Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Nevoia de a fi agresata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Violenta erotica nu are nici o legatura cu violenta conjugala.

Nu cred ca exista vreo femeie care sa aiba placere sexuala din bataia primita ca nu-i gata masa sau ca s-a uitat prea ciudat la vecinu' sau ca a pierdut Steaua.

Uneori violenta conjugala nu e corelata cu violenta sexuala.Alteori,este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt femei si femei. Oricum femeile au nevoie de un pic de agresivitate.

Fermitatea poate fi perceputa ca fiind un pic agresiva.

Directivitatea poate fi perceputa ca fiind un pic agresiva

Controlul directiei poate fi perceput ca fiind un pic agresiv.

 

Un pic de agresivitate de genul asta poate ca este apreciat de unele dintre femei. Agresivitatea despre care este vorba in topic, nu cred.

 

Aaa... si daca te ia si te izbeste de un perete in timpul unui preludiu mai focos... da... e un pic de agresivitate.... si da, poate fi perceputa ca fiind fenomenal de erotica de unele femei (in nici un caz de toate) dar daca ajugi sa te izbesti de peretele acela in urma unei palme primite... ma tem ca nu prea sunt femei care sa aprecieze acest "pic de agresivitate".

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce placere este in a fi batuta si umilita in mod repetat ?

 

Nu e nici o placere. Eu am cunoscut o femeie de 60 si ceva de ani care cauta un avocat sa divorteze dupa ce fusese casatorita zeci de ani cu acelasi bataus. Spunea ca el o indupleca de ficare data sa nu plece, ca se va schimba, ca o iubeste, si ea nu vrusese sa ii faca rau. Atata tot.

 

In schimb, am cunoscut si o vipera de femeie dusa cu capul, care il tot incita pe barbat sa o loveasca (ceea ce el nu a facut niciodata) pentru a se putea considera o victima a lui si a putea intoarce pe toata lumea (inclusiv familia lui) impotriva lui.

A aruncat in el cu scrumiere, a incercat in fel si chip sa scoata din el o asemenea reactie pentru ca apoi sa se poata da drept victima lui. Cum el nu a facut asta, nu a ramas decat sa minta pe toata lumea ca se intamplase asa, ca sa isi atraga mila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca rezolvi ceva daca analizezi cazuri particulare in modul in care se face de ex. pe un forum? nici nu avem macar un mod/plan de referinta la care sa ne raportam.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de ce nu spuneti si despre femeile care agreseaza barbatii?

Trece in loc de "agresata"cuvantul "agresat" si exclude din descriere violenta fizica (tine de forta mai redusa a femeii, desi nu e exclusa intotdeauna violenta fizica) si discutia poate continua. Eu am ales sa intreb de femeile agresate pentru ca sunt mai dese cazurile decat cele ale barbatilor agresati - fie pentru ca asa sunt, fie pentru ca barbatii sunt "barbat" si nu ies in fata cu chestiile astea.

 

Si crezi ca rezolvi ceva daca analizezi cazuri particulare in modul in care se face de ex. pe un forum? nici nu avem macar un mod/plan de referinta la care sa ne raportam.

Da. O citi dracu' cineva topicul asta si o baga la cap. Cineva mai multe si mai multi. Plus ca ma ajuta pe mine personal, nu fac un secret din asta.

 

