Sari la conținut
Forum Roportal
Valencia81

Probleme mari in viata mea !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Simt ca sunt la o rascruce de drumuri si nu stiu in ce directie s-o iau !!! Niciodata in viata mea nu mi-a fost mai greu ca acum sa iau o decizie.

Sa incep povestea mea. In 2001, pe cand eram studenta, am cunoscut un tip -primul barbat din viata mea - cu care m-am si casatorit 4 ani mai tarziu. Pana la casatorie am mai avut noi ceva discutii, dar dupa nunta lucrurile s-au inrautatit, in sensul ca eu nu aveam nici o putere de decizie ,nici un cuvant de spus; cu banii de la nunta si-a infiintat o firma impreuna cu un fost coleg de liceu, desi eu n-am fost de acord. Incepand cu primul an de casnicie a inceput sa ma plesneasca, sa sparga lucruri prin casa, sa ma jigneasca in fata prietenilor, chiar si in fata parintilor mei ,care au hotarat sa nu se amestece. M-am tot gandit sa divortez, dar ai mei nu m-au sustinut, si nu am vrut nici sa-i supar ,fiind ambii bolnavi. Taica-meu s-a imbolnavit de cancer si chiar asta mai lipsea in familia noastra. Pt ei divortul e ceva de neconceput, ceva de genul rau cu rau, da mai rau fara rau. Vreun an de zile nu m-am mai gandit la mine, m-am dedicat intru totul ingrijirii tatalui meu, care e bine acum, multumita lui Dumnezeu. Nu pot zice nimic, m-a sprijinit sotul meu in acele momente crunte. In primii 3 ani de dupa nunta am locuit la parintii mei, dar eram mai tot timpul singura ,sotul meu fiind plecat in delegatii. Pe urma am primit o mostenire de la ai mei :un apartament si o masina, bineinteles pe numele amandurora, ca altfel n-au fost de acord. Ne-am mutat singuri si casnicia a mers din ce in ce mai rau. Scandaluri, amenintari, santaje, usi sparte, pereti sparti, injuraturi de tot felul de ambele parti....si tot tacamul. Eu fiind si bugetara, m-am simtit mereu dependenta financiar de el, si el parca a amplificat sentimentul asta prin faptul ca-mi dadea cu portia bani, nu aveam acces la cardul lui de salariu. Desi sta in casa platita de parintii mei, ma face sa ma simt o intretinuta, ceea ce mi-a reprosat de multe ori. Si acum, cireasa de pe tort sau mai bine zis bomba: anul trecut, un urma unor tachinari de-ale mele, mi-a marturisit ca inainte de casnicie si putin dupa avea viciul desfranarii, adica in delegatiile alea nesfarsite, cd eu stateam acasa la ai mei si numaram zilele si orele pana sa vina el, el oprea prin parcari si isi satisfacea nevoile cu prostituate. Cd am auzit si asta ,parca a cazut cerul peste mine; am fost f hotarata pe moment sa divortez, dar apoi am zis ca o sa stau asa cu el pana imi voi gasi pe altcineva, ca asa imi va fi mai usor peste drama unui divort. Am tot iesit cu colegele mele, mi-au fost prezentati cativa barbati, dar nici gand sa-mi placa vreunul. Acum 8 luni am intrat pe un site de socializare si am cunoscut un tip interesant, ambitios, istet, parolist, ardelean de-al meu, dar asistent medical in Italia. Anul acesta a venit de 3 ori pt mine in tara si tot asteapta si el sa iau o decizie, pt ca vrea ceva serios cu mine. Vorbim ore in sir pe skype, aproape zilnic. Imi place foarte mult cum gandeste, si chiar reuseste de fiecare data sa ma binedispuna. Imi face f bine sa discut cu el, a creeat chiar o dependenta. Nu pot zice ca are un aspect fizic care ma da pe spate, dar nu-i nici de aruncat. Acum colac peste pupaza, mai am si probleme de sanatate ; daca nu incep sa concep un copil cat de curand, am toate sansele sa nu mai pot face asta niciodata; din cauza unor fibroame care cresc de la luna la luna. De un lucru sunt sigura: vreau sa am cel putin un copil, sa fiu realizata macar ca mama. DAR CU CINE SA_L FAC ???????!!!!!!! Cu sotul meu, care mai tot timpul e absent, fiind obsedat de munca si poate inca si de altele sau cu tipul asta din Italia, care e dispus oricand si zice ca ma iubeste, dar pe care l-am cunoscut pe net.......nu stiu ce sa ma fac, imi ticaie ceasul. Trebuie sa iau o decizie cat de repede, mai ales ca si el a primit o oferta f buna de lucru la o clinica privata din Brasov, unde locuiesc eu. Daca ma hotarasc sa divortez si sa incep o viata noua cu el, lasa totul in Italia si vine sa se stabileasca definitiv in Bv. Vestea ofertei de job a venit pe neasteptate, oare sa fie si asta un semn de la D-zeu? Sunt disperata, mi-e frica de ce ma asteapta, nu stiu ce ar fi mai bine pt mine. Amandoi imi zic ca ma iubesc si ca vor sa-mi faca un copil, dar sa duc iar o viata de singuratate in doi cu sotul meu nu mai vreau. Mi-e frica si cu celalalt sa o iau de la capat, desi pare un tip ok si hotarat. Va rog dati-va si voi cu parerea !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. eu una nu te inteleg ce justificare ai sa mai stai langa asemenea specimen

 

2. faza cu copilu....parerea mea e sa renunti la idee si sa-ti vezi de sanatate. presupun ca stii ca, daca sunt lasate si neglijate, fibroanele cela pot distruge definitiv aparatu genital.

