la soba!" "pune mana pe usa de la soba"

 

toti ne dorim sa incalcam regulile si nu neaprat pt ca e interesant ci pentru ca, asa cum am spus, universul nu lasa intelege conditionarea de tip "NU"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde de adult. De educatia lui, sau mai bine zis "auto-educatie".

Daca ajungi sa intelegi ca nu se intampla nimic, nu cade cerul, daca nu faci tu ceva anume.. atunci interdictia respectiva isi pierde rostul. Nu crezi?

Editat de _Tudor_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu cat iti doresti mai mult sa nu fac ceva cu atat eu imi doresc mai mult sa o fac cu atat mai mult un copil a carui curiozitate este foarte mare si care isi pune intrebarea "de ce nu am voie? ""hai sa aflu"

Pe de alta parte, daca stai sa ii explici de ce nu e bine sa faca acel lucru, poti avea rezultate. E drept ca uneori nu invatam decat din propria experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, parca cu cat le zici mai mult sa nu faca ceva, se infig in prima chestie. :soc:

 

pai asta se intampla si noi, la adulti, nu?

 

cu cat iti doresti mai mult sa nu fac ceva cu atat eu imi doresc mai mult sa o fac cu atat mai mult un copil a carui curiozitate este foarte mare si care isi pune intrebarea "de ce nu am voie? ""hai sa aflu"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca depinde de adult. De educatia lui, sau mai bine zis "auto-educatie".

Daca ajungi sa intelegi ca nu se intampla nimic, nu cade cerul, daca nu faci tu ceva anume.. atunci interdictia respectiva isi pierde rostul. Nu crezi?

 

m-ai pierdut putin... vrei sa reformulezi, te rog :soc:

 

adica din ce cauza isi pierde rostul? din cauza faptului ca tu faci ceva care sa modifice termenii pedepsei de ex?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa spun urmatorul lucru: de mic m-am educat sa nu ma las prins in jocul asta. Daca cineva mi-a zis ca nu am voie sa fac ceva si eu nu am considerat cu adevarat util pentru mine, am lasat-o balta.

Tot asa procedez si acum, nu raspund foarte usor provocarilor, mai ales daca sunt stupide. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

acum am inteles :soc:

eu ma refeream mai ales la partea in care tu copil fiind, sub minunata varsta de 10 ani nu discerni prea bine, ce sa mai vorbim de o varsta precum cea de 5 ani. Intelegi la ce ma refer, nu?

 

deja dupa 12 ani incepi sa devii ceva mai liber in decizii si incepi sa iti asumi mai multe responsabilitati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×