Btw, foarte interesanta cartea, desi prezinta chestii oribile din punctul meu de vedere, insa care trebuie prezentate - spre deosebire de rahaturile de la ora 5. Dar nah, de ce sa faca TV-ul educatie, (expresie urata) de jigodii cu diploma !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mai simplu sa folosesti At-ul ca plan de referinta, isi urmeaza scriptul multi care fac jocurile astea(Games people play) sau ca poate au dereglari psihice din alte motive(probleme neurologice, endocrinologice), doar nu o sa luam fiecare caz in parte? ca asa fiecare isi gaseste justificari ca "vai, cum as putea sa-l parasesc? ma iubeste, dar e putin mai incapatanat din fire" sau "avem copii, doar nu o sa creasca fara tata?" sau chiar "ce o sa zica altii cand vad ca ma despart de atatia".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii rog pe cei care cunosc mai multe decat mine sa imi explice nevoia unora dintre femeile din Romania de a fi agresate fizic sau verbal de partenerii lor. De ce sunt batute, injurate, scuipate, taiate, dar ele revin la partenerul agresor. Este modul lor de a fi stimulate sexual ?Care ar fi explicatia ? Ce placere este in a fi batuta si umilita in mod repetat ? Tine de nevoia de a fi dominata in acest mod ? Este oare cel care o calca in picioare in mintea respectivei femei un mascul feroce ? Ea realizeaza ca acel barbat in ochii celorlalti barbati este un nimic, o persoana slaba care loveste si umileste o fiinta care nu se poate apara ?

Inainte de a incepe vreo discutie trebuie precizat ca acest lucru nu se intampla numai femeilor din Romania ci e mai degraba un "fenomen" universal ce tine de psihologia omului in general nu a romanului in particular.

 

Nu cred sub nici o forma ca bataia este un stimul sexual pentru vreo femeie in general,cu exeptia celor care au inclinatii sado-masochiste si simt placere in durere fizica.Iar in cazul acestora,actiunile violente iau loc de comun acord intre cei doi parteneri si doar in cadrul actului sexual.

Deci la femeile "normale" ( for lack of a better word) bataia si sexul nu se plamadesc deloc. :hi:

 

Deci daca lasam primul exemplu deoparte,ramanem cu alte posibilitati documentate si dovedite de studii de cazuri si psihologie,din care exemplific doua:

 

1.Cand o femeie abuzata fizic si psihologic revine la agresor si continua sa traiasca sub aceiasi opresie,asta denota deja o adanca problema psihologica si emotionala cauzata de perioade inelungate de abuz.Multora le este frica de consecintele plecarii de langa partener.Asta in cazul in care sunt amenintate cu mai multa violenta sau chiar si cu moartea.Ajung in stadiul in care sunt asa terorizate incat cred intradevar ca daca pleaca va fi si mai rau.

 

2.Altele sunt reduse sistematic la o stare unde nu mai exista sinele,personalitatea este surpresata,confidenta de sine si autoaprecierea sunt nule si ca atare ajung sa creada ca merita ceea li se intampla,ca nu merita mai bine in viata,ca nu ar putea fi dorite de altcineva si ca partenerul pe care il au este tot ceea ce pot avea.Mai ajung si sa creada ca abuzul este din vina lor,ca ele sunt cele care gresesc si ca partenerul le iubeste in ciuda imperfectiunilor pe care isi inchipuie ca le au.

Faptul ca partenerii stau cu ele este interpretat in mod gresit si anume drept iubire ceea ce da nastere la un sentiment de reciprocitate din parte femeii...de aceea auzim adesea "Il iubesc,ce sa fac? Nu pot sa-l las" sau "E un om bun,numai ca mai gresesc eu cateodata si il supar" si fel de fel de alte scuze si justificari despre comportamentul partenerului. :)

 

O alta observatie a mea e ca de obicei femeile frumoase se ataseaza de partenerii agresivi.

Afirmatie invalida.Dar daca este doar o observatie a ta,asta e altceva.Inseamna ca nu ai observat tu indeajuns.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele femei accepta sa fie batute si injurate de barbatii lor,deoarece au stima de sine scazuta."Atata merit".

Multe femei au in inconstient complexul inferioritatii fata de barbati.Timp de multe mii de ani,femeia a fost vazuta ca sclava.Pt ea,barbat insemna ala care venea acasa beat,trantea toate oalele daca nu gasea mancarea facuta si isi lua femeia la bataie.In trecutul nu foarte indepartat,femeile se cumparau,se negociau.Femeia era proprietatea barbatului,iar acesta putea sa faca ce vrea cu ea.Viata femeii depindea de toanele barbatului ei.Cateva mii de ani de evolutie nu pot fi usor stersi cu buretele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×