Jump to content
Forum Roportal
alina_alexutza

Cancer pulmonar

Rate this topic

Recommended Posts

mama a fost operata acum 8 ani,insa dupa un an tumoarea s-a refacut.a mai facut citostatice insa a reusit doar sa o tina in frau.acum insa s-a marit f mult iar mama nu mai vrea sase opereze si nici sa faca citostatice.ce ar putea face?va multumesc mult

Asa cum ai vazut operatia nu rezolva cauza care a generat cancerul.Convinge-o sa inceapa un tratament naturist pe baza de aloe vera are capacitatea de a resorbi tumora.Daca-mi scrii pe adresa dannyfree35@yahoo.com iti voi trimite detalii despre acest tratament si iti voi da nr de telefon a unei cunostinte care are aceeasi problema si ce efecte extraordinare a avut acest tratament.Multa sanatate si speranta pentru mama ta

Buna ziua,

Si eu am nevoie despre informatii referitor la aceata boala. Tatal meu a fost diagnosticat de cateva zile cu tumora plaman stang. Acest diagostic i-a fost dat de la Sp. M.Nasta din Buc. I s-a spus ca nu este de operat . Acum a inceput sedinte de chimioterapie.

Daca stiti cumva tratamente naturiste sau orice altceva care l-ar putea ajuta va sunt recunoscatoare.

Sau unde sa mai mergem sa mai cerem si o alta parere,la ce spital, doctori?

Va multumesc.

Tata a fost diagnostizata cu cancer pulmonar: diagnostic prezumtiv (cu asta am plecat in cluj) neo bronho-pulmonar LIS, stadiatizat pe baza CT toracic T4(meta in acelasi lob) N3 (in pozitie 4R) M0 , reevaluarea CT internare evalueaza suspiciunea de meta in acelasi lob ca si N1

Internat in sp. clinic de pneumofiziologie "Leon Daniello" Cluj , mai pe romaneste la spitalul TBC.

Dupa analize a iesit ca neoperabil din cauza ca are funcionaliate la plaman de 65% , recomandat la chimioterapie.

Diagnosticul din cluj:

neoplasm bronho-pulmonar stang c T3N3 (4R-neconfirmat) M0

Completare investigatii:

pintenele interlombar intre LIS si LSS cu mucoasa eritematoasa, burjonata, posibil infiltrata....

PFR: VEMS 1,88 (53%) , CV 3.08 (65%)

Ecografie toracica : la nivelul LIS formatiune hipoecogena de cca 9/75.cm relativ bine delimitata , omogena, nevascularizata la Doppler.

Rezultatele anatomopatologice nu au gasit elemente de malignitate.... trebuie sa refaca analizele...

Daca cineva se pricepe sa imi explice rezultatele/diagnosticul intr-o limba normala, care ce inseamna, am citit deja destule pe net incat sa-mi dau seama de restul... , dar "c T3N3" ," M0" nu-mi zice nimic , deci help pls.

PS: varsta 65 ani , fumator inrait, inca pe cale de a se lasa :doh:

Partea cea mai rea este ca s-a consolat cu idea, si nu pot sa-i readuc lumina in ochii lui cu nimic...

Multumesc anticipat

T 3 N 3 M 0 se refera la stadializarea cancerului, mai precis la situatia formatiuni itumorale (T) la invazia ganglionilor limfatici (N) si la metastaze in alte organe (M)

in cazul cancerului pulmonar T 3 este o tumora de orice dimeniune care invadeaza una din urmatoarele formatiuni: diafragm, pleura sau pericardul , fara invazie in vasele mari, in inima sau in corpul vertebrelor, N3 se refera la metstaza ganglionara(invazie in mai multi ganglioni sau grupuri- scaleni mediastinali sau supraclaviculari) iar M 0 sugereaza ca nu s-au detectat metastaze in alte organe

Mersi mult , inseamna ca (sau macar sper) ca exista si sansa , in afara de speranta de vindecare.

Inca o intrebare... "4R-neconfirmat" - asta ce poate sa insemne?

Ca M0 chiar ma bucura , si T3 pare relativ pozitiv.

Inca o data mersi pt raspuns , am cam renuntat sa primesc vreun raspuns.

Mersi mult , inseamna ca (sau macar sper) ca exista si sansa , in afara de speranta de vindecare.

Inca o intrebare... "4R-neconfirmat" - asta ce poate sa insemne?

Ca M0 chiar ma bucura , si T3 pare relativ pozitiv.

Inca o data mersi pt raspuns , am cam renuntat sa primesc vreun raspuns.

T 3 nu mi se pare chiar imbucurator avand in vedere ca stadializare tumorala are 4 nivele si cu atata mai putin intr-un cancer pulmonar care nu este unul cu prognostic ff bun, 4 R e numele unei statii limfatice in care nu este in cazul aceasta confirmata metastaza ganglionara

opinia mea e ca daca cancerul e descoperit precice, tratamentul naturist poate ajuta spectaculos, din pacate , nu se intampla asa mereu. acum o opinie de simplu muritor: cancerul localizat la plamani, daca a ajuns in faza de matastaza, evolueaza f. rapid, si e aproape imposibil de stapanit evolutia lui. am avut cazuri similare de pers. apropiate, care s-au stins, din nefericire...urez putere de lupta fiecaruia

puiu

,

'Photodynamic Therapy' mersi inca o data , la cum arata tata eu ma bucuram si de faptul ca nu e T4...

A facut si o a doua biopsie care tot negativ a iesit, nu s-a gasit tesut malign in probe.

Intre timp am gasit si o "experta" in masaj in talpi (la masaj se pricepe al naibi de bine, de restul nu pot sa ma pronunt), care a "confirmat" si ea ca nu e cancer, dar a zis ca ficatul si rinichii sunt si ei la limita , plus ca stim ca are probleme cu inima, si cu ceva antecedente gen 2 preinfarcturi :beee: ... La trecut la regim de Polinesian NONI , care e un fel de cura de vitamine(cam scump pentru ce e :beee: , Centrum A-Z e mai ieftin :hi: )

Marea problema este febra , dimineata e ok cu 36.7 , la pranz ,dupa masa ii urca temperatura pana la 38.4-38.5 (pe la ora 17-18 ) si pana seara ii scade inpoi la 37.5, noaptea revine la normal de tot.

Poate plamanul, inflamatia din plaman sa-i induca febra asta cu comportament ciudat sau merita cautat si in alta parte, la alt organ sursa?

Si daca cancer nu e atunci ce poate sa fie de fapt chestia aia din plaman?

Orice idee, sfat e binevenita...

Asa cum ai vazut operatia nu rezolva cauza care a generat cancerul.Convinge-o sa inceapa un tratament naturist pe baza de aloe vera are capacitatea de a resorbi tumora.Daca-mi scrii pe adresa dannyfree35@yahoo.com iti voi trimite detalii despre acest tratament si iti voi da nr de telefon a unei cunostinte care are aceeasi problema si ce efecte extraordinare a avut acest tratament.Multa sanatate si speranta pentru mama ta

Buna,

Rezultate foarte bune s-au inregsitrat in stadii avansate de cancer(III si IV) cu medicamentul Nicolit, inventat de medicul roman Corneliu Niculescu. Persoane care au luat acest tratament timp de 2 ani au obtinut rezultate deosebite si cancerul nu a mai recidivat.