 

 

de ce nu te duci la nenea din italia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Ca sa faci un copil, nici macar nu ai nevoie de un barbat. Te duci frumos la o banca de sperma si alegi singura materialul brut.

 

2. De la cel din Italia, ce vrei, de fapt? Daca nu vezi nici un viitor alaturi de el, reda-i libertatea.

 

Cum o sa fie cu un alt barbat, nu o sa stii pana nu incerci. Indiferent cum l-ai cunoscut, traitul zi de zi alaturi de acel om isi va spune cuvantul.

 

Cand iti vei asuma viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai de ales:

- sa ai un copil si sa continui viata cu sotul actual, care te trateaza ca pe un rahat - pronosticul meu e ca tot vei divorta dupa, dar bonusul va fi un copil care va suferi.

- la cat esti de moale, e posibil nici sa nu divortezi mai tarziu si sa cresti un copil care o sa-si vada mama trosnita.

- sa divortezi si sa te arunci intr-o relatie cu celalalt, de care deja depinzi, dar, odata coborata relatia in realitate, vei deveni total dependenta (el vrea copil?si, daca da, il vrea pt ca i-ai spus tu ca vrei, sau din proprie initiativa?)

- sa nu faci nici un copil cu nimeni, sa divortezi de animal si sa-ti analizezi relatia cu celalalt

 

Esti genul de persoana dependenta emotional de cineva (parinti, iubit). Ai avut si ghinion sa ai niste parinti anacronici, cu gandire bolnava.

Trebuie sa traiesti pentru tine, asa cum vrei tu, nu cum vor ei si nu pentru ei.

 

Intrebare, daca nu aflai de fibroame, mai intrai in criza asta? Sau iti continuai viata asa.. cu sot si cu amant?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valencia cred ca intr-un fel tu ti-ai oferit singura raspunsul la aceasta intrebare, ia in momentul de fata ai nevoie sa fie acceptat si de alte persoane.

 

Modul in care prezinti situatia arata faptul ca ceea ce ai experimentat ti-a displacut foarte mult si ai neglijat sa faci exact acele lucruri care decare aveai nevoie si anume sa iesi dintr-o relatie care nu te satisfacea, in care erai abuzata... Motivul? Teama de a nu le face rau parintilor care intr-un fel, daca trebuie sa recunoastem, te-au santajat prin intermediul bolilor lor iar tu ca o fiica loaiala ai acceptat sa fii santajata.

 

In momentul de fata din cum obsserv din ceea ce spui esti dispusa sa asculti de nevoile tale si sa incetezi sa satisfaci nevoile altora. Pana in momentul prezent ai satisfacut alte persoane, iar tu ai fost pe locul doi si te-ai simtit neglijata, mintita, dezamagita mai pe scurt.

 

Cu privire la barbatul care a aparut acum in viata ta doar tu te poti pronunta, dar oferta de munca aparuta chiar in orasul tau... este mana universului :lol2: Important este sa iti iei putin timp si sa vezi ce iti doresti cu adevarat, ce nevoie ai si daca esti dispusa sa o satisfaci.

 

Esti dispusa sa renunti la ceea ce ai pentru a avea altceva. Fa o lista cu beneficii si dezavantaje pt incetarea relatiei actuale si una pt inceprea celeilalte relatii.

 

Esti dispusa sa iesi din patternul in care te afli si sa faci altceva decat de obicei? Ce esti dispusa sa faci pentru tine?

Ce nevoi ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce copil va iesi, unii oameni nu rationeaza deloc, nu le pasa de altii, cand instinctul cere un copil, trebuie sa-l aiba, chiar daca il pot distruge prin egoismul lor.

Ma si mira cum unii pot zice ca barbatii sunt cei fara suflet.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bagajul sotului il pui la usa(la propriu)!

divort!sa se duca cu chirie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca parintii tai sunt niste oameni deosebiti si sunteti norocosi ca ii aveti.In legatura cu sotul tau...e totusi de apreciat sinceritatea lui,in legatura cu prostituatele.Ai idee cati barbati se poarta frumos cu sotiile ,in schimb avand acelasi viciu,fara stirea lor?Asta nu inseamna ca trebuie sa fii impacata cu lucrul asta,dar nici sa ii spargi capul...asta e lumea in care traim...Faptul ca te loveste si iti vorbeste urat e foarte rau,mai ales ca este singurul barbat din viata ta...Nu toate femeile pot oferi asta sotilor lor,iar al tau nu stie sa aprecieze.Daca il mai iubesti,eu zic ,inainte de a-l lasa,samai incerci sa salvezi relatia.Insa nu cum vrea el,ci cum vrei tu.Adica...fii mai rea.Spunei ca daca se mai poarta asa cu tine,il lasi.Normal,ca daca e obisnuit rau,o sa ai ceva de munca.Dar fii mereu in defensiva...cum simti ca aluneca pe o panta pe care nu trebuie,ia masuri.Reaminteste-i ca nu ii mai permiti sa iti vorbeasca asa.Si daca tot continua,lasa-l singur o perioada,fara ca tu sa fii cu altcineva.Ca sa vada ce pierde,Femeie ca tine nu mai gaseste.Daca chiar nu vrea sa se schimbe in bine fata de tine...eu stiu?Cum crezi tu...Dar nu te grabi sa te arunci in bratele altcuiva.O persoana foate inteligenta spunea sa avem mare grija la prima casnicie,pentru ca a doua e de regula mai rea ca prima...Si inca un lucru.Cel din Italia...nu mi se pare prea in regula daca "socializeaza" pe net cu femei maritate.Asa ca ai grija...S-ar putea ca de ce iti e frica tot sa nu scapi pana la urma:viciul desfranarii...

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×