Sari la conținut
Forum Roportal
ioanaaliyah

Photoshop & quark

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

am o mare problema.....si anume...:

am exportat o poza din photoshop ( avand path si fiind monotone) si am importat-o in quark, unde vreau sa-i schim culoarea....problema mea e ca nu reusesc...nu am activata iconita de picture color ( in quarkk).

poate sa ma ajute cineva.....trebuie sa rezolv asta urgen.

 

sau daca mai are cineva vreo idee cum sa printez pdf din photoshop cmyk si pantone.?!?!

 

merci

 

ASAP.............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

am o mare problema.....si anume...:

am exportat o poza din photoshop ( avand path si fiind monotone) si am importat-o in quark, unde vreau sa-i schim culoarea....problema mea e ca nu reusesc...nu am activata iconita de picture color ( in quarkk).

poate sa ma ajute cineva.....trebuie sa rezolv asta urgen.

 

sau daca mai are cineva vreo idee cum sa printez pdf din photoshop cmyk si pantone.?!?!

 

merci

 

ASAP.............

 

 

Cred ca e tirziu dar incerc sa raspund.

Depinde de perifericul pe care vrei sa printezi.

Daca vei printa pe o imprimanta laser color sau cu jet, problema pantonelui nu trebuie sa te intereseze pt ca perifericul oricum nu are aceasta culoare.

Daca vrei sa tiparesti pe un tupar oarecare (offset, flexo...) cu CMYK + pantone atunci trebuie sa faci separatie de culoare pentru culorile utilizate. Fsiserul in acest caz trebuie sa fie DCS2 salvat, fiind in masura sa transfere si culoarea pantone din Photoshop.

Dar... mai vreau amanunte.

O zi buna,

Assiris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TO Assiris

 

AM CITIT ce l-ai sfatuit pe tipul cu cemeikaul din quark. SPUNE-MI, TE ROG, CA TE PRICEPI si la problema mea!!

Vreau sa fac una pagina din quark in format pdf. doar ca imi strica fontele romanesti. singurul pe care-l vede bine e GETIC, doar k eu lucrez mai mult cu TIMES si ARIAL. Te rog, dak ai o solutie.... orice.... am dat collect to output.... toate.... \

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×