Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bradutului meu ii cad tepii de 3 saptamani, ce se intampla, se usuca?

 

De 4 ani am un bradut adus de la Cheia, din padure.

Are 2 palme inaltime.

Anul acesta (acum vreo 3 luni) i/am schimbat ghiveciul, nu s/a dizlocat pamantul deloc,

in plus l/am asezat pe ap. exterior de aer conditionat (amplasat jos, pe gresia terasei), aerul cald nu batea in bradut si nici nu se transmitea prin ghiveci (mai ales ca ghiveciul are picior), poate insa a crescut temp. aerului din jurul sau?

Va rog daca e posibil sa ma indrumati pt. al salva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il tii incasa?

bradul e specie care iubeste racoarea. afara ii merge bine. iar in ghiveci nu stiu daca are spatiu suficient.

n-ai un loc unde sa-l plantezi?

daca-i cad tepii, da. se poate ca incepe sa se usuce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
il tii incasa?

bradul e specie care iubeste racoarea. afara ii merge bine. iar in ghiveci nu stiu daca are spatiu suficient.

n-ai un loc unde sa-l plantezi?

daca-i cad tepii, da. se poate ca incepe sa se usuce.

Nu e in casa, e pe terasa iar aceasta e deschisa, are aer.

In fiecare iarna l/am mutat impreuna cu toate plantele intr/o camaruta neancalzita dar cu calorifer (la o adica).

El era printre plantele care se adaptau cel mai bine modului in catre eu m/am priceput sa le ingrijesc.

Elementele, nou aparute sunt schimbarea ghiveciului (cand am spus) si a locului.

Sa/l plantez in gradina? Acum?

Sincer, nu voiam un brad in gradina, ma gandeam ca, poate, peste ani il voi darui cuiva care sa il planteze in gradina.

Daca asta l/ar salva, ar fi ok. (mai vine si iarna).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-un ghiveci schimbarile de temperatura care afecteaza orice planta in zona radacinii sunt mult mai numeroase si mai bruste. bradul nu este facut sa "locuiasca" in ghiveci.

iar ritmul lui de crestere depinde mult de specie si clima locala. numai in padurea specifica de conifere are un ritm de crestere optim. in gradina ta nu va creste prea mult. numai daca nu locuiesti la munte.

eu asa as face. spre binele lui. l-as planta intr-un colt al gradinii, spre strada, de prefeinta.

da. acum e ok. primava si toamna sunt anotimpuri potrivite pentru plantare.

si in fiecare Craciun ar fi impodobit frumos.

:blink:

 

daca vrei sa-l dai cuiva, da-l acum sa-l planteze in gradina pana nu se usuca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu locuiesc la munte.

S/al plantez in gradina?

Aici (in Bucuresti) e catelul si socrul (care si asa e obsedat ca intr/o zi se vor prabusii brazii urasi ai vecinilor peste casa lui), la mama sunt gainile si baiatul sora/mi cu gasca lui de pici.

Ceva o sa fac totusi. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:)

complicate probleme ridica un bradut de doua palme.

eu sper ca vei alege varianta cea mai convenabila. atat pentru familia ta cat si pentru micul brad.

 

ma gandesc ce frumos sunt impodobiti an de an brazii plantati in cate o curte. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandurile ne omoara.

Eu ma gandeam ca, in ghiveci fiind, iarna o sa/l impodobesc, candva, de Craciun.

In situatia data ma tot gandeam la posibilul "drob" ce s/ar naste in functie de actiunea mea de a planta bradul.

Una peste alta faptul e consumat, bradul e in starea in care e, si, eu, l/am plantat deja aici unde locuiesc, si cu asta basta.

Ramane ca natura sa remedieze ce se poate remedia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:

sper ca ai ales un loc mai umbros. pana prinde radacini in acest loc ar trebui sa-l uzi zilnic. nu e o planta pretentioasa dar, ma rog, asa e bine pentru orice planta cand e replantata.

 

si te rog sa ne tii la curent cu starea lui. sper ca nu s-a uscat de tot si sa-si revina. cand ai sa vezi mugurei de culoare mai deschisa in varful crengutelor atunci e pe calea cea buna.

 

daca totul merge bine la Craciun va primi si el o micuta beteala. asa ca pentru un brad mic. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E umbros (peste tot, la noi, e umbros).

E nevoie sa il ud in fiecare zi pe vremea asta rece si mohorata?

Am constat ca initial, a inmugurit dupa 2 ani de la stramutarea lui din padure in ghiveciul meu.

Dupa aceea in fiecare an (inclusiv anul acesta), a inmugurit si i s/au mai lungit crengutele, insa numai primavara (o data pe an).

Oare e posibil sa dea vreun semn de revenire pana in primavara?

Nu cred ca un bradut (o planta) poate aprecia beteala, dar mai stii, oarece stiinta vorbeste despre posibilitatea ca plantele sa "simta afectivitatea" daca nu cumva or fi gogosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Umezeala n-are legatura cu temperatura scazuta. Bradul iubeste atat umezeala cat si racoarea. Zilnic, cate putina apa cred ca e necesar pana-si revine. Dar nu cand incepe sa inghete peste noapte. Atunci pune-i apa la pranz si in cantitate mai mica.

Cu siguranta va da semne de revenire daca nu e uscat. Ii vor creste tepi noi si poate chiar mugurasi. Daca toamna e una lunga, cu atat mai probabil asta se va intampla.

Sunt convinsa ca planta poate aprecia orice gest de afectivitate. Si in cazul altor plante se observa asta. Cele pe care le privesti si le atingi zilnic cresc mai frumoase. O beteala pe micul brad in vremea Craciunului va atrage in jurul lui si mai multe priviri si atingeri care-i fac bine.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×