Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Nevoia de a fi agresata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E vorba si de vinovatia fata de sex.

Sunt femei -si barbati,care cred ca e ceva in neregula cu sexul,cu placerea in general.Ca sexul e ceva gresit...rau,impur,ceva rusinos si vinovat.

El o pedepseste pentru sex...ea,e pedepsita pentru sex.Desi niciunul din ei nu e constient de motivatia comportamentului sau,ambii au convingerea ca...asa trebuie sa fie.

Pentru amandoi,sexul e o experienta...rea,gresita,urata...nu pot sa il traiasca altfel,ca pe ceva bun,frumos,plin de iubire.

Pentru ei,sexul este agresiune,ei sunt partial impotriva sexului...si partial pentru el.

Totul ne confirma parerile despre lume...peste tot gasim confirmari.Asa ca nu va mirati prea tare,daca cineva convins ca sexul e ceva urat,vulgar,murdar si rau,il traieste ca atare,si nu altfel.

De fapt,ar fi chiar culmea sa il traiasca altfel.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta voiam sa zic si io...e o carte care se numeste asa.

 

E vb de modelul din copilarie pe care-l urmeaza. Isi re-creaza modelul familial.

 

Citeste-o, explica f bine acolo ce si cum.

 

Mai e categoria aia care rabda orice ar fi, pentru ca n-au unde sa se duca...etc.

Nu au stima si respect de sine..si nu se iubesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu au stima si respect de sine..si nu se iubesc.

 

Dap.

 

Deci e treaba de psiholog, Scorpioane :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii rog pe cei care cunosc mai multe decat mine sa imi explice nevoia unora dintre femeile din Romania de a fi agresate fizic sau verbal de partenerii lor. De ce sunt batute, injurate, scuipate, taiate, dar ele revin la partenerul agresor. Este modul lor de a fi stimulate sexual ?

Nu-i vorba de ceva sexual aici. In cele mai multe cazuri cred ca este vorba de un nivel redus de auto-eficacitate ce duce la o frica de necunoscut ce poate modula o analiza cost-benefit. Cu cat este mai scazuta autoeficacitatea cu atat frica este mai mare si cu atat analiza respectiva deste mai ciudata.

Ca sa fie coctailul complet mai adaugi amintiri din copilarie si multa speranta intr-o minune ce va transforma omul de langa.

Cred ca este implicata si multa autosugestie. In plus... cu cat faci lucrurile astea mai des cu atat devii mai bun la a gasi motive la a minimaliza gravitatea.

 

O alta observatie a mea e ca de obicei femeile frumoase se ataseaza de partenerii agresivi. Care ar fi explicatia ?

Ai grija sa nu pici in capcana esantionarii gresite. Daca faci analiza pe "curvele dracului", adica pe alea care se culca cu toti numai cu tine nu... risti sa descoperi multe lucruri ciudate. Frumusetea este adesea in ochii celui ce priveste.

 

 

Ce placere este in a fi batuta si umilita in mod repetat ? Tine de nevoia de a fi dominata in acest mod ? Este oare cel care o calca in picioare in mintea respectivei femei un mascul feroce ?

Violenta erotica nu are nici o legatura cu violenta conjugala.

Nu cred ca exista vreo femeie care sa aiba placere sexuala din bataia primita ca nu-i gata masa sau ca s-a uitat prea ciudat la vecinu' sau ca a pierdut Steaua.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica sa te tii, cand iti vine si nu gasesti wc? Pentru ca altfel, e vorba de maturitatea organismului, nu tine de inteligenta sau de ratiune chestia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Agresivitatea e innascuta.

 

Daca tot suntem la forum de psiho, macar aici putem vorbi concret, nu aiureli ca in alte locuri, cauza e psihologica, au probleme psihice pe scurt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nevoia de defecare este innascuta... si totusi invatam sa o controlam.

 

Doar am mentionat asta, agresivitatea exagerata denota probleme psihice.

 

A da, eu am citit o parte din cartea "Femei care iubesc prea mult" si, desi e o carte in care se explica bine unele concepte, in special ca limbajul folosit e usor de inteles, as recomanda AT-ul sau alte moduri de a privi interactiunile umane, deoarece cuprind si idei din cartea respectiva cu multe alte lucruri in plus.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×