Sari la conținut
Forum Roportal
Colin Spain

XP 32-bit sau XP64-bit

Postări Recomandate

Salut,

 

Recent mi-am cumparat un Dell Latitude E6410 urmatoarea configuratzie:

 

4Gb ram

Intel core i7 2.67GHz

512 Mb video

 

M-ar interesa ce fel de sitem de operare sa pun pe el.

Cu windows 7 merge beton ... dar nu imi place deloc Windows 7 ... sau poate nu sunt eu invatzat cu el.

 

As vrea neaparat un Windows XP dar nu shtiu care sa il pun ... am auzit ca a aparut acum in septembrie o versiune noua a lui XP 32-bit ... dar nu shtiu cat ar fi de buna ...

XP-64 bit nu am folosit niciodata ... si nici nu am vazut multe detalii despre el pe forumuri ... nu as vrea sa incep sa fac probe sa vad care merge mai k ... desemenea eu folosesc nishte programe care merg doar in 32-bit ... si nu shtiu daca ar putea opera si pe xp 64-bit.

 

Astept pareri.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Recent mi-am cumparat un Dell Latitude E6410 urmatoarea configuratzie:

 

4Gb ram

Intel core i7 2.67GHz

512 Mb video

 

M-ar interesa ce fel de sitem de operare sa pun pe el.

Cu windows 7 merge beton ... dar nu imi place deloc Windows 7 ... sau poate nu sunt eu invatzat cu el.

 

As vrea neaparat un Windows XP dar nu shtiu care sa il pun ... am auzit ca a aparut acum in septembrie o versiune noua a lui XP 32-bit ... dar nu shtiu cat ar fi de buna ...

XP-64 bit nu am folosit niciodata ... si nici nu am vazut multe detalii despre el pe forumuri ... nu as vrea sa incep sa fac probe sa vad care merge mai k ... desemenea eu folosesc nishte programe care merg doar in 32-bit ... si nu shtiu daca ar putea opera si pe xp 64-bit.

 

Astept pareri.

Multumesc anticipat.

Windows 7 sau un Fedora, Ubuntu, ceva... XP pe 64 de biti nu are nici o logica pe hardware din 2010.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar nici 512 video nu are logica pe acelasi hardware din 2010

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

True, dar daca nu se joaca mare lucru cu el, oricum e irelevanta cantitatea de memorie video. Si eu am pe laptop parca 512 video, dedicata (HD 4570 mobile), nu e luat pentru jocuri, si singurul motiv care m-a tinut departe de Linux a fost faptul ca aveam niste probleme cu displayul in mai toate distrourile testate, plus ca netul wireless de la RDS nu vroia sa mearga si pace. Cum se intimpla sa am si o licenta de Win 7 Ultimate x64 la dispozitie, am zis sa ii dau o sansa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×